REKLAMA
REKLAMA

Amantadyna w leczeniu COVID-19. Jest komentarz ministra zdrowia

POLSKA. – Ja oczywiście jestem otwarty na takie nowinki, tylko, że te nowinki dotyczą bezpieczeństwa i zdrowia człowieka, więc muszą one przejść pewną procedurę – mówił w sobotę w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski, odpowiadając na pytanie o dopuszczenie amantadyny w leczeniu COVID-19.

Przechwytywanie_147foto: KPRM / Facebook, screenshot

Krzysztof Ziemiec w sobotniej rozmowie w RMF FM pytał ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o dopuszczenie amantadyny w leczeniu chorych na COVID-19.

Ten środek jest dopuszczony do obrotu, tylko jego wskazania stosowania dotyczą leczenia Parkinsona i innych chorób neurologicznych. Rzeczywiście pojawił się taki wątek, że ten lek może być zastosowany również w leczeniu COVID-u. Kilku lekarzy, też nie wiem w jakim trybie, bo to zawsze wymaga zgody komisji bioetycznej, żeby robić eksperymenty z zastosowaniem leku na ludziach, stosowali ten lek w innych zakresach – mówił szef resortu zdrowia.

Ja oczywiście jestem otwarty na takie nowinki, tylko, że te nowinki dotyczą bezpieczeństwa i zdrowia człowieka, więc muszą one przejść pewną procedurę. Otworzyliśmy takie badania razem z prezesem Sierpińskim z Agencji Badań Medycznych. Stworzyliśmy projekt badawczy, gdzie profesor Rejdak z Lublina koordynuje prace badawcze. Badania trwają. Zobaczymy, co z tych badań wyjdzie. To musi być porównane z efektem placebo, to musi być bardzo dokładnie opisane i wtedy to wskazanie jak najbardziej jest możliwe – odpowiedział Adam Niedzielski.

Badania ruszają już w tym tygodniu

Na szczęście udało się przejść wszystkie procedury i od poniedziałku/wtorku rozpoczynamy badania kliniczne nad amantadyną. To bardzo dobra wiadomość – powiedział w czwartkowym wywiadzie dla Radia ZET prof. Konrad Rejdak, który będzie nadzorował zespół badających amantadynę.

Chcemy zbadać ten lek, bo mamy liczne doniesienia od pacjentów, że on rzeczywiście może pomóc, ale w takiej najwcześniejszej fazie infekcji – zaznaczył prof. Rejdak.

Profesor poinformował, że w ciągu najbliższych dni amantadyna zostanie rozesłana do ośrodków współpracujących, w tym m.in. w Rzeszowie.

Amantadynę od ponad roku stosował lekarz z Przemyśla

Lek. Włodzimierz Bodnar, pulmonolog z Przychodni Lekarskiej Optima z Przemyśla, od ponad roku starał się o dopuszczenie amantadyny w powszechnym leczeniu koronawirusa.

Przemyski lekarz informował, że już w okresie luty-październik 2020 roku posiadał dokumentację ponad 100 przypadków wyleczeń z COVID-19, a każdego kolejnego dnia do tej listy dopisywanych było po kilkanaście osób.

Zobacz także: Ruszają badania kliniczne nad amantadyną!

Źródło: red., RMF FM, Radio ZET, Przychodnia Optima Przemyśl. Opracował: Kacper Ciuba / Rzeszów24.pl

29-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)