SANOK / PODKARPACIE. Od poniedziałku 21 grudnia ponownie otwarty zostanie oddział pediatryczny w sanockim szpitalu. Chodzi oczywiście o otwarcie na pacjentów bez aktywnego zakażenia COVID-19. Przez ostatnie tygodnie, przyjmowani byli tylko pacjenci zakażeni koronawirusem. To bardzo ważna dla mieszkańców miasta i regionu informacja. Szczególnie pod kątem coraz częściej pojawiających się małych pacjentów z groźnym zespołem pocovidowym – PIMS-TS. Decyzja o ponownym uruchomieniu oddziału w pełnym zakresie funkcjonowania ma związek z potrzebą przygotowania się na ewentualne przyjęcia związane z tą chorobą.
Dziecięcy zespół pocovidowy dotyka (generalnie) niewielką liczbę dzieci, które przeszły COVID-19, ale jednak w ostatnim czasie obserwowany jest wzrost liczby małych pacjentów diagnozowanych pod kątem tej choroby. Szczególnie widać to na oddziałach w większych szpitalach, w większych miastach.
PIMS-TS, wieloukładowy zespół zapalny występujący u dzieci w następstwie zakażenia koronawirusem pojawił się przy drugiej fali zakażeń.
Sanocki szpital chce być gotowy na niesienie pomocy w przypadku chorych na PIMS-TS, dlatego też podjęto działania zmierzające do ponownego otwarcia oddziału pediatrycznego na wszystkie dzieci, nie tylko przechodzące COVID-19.
Damian Biskup
– Na bieżąco zbieramy informacje z innych szpitali. Wiemy, że pocovidowy zespół zapalny u dzieci jest poważną przypadłością. Chcemy być gotowi na niesienie pomocy potrzebującym. Stąd decyzja o powrocie do funkcjonowania oddziału dziecięcego w pełnym zakresie – mówi nam Damian Biskup, członek Zarządu Powiatu Sanockiego.
Wiadomo też, że trwają przygotowania do zastosowania podobnego scenariusza na oddziale neurologicznym.
– Jeżeli sytuacja pandemiczna się utrzyma, będą uruchamiane kolejne oddziały. Szpital przechodzi w stan hybrydowy, udzielana ma być pomoc dla pacjentów COVID-10 oraz pozostałych. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji – dodaje Damian Biskup.
grafika poglądowa
PIMS-TS to wieloukładowy zespół zapalny występujący u dzieci w następstwie zakażenia koronawirusem (paediatric inflammatory multisystem syndrome – temporally associated with SARS-CoV-2). Rozwija się dwa do czterech tygodni po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Dotyka również pacjentów, którzy przeszli zakażenie bezobjawowo, co sprawia, że zespół ten trudniej zdiagnozować.
Może doprowadzić do bardzo ciężkich powikłań.
Objawy PIMS-TS:
- silne bóle brzucha,
- biegunka, wymioty
- wysoka gorączka przez kilka dni,
- drgawki i silne bóle głowy,
- bezmocz lub skąpomocz,
- zapalenie spojówek,
- „malinowy”język, pękające usta,
- wysypki – nierzadko niecharakterystyczne i zmienne,
- opuchnięte dłonie i stopy,
- bóle stawów i kręgosłupa.
Groźny przebieg:
- spadek ciśnienia,
- spadek siły skurczowej mięśnia sercowego,
- zapalenie mięśnia sercowego.
Konieczne jest leczenie szpitalne.
źródło: Red., Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz