REKLAMA
REKLAMA

Dziś Dzień Edukacji Narodowej. Święto nauczycieli i pracowników oświaty

Dzień Edukacji Narodowej, zwany tradycyjnie Dniem Nauczyciela, funkcjonuje od 1982 roku jako święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Wprowadzono je ustawą – Karta Nauczyciela z 1982 r.

Nazwa Dzień Edukacji Narodowej pochodzi od powołanej przez Sejm w 1773 roku z inicjatywy kró1a Stanisława Augusta Poniatowskiego, Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce i uczyniło nasz kraj prekursorskim w tej dziedzinie.

Działalność Komisji Edukacji Narodowej miała przełomowe znaczenie w historii polskiego szkolnictwa. Opracowano wówczas nowe programy nauczania, zorganizowano na nowo szkoły średnie, zreformowano szkoły wyższe. Reforma szkolnictwa miała stanowić istotne ogniwo reformy państwa, jej celem było wykształcenie pokolenia Polaków świadomych swoich obowiązków obywatelskich, wyposażonych w wiedzę użyteczną, opartą na ówczesnych zdobyczach nauki.

Obecnie 14 października jest dniem, w którym podczas uroczystości przypomina się najlepsze tradycje naszego narodu i państwa, nagradza zasłużonych nauczycieli w podziękowaniu za ich trud oraz poświęcenie.

Dzień Edukacji Narodowej jest wolny od zajęć lekcyjnych (na podstawie art. 74 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela). Uczniowie nie mają tego dnia lekcji, ale nie jest to dla nich dzień wolny od obecności w szkole. Szkoła w tym dniu jest zobowiązana prowadzić zajęcia opiekuńcze (w godzinach ustalonych w szkole) lub zajęcia innego rodzaju, na przykład związane z odbywającymi się z tej okazji uroczystościami szkolnymi.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom oraz pracownikom oświaty składamy najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności.

Zdjęcie poglądowe

red. / gov.pl

14-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (13)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

#2021-10-14 09:29:56
0 0
i nieroby pseudonauczycielskie znów kolejny dzień mają wolne... ja pierd#llę co za kraj
***** ***2021-10-14 09:34:46
0 0
z nauczycielami kojarzy mi się tylko tyle, że wciąż i stale płacz o podwyżki, w znacznej mierze zero zaangażowania się w swoją pracę, byle kasa się zgadzała. TO nie są nauczyciele jak jeszcze 15-20 lat temu. Teraz są w większości kombinatorzy. Nie narobić się ale wypłatka co miesiąc pyk na konto. Mieszkam pod pewną szkołą podstawową i jakoś na parkingu gdzie parkują naprawdę nie widać biedy... :-)
Tewa2021-10-14 10:19:15
0 0
Jakim prawem mają dzisiaj wolne? A tak w ogóle, to by się przydało przejrzeć kto uczy nasze dzieci, szczególnie nauczycielskie postawy moralne i patriotyczne. Podwyżki tak, ale najpierw należy umożliwić wejście do zawodu młodym patriotim i pozbyć się zdemoralizowanych nihilistów.
sprzątacz2021-10-14 10:32:04
0 0
Było się uczyć i może zostalibyście nauczecielami a teraz narzkacie że musicie zapierniczać w najwiekszej Sanockiej firmie za minimum. Ale macie szansę tylko mature zdać potem 5 lat studiów i kilka lat praktyki z dziećmi.
TVN 24$$2021-10-14 10:59:28
0 0
Największa, najbardziej LENIWA i ROSZCZENIOWA grupa zawodowa w Polsce ! ?
prośba do Sprzątacza2021-10-14 11:39:18
0 0
sprzątacz te gówniane "studia" nazywasz czymś wartościowym? to co powiesz na moje techniczne "automatyka i robotyka" na AGH-u krakowskim gdzie taki "szkolny profesor" wyleciałby po 2 miesiącu... chciałbyś zarabiać tyle co ja. Jak to mówi stare przysłowie... "nie wiesz co masz ze sobą zrobić w życiu? Idź na "nauczyciela"... Zbyt wielu wzięło to sobie z tłuków do serca i w szkole uczą jak uczą. Niestety. A ty tymi wpisami proszę cię, nie rób z siebie idioty.
obserwator2021-10-14 15:46:44
0 0
Zazdrość i zawiść w stosunku do nauczycieli...ale co sie dziwić jak autorzy tych wpisów stoją przy taśmie w ,,Gumie". Nie błaźnijcie sie, bo tylko dajecie satysfakcję nauczycielom.
nauczycielka do - prośba do Sprzątacza2021-10-14 18:26:08
0 0
Aby skończyć tak "e l y t a r n e" studia jak Twoje , to wcześniej ktoś Cię musiał do tego przygotować i chyba teraz nie płaczesz, że bieda, no chyba, że taki z Ciebie absolwent! Szkoda tylko, że na AGH nie wykładają kultury chwalipięto!
normalna2021-10-14 18:35:13
0 0
Wszyscy ci, którzy tak nadają na nauczycieli i chcą kryształowych belfrów, mają szansę nimi zostać, bo nauczyciele odchodzą z zawodu i już w większych miastach nie ma kto uczyć....Więc krzykacze do roboty i naprawiać tą tak opluwaną grupę zawodową, skoro nauczycielom jest tak dobrze!!!!
Olej TROLLA la la!2021-10-14 20:00:17
0 0
O nauczycielach negatywnie wyrażają się zazwyczaj życiowi nieudacznicy. Osoby na odpowiednim poziomie intelektualnym nigdy na nauczycieli nie będą narzekać, bo wiedzą, że to ciężka i odpowiedzialna praca. Kiedyś miałam okazję spróbować swoich sił, ale szybko się okazało, że przekleństwo jest nadal aktualne "...obyś cudze dzieci uczył...". Pozdrawiam wszystkich nauczycieli i życzę Państwu cierpliwości dla uczniów, rodziców i ukrytych za ekranem nieudaczników, frustratów, trolli i pieniaczy. Jeśli lekarz źle dobierze terapię, pacjent umrze, ale jeśli nauczyciel źle wykona powierzone mu zadanie dydaktyczno-wychowawcze to konsekwencje mogą zarażać kolejne pokolenia.
odpowiedź dla ******2021-10-14 20:58:40
0 0
A koło każdego domu jest po dwa, trzy samochody, a koło kościołów jakie fury?. Widzisz tylko samochody koło szkoły?
Nielubietejpseudomiesciny2021-10-14 21:29:31
0 0
Nieustannie musze przypominac ze sanok jest bardzo biedna wodorowa miescina bez perspektyw, wyksztalceniecjest tu zbedne plecy to najwaznieejszy organ rozum niekoniecznie a wiec wasz trud nauczyciele na darmo idzie
#K22021-10-14 22:37:58
0 0
Uderz w stół a nożyce się same odezwą... :-) coś mi mówi, że ostanie kilka postów piszą sami nauczyciele zażarcie broniący zawodu. Cóż płacz nieustający od lat za podwyżkami i ciągle mało ale jak przychodzi śmiech z tego zawodu to z miejsca obrona Częstochowy :-) Zdecydujcie się w końcu darmozjady...