REKLAMA
REKLAMA

POWIAT SANOCKI: Pozrywane dachy, powalone drzewa. 30 interwencji strażaków (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Od 3 w nocy strażacy z PSP Sanok, wspierani przez jednostki OSP interweniowali już ponad 30 razy w związku z wichurami, podczas których wiatr zrywa dachy i łamie drzewa. Na szczęście nie ma informacji o osobach poszkodowanych. IMGW wydał kolejny komunikat, niemal dla całej Polski. Wiatr nie ustanie, a najmocniej będzie wiać właśnie w powiatach: sanockim, leskim, bieszczadzkim, krośnieńskim i jasielskim. Uważajcie!

Strażacy z Komendy Powiatowe Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku rozpoczęli serię interwencji o godzinie 3 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Do godziny 12 doliczono się ponad 30 wyjazdów, głównie do uszkodzonych poszyć dachowych i powalonych drzew. Interwencje dotyczyły wielu miejscowości powiatu sanockiego.

W Średniem Wielkiem i w Porażu drzewa blokowały drogi. W Jędruszkowcach, Posadzie Zarszyńskiej i w Pielni złamane drzewo uszkodziło dach jednego z budynków. W Jaćmierzu opadające drzewo uszkodziło dach i ogrodzenie zamieszkałej posesji. Zniszczyło także przewody energetyczne i telekomunikacyjne. Z kolei w Czaszynie, Siemuszowej i w Besku strażacy również usuwali olbrzymie konary, które ze względu na silne porywy wiatru opadły i zablokowały jezdnię. 

O godzinie 4:23 zostaliśmy zadysponowani do powalonego drzewa na DK28 253 km, które leżało na pasie w kierunku Sanoka. Działania trwały ok 30 min. Na miejscu działał jeden zastęp z OSP Besko – relacjonują strażacy z miejscowej jednostki.

foto: OSP Besko

O zdarzeniu w Łączkach w powiecie leskim pisaliśmy tutaj: Krok od tragedii. Drzewo spadło tuż przed samochód! Droga zablokowana (ZDJĘCIA). Około godziny 9:00 na drogę wojewódzką nr 894 na trasie Hoczew-Lesko w miejscowości Łączki spadło ogromne drzewo. Dużo szczęścia miał jeden z kierowców samochodu osobowego. Świadkowie mówią, że drzewo runęło tuż przed nim.

Niebezpiecznie jest również w samym Sanoku, choćby w często odwiedzanym przez mieszkańców parku: SANOK: Niebezpiecznie w parku. Spadają kolejne drzewa! (ZDJĘCIA).

Silne porywy wiatru utrzymają się przynajmniej do dzisiejszego wieczora, konkretnie do godziny 21:00. Takie informacje podaje IMGW-PIB, który dla powiatów południa Podkarpacia wydał ostrzeżenia 3 stopnia (najwyższy). Alerty dotyczą niemal całej Polski, ale właśnie u nas ma wiać najmocniej.

Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr, stopień: 3
Prawdopodobieństwo: 90%
Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 120 km/h, południowy skręcający na południowo-zachodni. Maksymalna prędkość wiatru wystąpi w poniedziałek (10.02) od 02:00 do 14:00.
Ważność: od: 2020-02-09 18:00 do: 2020-02-10 21:00.
Synoptyk IMGW-PIB: Łukasz Harasimowicz
Czas wydania: 2020-02-09 10:12
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie

IMGW-PIB

W południowych częściach regionu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło najwyższe ostrzeżenie – ostrzeżenie trzeciego stopnia. Podmuchy wiatru mogą osiągnąć nawet 120 km/h. Według prognoz, wiatr powinien się uspokajać w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Jak informuje IMGW, dynamiczna zmiana pogody zapoczątkowana w nocy spowoduje wyraźne pogorszenie się warunków biometeorologicznych w Polsce. Już od rana w całym kraju pogoda będzie bardzo niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. Dopiero w godzinach wieczornych prognozowana jest nieznaczna poprawa warunków biometeorologicznych, jednak nadal będą one niekorzystne. Jest to związane sporym spadkiem ciśnienia atmosferycznego.

O ostrzeżeniach meteorologicznych już w niedzielę informowało w SMS-owych komunikatach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

zdjęcie poglądowe / pixabay.com

źródło: Red., IMGW-PIB, WCZK, OSP Besko

foto: Red., OSP Besko, OSP Polańczyk – archiwum Esanok.pl (nagłówek, poglądowe)

10-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)