REKLAMA
REKLAMA

Dorobek prof. Wacława Felczaka – perłą narodu polskiego i węgierskiego

POBIEDNO / PODKARPACIE. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Pobiednie zakończył realizację projektu ”Dorobek prof. Wacława Felczaka – perłą narodu polskiego i węgierskiego”. Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków otrzymanych od Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie.

Z radością przypominamy, że Dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, po rozpoznaniu wniosków w sprawie finansowania lub dofinansowania przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka przedsięwzięć podejmowanych na rzecz współpracy polsko-węgierskiej w 2021 roku złożonych w ramach otwartego konkursu przyznał wsparcie Zespołowi Szkół w Pobiednie na realizację projektu: ”Dorobek prof. Wacława Felczaka – perłą narodu polskiego i węgierskiego”. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy podjąć wiele działań projektowych, które wpłynęły na rozwój naszej szkoły, a najważniejsze z nich to:

– W dniu 28.05.2021 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Pobiednie został przeprowadzony Powiatowy Konkurs Wiedzy o prof. Wacławie Felczaku. W zmaganiach wzięli uczniowie szkół podstawowych z klas 4 – 8 z terenu powiatu sanockiego. Ze względu na pandemię i nauczanie hybrydowe w szkołach konkurs odbył się w formie zdalnej.

– W naszej szkole założone zostało Koło Przyjaciół Węgier, które rozpowszechniało wiedzę o prof. Wacławie Felczaku wśród uczniów, rodziców i społeczności lokalnej.

– 29.05.2021 r. z okazji upamiętnienia urodzin prof. Felczaka odbył się „Rajd pieszy im. prof. Wacława Felczaka”.

– W ramach działań, w związku z realizacją przedsięwzięcia pt. ,,Dorobek prof. Wacława Felczaka – perłą narodu polskiego i węgierskiego”, w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Pobiednie został przeprowadzony Gminny Konkurs Plastyczny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy Bukowsko „Tatry – ukochane góry prof. Wacława Felczaka”. Zadaniem uczestników było narysować, namalować lub wykonać dowolną techniką Tatry – góry, które jako emisariusz – Wacław Felczak przemierzał kilkadziesiąt razy, przenosząc instrukcje, pieniądze i pocztę; jak wspominał jego przyjaciel i emisariusz polityczny Tadeusz Chciuk „Celt”- ,,Felczak przez Słowację chodził jak na spacer, a najbardziej ulubionym jego szlakiem była droga z Rożniawy do Zakopanego”. Przeprowadziliśmy również Konkurs Plastyczny dla uczniów szkół podstawowych na szczeblu gminnym pt. „Między Warszawą a Budapesztem – emisariusz Wacław Felczak”. Na konkursy wpłynęło wiele prac plastycznych wykonanych różnymi technikami. Jury wyłoniło najlepsze prace, za które dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody dostosowane do swojego wieku, m. in. zestawy do piasku, rakietki dla dzieci, zabawki i gry edukacyjne, klocki, piłki, malowanki, słodycze, napoje. Wszyscy uczestnicy również otrzymali dyplomy i niespodzianki.

– Na zakończenie projektu wręczyliśmy dyplomy i nagrody zwycięzcom Szkolnego Konkursu Poezji im. prof. Wacława Felczaka.

Podjęte przedsięwzięcia zainteresowały i upowszechniły informacje o życiu i działaniach prof. Wacława Felczaka, zapoznały z zasługami w kształtowanie polsko-węgierskiej przyjaźni oraz przybliżyły Jego postawę wobec wartości. Zadania publiczne były współfinansowane ze środków otrzymanych od Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie.

Głównym efektem działań projektowych jest przybliżenie uczniom, rodzicom, społeczności lokalnej życia i działalności prof. Wacława Felczaka oraz bezpośrednie poznawanie historii, kultury, współpracy Polski i Węgier. Projekt ma na celu pokazanie, że dla młodych ludzi prof. Wacław Felczak jest osobą znaną i godną naśladowania.

Katarzyna Wojtuszewska-Cap
dyrektor Zespołu Szkół w Pobiednie

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

 

10-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook