REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Sąsiedzki spór o łącznik. Mieszkańcy zapowiadają pikietę (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Sanoczanie zgłaszają do nas wiele próśb o podjęcie interwencji. Jedne dotyczą spraw istotnych dla większych grup mieszkańców, inne związane są z problemami sąsiedzkimi. Staramy się pomagać w każdej sprawie, choćby poprzez naświetlenie problemu i skierowanie pytań do jednostek samorządowych, a później próbę wyjaśnienia sprawy. W dzielnicy Dąbrówka eskaluje sąsiedzki konflikt o łącznik pomiędzy ulicami Witosa i Zaleskiego. Sąsiedzi nie mogą się ze sobą dogadać, miasto proponuje podzielenie działki i sprzedaż. Takie rozwiązanie zadowala tylko jedną ze stron. Druga zapowiada pikietę w dniu, w którym ma dojść do wytyczenia nowych granic działki.

Kością niezgody jest miejska działka nr 350, która używana jest jako droga wewnętrzna, dojazd do przyległych posesji. Wydawałoby się zwykła dróżka, jakich w Sanoku setki. Łącznik pomiędzy ul. Witosa i Zaleskiego w dzielnicy Dąbrówka, budzi jednak w ostatnim czasie spore emocje. Sprawa jest dobrze znana w magistracie.

Historia szorstkich relacji pomiędzy sąsiadami dwóch posesji w tamtej okolicy jest bogata i skomplikowana. Jeśli chodzi o jej najświeższą odsłonę, konflikt sprowadza się do możliwości dojazdu do posesji z obu stron łącznika.

–  Uważam, że należy utrzymać możliwość dojazdu do domów mieszkańców od ul. Zaleskiego. Fragment drogi od strony Witosa jest znacznie bardziej zdegradowany i w zasadzie uniemożliwia wykonanie prawoskrętu i zaparkowanie samochodu na terenie posesji. Ponadto jest to łącznik, którym piesi poruszają się zmierzając do przystanku autobusowego, sklepu czy kościoła. Co ważne, w sytuacjach kryzysowych, pod domy po obu stronach drogi mogą podjechać strażacy, policjanci lub ratownicy medyczni – tłumaczy Piotr Marcinik, który zgłosił temat do redakcji.

Wjazd na miejską działkę od strony ul. Zaleskiego

Wjazd od strony ul. Witosa

Wjazd od strony ulicy Witosa jest możliwy tylko dla samochodów o podwyższonym prześwicie podwozia i raczej na co dzień mało przydatny – dodaje nasz rozmówca, który mieszka przy ul. Witosa.

Inne spojrzenie na temat przydatności łącznika wydaje się mieć sąsiadka, która jak przekazuje pan Piotr, zgłosiła do Urzędu Miasta Sanoka wniosek o podzielenie i sprzedaż działki nr 350. W piśmie z magistratu, dotyczącym tej sprawy, podpisanym przez wiceburmistrza Artura Kondrata czytamy:

Droga wewnętrzna zlokalizowana na działce nr 350 stanowi dojazd do dwóch posesji. Aby wyeliminować trwający spór sąsiedzki Gmina rozważy podział tej działki z możliwością sprzedaży wydzielonej działki na rzecz właścicieli bezpośrednio przylegających do tej drogi. Sprzedaż możliwa będzie zgodnie z procedurami zawartymi w ustawie o gospodarce nieruchomościami – informuje Artur Kondrat, wiceburmistrz Sanoka. Całość pisma obok.

– Po wjeździe od strony ul. Witosa trudno wykonać prawoskręt na ukośny parking – tłumaczy pan Piotr

Pan Piotr złożył w magistracie sprzeciw wobec takim planom, podpisany przez 26 mieszkańców okolicy.

Dnia 02.03.2020 roku dostałem pismo od Pana Artura Kondrata, w którym to zapewnia mnie, iż w stosunku do tego odcinka nie są planowane żadne czynności związane z podziałem i ewentualną sprzedażą. Nasuwa się więc pytanie, co takiego zmieniło się do lipca, kiedy między innymi ja dostałem zawiadomienie od właściwego geodety o przeprowadzeniu czynności związanych z podziałem tej drogi? – zastanawia się Pan Piotr.

17 lipca pan Piotr otrzymał informację od uprawnionego geodety, że 14 sierpnia zostaną przeprowadzone czynności przyjęcia granic działki.

Dzisiaj w urzędzie miasta złożono pismo z zapowiedzią pikiety w dniu i o godzinie, w której ma się odbywać podział nieruchomości.

Zawiadamiam, że w dniu 14 sierpnia o godzinie 12:00 odbędzie się demonstracja lokalnej społeczności, przedstawicieli lokalnych samorządowców oraz zaproszonych mediów w sprawie podjętych działań podziału i chęci sprzedaży działki nr 350 obręb Dąbrówka w Sanoku. Przewidziana liczba osób to około 100 – czytamy w przesłanym dokumencie. Całość obok.

Pytania w tej sprawie prześlemy do Urzędu Miasta Sanoka. Do sprawy wrócimy.

Nawierzchnia przy wjeździe od strony ul. Witosa

źródło: Red., materiały nadesłane

foto nagłówek: grafika poglądowa

27-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)