REKLAMA
REKLAMA

Piękne spektakle obserwowane w świecie zwierząt

PODKARPACIE. Głuszce z leżajskiej hodowli czują już wiosnę, ponieważ rozpoczęły się ich toki. To jeden z najpiękniejszych spektakli, jaki możemy podziwiać w świecie zwierząt.

Toki to okres godowy u głuszców, który trwa od marca do maja. W tym czasie kogut przybiera postawę godową: rozkłada ogon (wachlarz), opuszcza skrzydła, stroszy brodę, wyciąga szyję do góry i zaczyna „śpiewać”. Pieśń głuszca trwa 7-9 sekund i składa się z 4 zwrotek (klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie). W ciągu minuty może zaśpiewać ją kilka razy. Głuszce najczęściej tokują w godzinach wczesnorannych i przed zapadnięciem zmroku. Pozostałą część dnia poświęcają na żerowanie i odpoczynek.

W okresie godowym brwi samca (róże) nabierają intensywnego, czerwonego koloru. Pióra na klatce piersiowej połyskują metalicznymi, zielonymi i niebieskimi kolorami. Wszystko po to, aby jak najlepiej zaprezentować się przed kurami, a warto, bo to one wybierają głównego tokownika. Głuszec jest gatunkiem poligamicznym – kogut może mieć kilka kur.

CZYTAJ więcej tutaj: Kliknij >>>>>>

Anna Bukowska
RDLP Krosno

12-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)