REKLAMA
REKLAMA

Co musisz wiedzieć, zanim ubezpieczysz swój samochód?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które musi posiadać każdy samochód zarejestrowany w Polsce. Polisa zawierana jest zawsze na okres jednego roku, a jej brak karany jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zwłaszcza dla początkujących kierowców zrozumienie przepisów ubezpieczeniowych może stanowić pewne wyzwanie, dlatego odpowiemy na podstawowe pytania, które pojawiają się w momencie wykupowania OC.

Ubezpieczenie OC – dlaczego jest takie ważne?

Wszystkie potrzebne informacje na jego temat można znaleźć w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku. Mówiąc najprościej posiadanie aktualnej polisy, jest zabezpieczeniem dla osób poszkodowanych w przypadku wystąpienia szkody z winy użytkownika innego samochodu. Najczęściej wypłacane jest w momencie spowodowania kolizji drogowej, ale też rekompensuje szkody powstałe w momencie wsiadania i wysiadania z samochodu. Co ważne, ubezpieczenie przypisane jest do pojazdu, a nie do właściciela, tak więc posiadając ich więcej, należy wykupić oddzielne polisy dla każdego.

Od czego zależy wysokość płaconej składki?

Firmy ubezpieczeniowe podchodzą do tej sprawy indywidualnie, dlatego niektóre kryteria mogą się między nimi różnić, co wpływa na wysokość ostatecznej składki. Pod uwagę brane są:

  • dostępne zniżki za bezszkodową jazdę właściciela i współwłaściciela pojazdu – w poszczególnych towarzystwach okres ich zdobywania jest różny, dodatkowo po wystąpieniu szkody z winy ubezpieczonego traci on określoną ich część. Należy tutaj zaznaczyć, że zniżki będą utracone nie tylko na polisie, z której wypłacone zostało odszkodowanie, ale też na wszystkich innych, jeżeli posiada się więcej pojazdów.
  • okres posiadania prawa jazdy wszystkich użytkowników samochodu – nie tylko tych wpisanych do dowodu rejestracyjnego,
  • wiek najmłodszego kierowcy użytkującego pojazd – również należy wziąć pod uwagę osoby niewpisane do dowodu rejestracyjnego,
  • miejsce zamieszkania właściciela pojazdu,
  • markę i model samochodu oraz rok produkcji,
  • pojemność silnika.

Jak szukać najkorzystniejszej oferty?

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC do polisy można dokupić dodatkowe, takie jak np. NNW, AC, czy Assistance. Tak więc przede wszystkim należy upewnić się, że wykupowane ubezpieczenie zawiera cały interesujący nas pakiet. Co więcej, zanim się je podpisze, dobrze jest sprawdzić oferty w kilku różnych towarzystwach. Można to zrobić przez porównanie ofert na stronach internetowych poszczególnych firm lub przy pomocy OC kalkulator bez danych na www.najtaniejuagenta.pl. Dzięki temu ma się pewność, że wykupiona oferta nie tylko spełnia wszystkie wymagania, ale też jest w najlepszej cenie.

Co grozi za brak aktualnej polisy?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może losowo sprawdzać pojazdy pod kątem ubezpieczenia OC. Co ciekawe tyczy się to nie tylko pojazdów, ale także np. przyczepek o czym więcej przeczytać można pod adresem https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-oc-przyczepki-auta/. Jeżeli okaże się, że pojazd nie posiada aktualnego, kara naliczana jest, biorąc pod uwagę czas braku polisy oraz rodzaj pojazdu. Dlatego przy zakupie nowego należy sprawdzić do kiedy posiada aktywne ubezpieczenie, a po sprzedaży natychmiast zgłosić to do towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

 

 

02-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: