REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Czy na Błoniach powstaną tężnie solankowe? Rada dzielnicy ma na to pomysł

SANOK / PODKARPACIE. Rada Dzielnicy Błonie wystąpiła do sanockiego magistratu z pomysłem wybudowania dwóch tężni solankowych, przy których animatorzy prowadziliby ćwiczenia oddechowe w ramach profilaktyki chorób układu oddechowego. Jedna z tężni miałaby powstać na terenie basenu, druga, zgodnie z zamysłem, miałaby być ogólnodostępna i zlokalizowana w okolicach Toru Lodowego.

Jak przekazuje nam pomysłodawca Grzegorz Pasztyła, przewodniczący Rady Dzielnicy Błonie, najbliższe tężnie solankowe funkcjonują w Rymanowie-Zdroju i w Iwoniczu-Zdroju.

Budowa tężni solankowych to potrzeba chwili. Jest duże zapotrzebowanie na rehabilitację w związku z pandemią COVID-19. W rozmowie z wiceburmistrzem Arturem Kondratem zdeklarowałem się, że w pierwszym okresie po uruchomieniu, jako pracownik służby zdrowia, sam mógłbym prowadzić nieodpłatne zajęcia profilaktyczne – mówi nam Grzegorz Pasztyła, przewodniczący Rady Dzielnicy Błonie.

Jak czytamy w piśmie przesłanym do urzędu, koszt budowy tężni jest stosunkowo niewielki, w zestawieniu z korzyściami zdrowotnymi, które mogą przynieść. To około 25 tys. złotych za jedną tężnię.

W Zabłotcach funkcjonuje odwiert zarządzany przez PGNiG, w którym znajdują się pokłady solanek. To mogłoby znacząco obniżyć koszty eksploatacji tężni. Moim zdaniem zainteresowanie mieszkańców Sanoka i okolicznych sołectw będzie bardzo duże – zaznacza Grzegorz Pasztyła.

Dzisiaj nie udało nam się skontaktować z wiceburmistrzem Arturem Kondratem. Jesteśmy umówieni na rozmowę jutro. Przekażemy stanowisko miasta w sprawie tego pomysłu.

Foto: grafika poglądowa (Red., Gmina Rymanów). Tężnia z Rymanowa-Zdroju na tle sanockiego MOSiRu

Tężnie to z reguły budowle z drewna służące jako inhalatoria.

Tężnie są miejscem służącym do zażywania inhalacji powstałego w ich otoczeniu specyficznego aerozolu. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Powstawanie bogatych w sole aerozoli podczas produkcji było efektem niepożądanym, gdyż prowadziło do utraty soli, natomiast w inhalacji największe znaczenie ma właśnie skład aerozolu. Tężnie konstruowane w celach leczniczych różnią się nieco od tężni produkcyjnych. Przede wszystkim solanka spływa głównie po ścianach, które są pionowe (a nie rozszerzające się u podstawy), by stworzyć jak największą ilość leczniczej mgiełki.

źródło: Red., Rada Dzielnicy Błonie, Wikimedia Commons (Tężnia)

Czy tężnie solankowe w dzielnicy Błonie to dobry pomysł?

Czy tężnie solankowe w dzielnicy Błonie to dobry pomysł?


TAK
NIE
Już głosowałeś w tej ankiecie. Zobacz wyniki głosowania.
Pokaż wyniki głosowania.
TAK (287)
NIE (26)
Zagłosuj.
09-09-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)