REKLAMA
REKLAMA

„Zamek Królewski w Sanoku – muzeum sztuki” i „Cerkwie Galicji Wschodniej

SANOK / PODKARPACIE. Przed świętami ukazały się dwie ciekawe dla mieszkańców naszego regionu pozycje książkowe. Pierwsza to album „Zamek Królewski w Sanoku – muzeum sztuki” a druga „Cerkwie Galicji Wschodniej”.

„Zamek Królewski w Sanoku – muzeum sztuki”. Archeologia, historia, sztuka” / „Royal castle in Sanok – museum of art. Archaeology, history, art” to duży, dwujęzyczny polsko-angielski album zwierający około 680 barwnych ilustracji rozmieszczonych na 464 stronach, opowiadający o historii i stałych wystawach sanockiego Muzeum Historycznego. Jest to drugie, rozszerzone wydanie tego albumu.

Z kolei „Cerkwie Galicji Wschodniej” to album, którego autorami są Paweł Kusal i Stanisław Kryciński.

„Drewniana architektura cerkiewna Wschodniej Galicji jest zjawiskiem, które nie ma sobie równych w skali Europy. Różnorodność typów i bogactwo form wprawia w zdumienie każdego, kto zapozna się z tym tematem. Szczególnie zachwycają się nim przybysze z krajów, gdzie buduje się z kamienia, a drewno służy głównie jako opał. Zachwycają, a jednocześnie dziwią, że można budować takie cuda, z tak nietrwałego materiału. Rzeczywiście pożary były plagą dziesiątkującą drewnianą architekturę sakralną, ale mimo to, do początku XX w. dotrwały setki przepięknych cerkwi, z których najstarsze sięgały początku XVI w. Później na cerkwie drewniane spadły inne nieszczęścia. Wiele bezcennych budowli rozebrano w związku z budową nowych – murowanych. Obie wojny światowe również zebrały swoje żniwo. Ciężki czas nastał, gdy tereny Galicji znalazły się pod panowaniem sowieckim. Znów najwyższej klasy świątynie rozpadały się pozbawione opieki lub były rozbierane. W albumie zaprezentowano również niemniej fascynujące cerkwie murowane, od tych najstarszych z XIII–XIV w., po budowle dwudziestowieczne. Ten niezwykły świat galicyjskich cerkwi został utrwalony na fotografiach z okresu od ostatniej ćwierci XIX w., po koniec czwartej dekady XX w. Wiele z tych zdjęć przepadło lub znajduje się w nieznanych nam miejscach, jednak sporą ich część zebrał Paweł Kusal, znany kolekcjoner z Leska, który od wielu lat, z wielkim zaangażowaniem gromadzi ten bezcenny zbiór. Dzięki jego pasji możemy przedstawić świat, który w dużej mierze jest już bezpowrotnie utracony – świat drewnianych cerkwi Galicji Wschodniej”.

22-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)