REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Czy Urząd Miasta pomaga mieszkańcom w czasie epidemii?

SANOK / PODKARPACIE. Jak miasto Sanok oraz Powiat Sanocki wspierają służby sanitarne oraz porządkowe w pomocy osobom znajdującym się pod kwarantanną? Mogą to być osoby starsze lub samotne.  Na odpowiedzi w tej kwestii czekamy z sanockiego magistratu oraz samorządu powiatowego.

Dla przykładu, pracownicy jednej z instytucji samorządowej w Rzeszowie, pomagają mieszkańcom pozostającym w kwarantannie w zakupach żywności.
Na stronie urzędu miasta Rzeszowa czytamy:
„Urząd Miasta Rzeszowa uruchamia specjalną pomoc dla osób starszych i samotnych objętych obowiązkową kwarantanną.Wszystkie te osoby, które nie mogą liczyć na pomoc innych w zrobieniu zakupów, proszone są o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 17 875 43 85, 17 875 44 34, 17 875 44 29, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30.Po weryfikacji w Sanepidzie, czy dana osoba jest objęta kwarantanną, urzędnik przyjmie telefonicznie zamówienie na zakupy i dostarczy je pod wskazany adres zostawiając pod drzwiami. Za zakupy zapłaci Urząd Miasta a osoba je zamawiająca będzie się musiała rozliczyć z Urzędem na podstawie faktury wystawionej przez sklep imiennie po odbyciu kwarantanny.Zachęcamy również, aby w przypadku możliwości, korzystać z zakupów przez internet.” – brzmi komunikat Urzędu Miasta Rzeszowa z dnia 19 marca 2020 

A jak jest w Sanoku?
Wiemy z komunikatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku (wydany 16 marca), że sytuacjach wyższej konieczności pracownicy ośrodka będą świadczyć pomoc. Ważny jest w takiej sytuacji wcześniejszy kontakt telefoniczny, dzwoniąc pod nr telefonu: 13 46 080 30.

Na co mogą liczyć przedsiębiorcy w Sanoku?
Z doniesień medialnych wiemy, że burmistrz miasta Tomasz Matuszewski chce pomóc przedsiębiorcom, którzy  w wyniku epidemii utracili na swojej działalności. 

foto: archiwum prywatne / nadesłane

– Aktualnie prowadzimy z Wojewodą Podkarpackim i Regionalną Izbą Obrachunkową analizę obowiązujących przepisów prawnych. Mam nadzieję, że wypracujemy wspólnie interpretację obowiązujących przepisów, dzięki której miasto Sanok będzie mogło pomóc przedsiębiorcom, których objęły zakazy prowadzenia działalności i tym, którzy ucierpieli wskutek epidemii koronawirusa. Już teraz pragnę zapewnić przedsiębiorców, że Miasto Sanok nie zapomni o nich w tych trudnych chwilach – powiedział dla redakcji „Tygodnika Sanockiego” burmistrz Tomasz Matuszewski.
Ustawa o finansach publicznych mówi jednak o tym, że pomoc samorządu dla przedsiębiorcy może być udzielona m.in. wtedy, gdy popadnie on w problemy finansowe i na przykład nie uiszcza w terminie opłat. 

 

Jak pomagają przedsiębiorcą w Rzeszowie czytamy nie stronie UM Rzeszowa: 
„Aby wspomóc rzeszowskich przedsiębiorców, którzy utracili dochody spowodowane epidemią koronawirusa i którzy wynajmują pod działalność lokale komunalne, Prezydent Rzeszowa podpisał 19 marca br. zarządzenie o pomocy dla tych osób, tzw. „Pakt dla przedsiębiorców”.

1. Osoby prowadzące działalność w lokalach komunalnych, które na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca br. musiały obowiązkowo zamknąć lokale, mogą starać się o odroczenie spłaty czynszu o 6 miesięcy (np. za marzec zapłacą we wrześniu, za kwiecień w październiku itp.). Dodatkowo mogą ubiegać się o obniżenie czynszu do 80 procent w okresie trwania stanu epidemicznego.
2. Osoby, które dobrowolnie zrezygnowały z prowadzenia działalności w lokalach komunalnych ze względu na zagrożenie zakażenia się i przez to utraciły całość lub część dochodów mogą ubiegać się o obniżenie czynszu do 50 procent na okres trwania stanu epidemicznego. Musza jednak udokumentować obniżenie dochodów np. na podstawie raportów kasowych.
4. Wszystkie sprawy będą rozpatrywane indywidualnie.
5. Wnioski należy kierować od dzisiaj drogą elektroniczną na adres e-mail: bgm@bgm.erzeszow.pl.
6. W razie potrzeby prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem tel. 17 875 46 95.” – komunikat z dnia 20.03.2020 godzina 14:23

Parkingi w Sanoku i Rzeszowie.  Gdzie bezpłatnie?
W poniedziałek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki apelował do włodarzy gmin:
– Światowa organizacja zdrowia zaleca, aby jak najmniej korzystać z komunikacji publicznej. Niech ten tydzień będzie tygodniem ogólnopolskiej kwarantanny. Sugerowano wprowadzanie rozwiązań, na przykład bezpłatnych parkingów w miastach.

Jak do tego apelu odniósł się burmistrz miasta Sanoka?
O to pytaliśmy z kolei 16 marca w artykule: Bezpłatne parkingi w Sanoku? Apel ministra
Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi z urzędu Miasta Sanoka w sprawie bezpłatnych parkingów dla Sanoczan na czas epidemii i w związku z ograniczeniami jakie wprowadzono w komunikacji miejskiej MKS (informacja poniżej) 
Wiemy jedynie, że podjęto decyzję, aby tymczasowy parking ustanowić na Placu Harcerskim. Ma on ruszyć 20 marca. 

Co w tym czasie wydarzyło się w Rzeszowie z parkingami ?
W związku z sytuacją kryzysową spowodowaną chorobą zakaźną wywołaną wirusem COVID-19, Miejska Administracja Targowisk i Parkingów w Rzeszowie od 17 marca nie pobiera opłat od kierowców za parkowanie w płatnej strefie. Bezpłatne parkowanie w strefie będzie obowiązywało do odwołania.” czytamy na stronie UM Rzeszowa w komunikacie z dnia 19.03.2020 godzina 12:30.

Ważne dla podróżujących MKS-ami w Sanoku
Od 20 marca do odwołania zostają zawieszone kursy autobusów Miejskiej Komunikacji Samochodowej  w godzinach od 8.00 do 14.00 oraz w godzinach od 16.00 do 22.00. Według informacji zamieszczonych na stronie urzędu miejskiego
– Wszystkie kursy rozpoczęte przed godziną 8.00 i 16.00 zostaną dokończone.ODPOWIEDŹ STAROSTY SANOCKIEGO / otrzymana w dniu 20.03.2020.

foto: archiwum prywatne / nadesłane

Stanisław Chęć, starosta sanocki: Starostwo Powiatowe w Sanoku nie jest instytucją, która powinna zapewnić pomoc osobom objętym kwarantanną domową. Za tego typu działania odpowiedzialne są samorządy gminne oraz miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej. Nie oznacza to jednak, że nie wspieramy wójtów, burmistrzów i dyrektorów placówek w organizacji kwarantanny. Jako powiat angażujemy się w to zadanie. Na bieżąco monitorujemy sytuację i podejmujemy niezbędne działania, wskazując na przykład budynki, które są przystosowane do tego celu.

Chciałbym tutaj zaapelować do osób przebywających w kwarantannie, aby stosowały się do zaleceń sanepidu i nie wychodziły pod żadnym pretekstem z domu, bo w ten sposób narażają zdrowie i życie innych ludzi. Przypominam, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł.

Źródło: redakcja/ materiały nadesłane/ strona UM Rzeszowa/ Tygodnik Sanocki

20-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)