REKLAMA
REKLAMA

W przyszłym roku seniorzy znajdą w Raczkowej swój dom (FOTO)

RACZKOWA / PODKARPACIE. Była szkoła w Raczkowej już nigdy nie będzie gościć w swoich murach dzieci, ale schronienie znajdą w niej chorzy w podeszłym wieku, dla których gmina wiejska Sanok buduje dom pomocy społecznej.

Dorota Mękarska

W powiecie sanockim domy pomocy społeczne można policzyć na palcach jednej ręki. Przybywa natomiast starszych ludzi, którzy muszą być objęci opieką gminną. Wpływ na to ma zmieniający się model życia, wynikający nie tylko ze zmian kulturowych, ale także spowodowany emigracją młodych ludzi. Efektem jest rozerwanie więzi pokoleniowych i zwiększająca się liczba samotnych seniorów.

Gmina płaci innym samorządom

Gmina wiejska Sanok rocznie płaci około 1,7 mln zł z tytułu dopłat do około 30 mieszkańców, którzy znaleźli opiekę w domach pomocy społecznej poza granicami tej jednostki samorządowej. Koszt pobytu w takim domu wynosi od 3,1 tys. zł za miesiąc do 4,6 tys. zł. Pensjonariusze z własnych dochodów pokrywają część tych kosztów, część płaci rodzina, jeśli jest w stanie, a gdy to jest niemożliwe ten koszt spada na gminę. Podana kwota nie zawiera kosztu pobytu osób chorych psychicznie w specjalnie dla nich przeznaczonych ośrodkach.

Gmina zdecydowała się na budowę domu zauważając niedomogi w systemie opieki nad schorowanymi, starszymi ludźmi, ale również z powodu pozytywnych doświadczeń, które wyniesiono z funkcjonowania Klubu Seniora.

Był to strzał w 10 – zaznacza Paweł Wdowiak, z-ca wójta gm. Sanok. – Frekwencja jest potężna, seniorzy odżyli, liczą czas od spotkania do spotkania. Są bardzo wdzięczni, że o nich pomyślano.

Otwarcie w przyszłym roku

Dom Pomocy Społecznej powstaje na bazie byłej szkoły w Raczkowej, położonej w niezwykle urokliwym miejscu. Dawna szkoła stanowi tylko część obiektu, który znacznie został rozbudowany. Gmina na tę inwestycję pozyskała środki w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, który tworzą gminy Sanok miejska i wiejska, Zagórz i Lesko. Jak informuje Paweł Wdowiak, jest to kwota 3 mln zł. Całość inwestycji wraz z wyposażeniem będzie kosztować 8 mln zł. Gmina z własnego budżetu wyasygnowała 5 mln zł. Zadanie jest realizowane etapami, od 2018 roku. W przyszłym roku planowanie jest jego zakończenie, a w drugim kwartale 2021 roku nastąpi otwarcie ośrodka.

Dom dla 30 seniorów

W ośrodku będzie przebywać stale 30 pensjonariuszy oraz 12 osób w ramach pobytu dziennego. Docelowo w domu może zamieszkać 50 osób. Podopieczni będą pochodzić z gmin, które wchodzą w skład MOF. Będą to wyłącznie seniorzy z chorobami somatycznymi.

Lwią część obiektu zajmują pokoje dla pensjonariuszy 1,2 i 3- osobowe. W domu znajdzie się też recepcja, kaplica, jadalnia, zaplecze kuchenne, sanitarne, medyczne i rehabilitacyjne.

Inwestycja jest już znacznie zaawansowana. Wykonano 80 procent prac. W tej chwili trwa wykańczanie wnętrz. W tym roku inwestycja osiągnie „stan pod klucz”. Równocześnie trwa zagospodarowywanie terenu.

Ile będzie kosztować utrzymanie domu?

Szacujemy optymistycznie, że obiekt będzie się bilansował – podkreśla Paweł Wdowiak.

Stawki za pobyt będzie ustalać rada gminy. Zostaną one zapisane w uchwale. Dom będzie funkcjonował jako jednostka budżetowa, czyli jednostka organizacyjna sektora finansów publicznych.

foto: nadesłane / UG Sanok

21-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)