REKLAMA
REKLAMA

Czy to koniec szans na poszerzenie Sanoka? Jest rozporządzenie Rady Ministrów!

SANOK / BYKOWCE / ZABŁOTCE. Dzisiaj w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2021 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Nie ma w nim mowy o poszerzeniu Sanoka. Czy to oznacza zaprzepaszczenie szans na powodzenie sztandarowego projektu władz Sanoka? Zgodnie z harmonogramem prezentowanym przez miasto na początku całej procedury, decyzja ma zapaść do końca lipca. Jutro ostatni dzień tego miesiąca.

Rada Ministrów przyjęła dzisiaj rozporządzenie, w którym miała znaleźć się decyzja o poszerzeniu Sanoka. Dokument zaakceptowano i został on opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, ale bez zapisów o poszerzeniu Sanoka i wcieleniu do miasta sołectw: Zabłotce, Bykowce i Trepcza.

Czy oznacza to, że poszerzenie Sanoka, o które walczyły władze miasta, na czele z burmistrzem Tomaszem Matuszewskim, nie dojdzie do skutku? Przynajmniej nie w ramach toczącej się od listopada 2020 roku procedury? Przekonamy się zapewne niebawem, gdyż zgodnie z prezentowanym przez magistrat harmonogramem związanym z całą procedurą, ostateczna decyzja Rady Ministrów ma zapaść do 31 lipca 2021 roku.

Informację potwierdza profil Gmina Wiejska jest OK (Fb).

Wkrótce kolejne informacje w tej sprawie.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2021 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta

KLIKNIJ, aby zobaczyć dokument


Ostateczna decyzja Rady Ministrów rządu PiS zakończy procedurę starań o poszerzenie miasta Sanoka. Wiele jej części odbyło się niestety w atmosferze konfliktu, kontrowersji i chaosu informacyjnego.

Przypomnijmy, że na samym początku władze miasta miały pomysł na wcielenie do Sanoka 8 sołectw: Trepcza, Zabłotce, Sanoczek, Płowce, Stróże Małe, Stróże Wielkie, Bykowce oraz Zahutyń. Następnie doszło do zmiany koncepcji i do wyznaczonego grona dołączyło Międzybrodzie oraz Czerteż. Ostatecznie, Rada Miasta Sanoka zajmowała się projektem mówiącym o wcieleniu zaledwie trzech wiosek: Zabłociec, Bykowiec oraz Trepczy.

Mieszkańcy wsi, którzy w ogromnej większości nie zgadzali się na przyłączenie ich miejscowości do Sanoka zorganizowali wiele akcji protestacyjnych z najechaniem traktorami na Sanok na czele. W konsultacjach, które objęły 9 sołectw, gdzie frekwencja wyniosła 72%, aż 98% mieszkańców było przeciwnych przyłączeniu. Z kolei jeśli chodzi o konsultacje wśród sanoczan, frekwencja wyniosła 3,77%, a za powiększeniem miasta opowiedziało się 61% respondentów.

Mieszkańcy wsi zarzucali włodarzom miasta chęć ratowania zadłużonego budżetu miasta środkami z ich sołectw. Zaznaczali przywiązanie do tradycji wiejskich oraz strach przed wyższymi podatkami, likwidacją kół gospodyń wiejskich czy szkół. Mieli pretensje o to, że nikt się z nimi nie spotkał i nie przedstawił warunków wejścia do miasta. Jak mówili, nie było żadnej oferty, a o pomyśle wchłonięcia ich sołectw dowiedzieli się z mediów.

Natomiast władze miasta od początku sygnalizowały korzyści, jakie będą płynąć z poszerzenia. Mówiono o emigracji sanoczan z miasta na wieś, a także o pozyskaniu dodatkowych środków, które zasiliłyby sanocki budżet. Zaznaczano, że pieniądze pomogłyby w przeprowadzeniu inwestycji w nowych dzielnicach Sanoka. Na terenach wiejskich miałby nastąpić rozwój budownictwa i transportu. Mówiono również o dbałości o przyszłość sanoczan i o zrównoważonym rozwoju miasta.

grafika poglądowa

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pomysł poszerzenia Sanoka zmiażdżony przez mieszkańców wsi! 98% nie chce do miasta

Konsultacje ws. poszerzenia miasta: Frekwencja w Sanoku 3,77%

Zahutyń znokautował miasto. Konsultacje w gminie Zagórz zakończone

PiS słucha Polaków? To już czas przeszły

Kontrowersyjny wywiad burmistrza Matuszewskiego. „Nie ma sklepów, nie ma życia”. „Sypialnia” (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK: Protest mieszkańców. Traktory wjeżdżają do Sanoka! (VIDEO)

Matuszewski ironicznie o Trepczy. „Może na górze napisać Hollywood?”

Burmistrz Matuszewski chce powiększyć Sanok. Dwukrotnie! (VIDEO, ZDJĘCIA)

foto: grafika poglądowa (Red., UM Sanok)

02-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Stop dla rozwoju miasta2021-07-30 22:11:45
1 0
Nikt nie zabierze mieszancom gmin gospodarek a daje szansę na nowe miesca pracy. Proszę zauważyć jak rozwija się pięknie Rzeszów. Proszę pomyśleć... Takie decyzję zmuszaja młodych wyjadu to większych miast to jest przykre...
Odpowiedz
Trzeba pilnie zmienić wladze w Sanoka2021-07-30 22:14:44
0 1
Trzeba pilnie zmienić władze w Sanoka i wprowadzic program naprawczy bo pod takimi rządami i nie liczeniem się z głosem ludzi to rzeczywiście nie będzie rozwoju a bankructwo i wstyd w regionie
Odpowiedz
Wielka wygrana zwykłych ludzi2021-07-30 22:18:28
0 0
Rzeszów jest miastem wojewódzkim i to zupełnie inna specyfika . Przecież w tym poszerzeniu chodziło tylko o skok na kase mieszkanców i Gminy wiejskej Sanok ? Opowiadali o tym na sesjach Rady Miasta Sanoka na samym początku z tego co pamietam ?
Odpowiedz
Monika2021-07-30 22:24:09
0 1
Poniekąd tak, ale w jaki sposób doprowadzić do rozwoju miasta? Miasto nie jest gumy. Poszerzenie granic spowodowałoby możliwość nowych inwestycji, co rodziłoby nowe miejsca pracy czy też miejsca rozrywki. W tym momencie jest uwstecznianie miasta, jest to bardzo przykre, jest to moje miejsce urodzenia więc mam wielki sentyment nieststy nic więcej...
Brak pomysłu na Sanok?2021-07-30 22:32:52
1 0
Wystarczy zagospodarować to co jest i leży odłogiem w Sanoku. Zrobić oszczedności w urzędzie i jednostkach podległych (nie zatrudniać znajomych królika) i zacząć inwestowć w rzeczy które rzeczywiście przyniosą Sanokowi rozwój. Jeśli obecna ekipa nie ma pomysłu na Sanok i nie wie jak to zrobić to należy zrezygnować a nie rujnować miasta chybionymi pomysłami lub uszcześliwianiem ludzi na siłe
napoleon z berezki2021-07-30 22:19:54
0 1
niektórzy mają jak widać kompetencje najwyżej na sołtysa w Berezce ?
Odpowiedz
BRAWO2021-07-30 22:44:32
0 0
wyszło SZYDŁO z worka! Rząd z Morawieckim na czele bardziej się liczy w WIEŚNIAKAMI niż z Matuszewskim :) ?
Odpowiedz
dobre pytanie dla CBA i prokuratury2021-07-30 22:58:54
0 1
Czy prokuratura i CBA zbadały już sprawę sprzedaży Sosenek i tajnego porozumienia mostowego ? Czy będzie jak z zalaniem basenów w Sanoku ? Co taka cisza w tych sprawach ?
Odpowiedz
Jeszcze nie wszystko stracone i bede mieszkał już wsSanoku2021-08-02 10:50:31
0 0
Minister właściwy do spraw administracji publicznej podejmie działania z urzędu celem przygotowania w 2021 roku optymalnych rozwiązań w sprawie poszerzenia granic Sanoka. Co to oznacza? Najwyraźniej procedura zmiany granic Sanoka jest wciąż w toku .
Odpowiedz
punk_zagórski2021-08-02 11:40:56
0 0
Sanoczakom brakuje kasy w budżecie i chcą doić sąsiednie wsie. TAKIEGO wała jak Polska cała Panie M. :)
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)