REKLAMA
REKLAMA

POWIAT SANOCKI: Pozrywane dachy, powalone drzewa. 30 interwencji strażaków (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Od 3 w nocy strażacy z PSP Sanok, wspierani przez jednostki OSP interweniowali już ponad 30 razy w związku z wichurami, podczas których wiatr zrywa dachy i łamie drzewa. Na szczęście nie ma informacji o osobach poszkodowanych. IMGW wydał kolejny komunikat, niemal dla całej Polski. Wiatr nie ustanie, a najmocniej będzie wiać właśnie w powiatach: sanockim, leskim, bieszczadzkim, krośnieńskim i jasielskim. Uważajcie!

Strażacy z Komendy Powiatowe Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku rozpoczęli serię interwencji o godzinie 3 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Do godziny 12 doliczono się ponad 30 wyjazdów, głównie do uszkodzonych poszyć dachowych i powalonych drzew. Interwencje dotyczyły wielu miejscowości powiatu sanockiego.

W Średniem Wielkiem i w Porażu drzewa blokowały drogi. W Jędruszkowcach, Posadzie Zarszyńskiej i w Pielni złamane drzewo uszkodziło dach jednego z budynków. W Jaćmierzu opadające drzewo uszkodziło dach i ogrodzenie zamieszkałej posesji. Zniszczyło także przewody energetyczne i telekomunikacyjne. Z kolei w Czaszynie, Siemuszowej i w Besku strażacy również usuwali olbrzymie konary, które ze względu na silne porywy wiatru opadły i zablokowały jezdnię. 

O godzinie 4:23 zostaliśmy zadysponowani do powalonego drzewa na DK28 253 km, które leżało na pasie w kierunku Sanoka. Działania trwały ok 30 min. Na miejscu działał jeden zastęp z OSP Besko – relacjonują strażacy z miejscowej jednostki.

foto: OSP Besko

O zdarzeniu w Łączkach w powiecie leskim pisaliśmy tutaj: Krok od tragedii. Drzewo spadło tuż przed samochód! Droga zablokowana (ZDJĘCIA). Około godziny 9:00 na drogę wojewódzką nr 894 na trasie Hoczew-Lesko w miejscowości Łączki spadło ogromne drzewo. Dużo szczęścia miał jeden z kierowców samochodu osobowego. Świadkowie mówią, że drzewo runęło tuż przed nim.

Niebezpiecznie jest również w samym Sanoku, choćby w często odwiedzanym przez mieszkańców parku: SANOK: Niebezpiecznie w parku. Spadają kolejne drzewa! (ZDJĘCIA).

Silne porywy wiatru utrzymają się przynajmniej do dzisiejszego wieczora, konkretnie do godziny 21:00. Takie informacje podaje IMGW-PIB, który dla powiatów południa Podkarpacia wydał ostrzeżenia 3 stopnia (najwyższy). Alerty dotyczą niemal całej Polski, ale właśnie u nas ma wiać najmocniej.

Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr, stopień: 3
Prawdopodobieństwo: 90%
Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 120 km/h, południowy skręcający na południowo-zachodni. Maksymalna prędkość wiatru wystąpi w poniedziałek (10.02) od 02:00 do 14:00.
Ważność: od: 2020-02-09 18:00 do: 2020-02-10 21:00.
Synoptyk IMGW-PIB: Łukasz Harasimowicz
Czas wydania: 2020-02-09 10:12
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie

IMGW-PIB

W południowych częściach regionu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło najwyższe ostrzeżenie – ostrzeżenie trzeciego stopnia. Podmuchy wiatru mogą osiągnąć nawet 120 km/h. Według prognoz, wiatr powinien się uspokajać w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Jak informuje IMGW, dynamiczna zmiana pogody zapoczątkowana w nocy spowoduje wyraźne pogorszenie się warunków biometeorologicznych w Polsce. Już od rana w całym kraju pogoda będzie bardzo niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. Dopiero w godzinach wieczornych prognozowana jest nieznaczna poprawa warunków biometeorologicznych, jednak nadal będą one niekorzystne. Jest to związane sporym spadkiem ciśnienia atmosferycznego.

O ostrzeżeniach meteorologicznych już w niedzielę informowało w SMS-owych komunikatach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

zdjęcie poglądowe / pixabay.com

źródło: Red., IMGW-PIB, WCZK, OSP Besko

foto: Red., OSP Besko, OSP Polańczyk – archiwum Esanok.pl (nagłówek, poglądowe)

10-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)