REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Miasto szykuje podwyżkę cen wody o 10% (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK. Miasto szykuje podwyżkę cen wody o 10% (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W Sanoku szykują się kolejne podwyżki opłat za podstawowe usługi komunalne. W styczniu br. informowaliśmy o zwiększeniu stawek za śmieci, wczoraj na sesji Rady Miasta Sanoka szef miejskiej spółki SPGK poinformował o planowanej podwyżce cen za wodę. Ma ona wynosić 10%.

O podwyżce cen śmieci pisaliśmy między innymi tutaj: MIASTO SANOK. To już pewne! Będą podwyżki opłat za śmieci. Wraz z informacją o wyższych opłatach za usługi związane z wywozem i zagospodarowaniem odpadów podano również, że rodziny wielodzietne z Sanoka nie będą już mogły korzystać z ulg na dotychczasowym poziomie. Wcześniej Karta Dużej Rodziny uprawniała do skorzystania z ulgi na poziomie 11,50 zł od osoby. Po zmianach to zaledwie 1 zł: Szok dla rodzin wielodzietnych. Radni zmniejszyli ulgę w opłacie śmieciowej do 1 zł!

Jak okazało się na wtorkowej sesji Rady Miasta Sanoka, pod koniec kwietnia SPGK złożyło poprawiony wniosek do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o zatwierdzenie nowych taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków obowiązujących na terenie miasta. Jak poinformował aktualny prezes SPGK Krzysztof Jarosz, spółka wniosła o podwyższenie stawek o 10%.

Nowa taryfa ma obowiązywać przez kolejne trzy lata. Wprowadzenie tych regulacji oznaczałoby, że rodzina, która do tej pory płaciła za wodę 300 zł miesięcznie, po przygotowywanych zmianach może zapłacić o 30 zł więcej.

Szef sanockiej spółki komunalnej zaznaczył, że na nową trzyletnią perspektywę, wnioski o podwyższenie opłat wniosło 94% instytucji zajmujących się wodociągami i kanalizacją w kraju. Średnio o 17%.

Przypomnijmy, że aktualne stawki dla sanoczan obowiązują od 2018 roku. To 11,96 zł brutto za m3. Na stawkę tę składa się opłata za dostarczoną wodę 6,03 zł oraz 5,93 zł za odprowadzanie ścieków.

Jak można wywnioskować z dokumentów przedstawionych na wczorajszej sesji, nowe stawki mogłyby zacząć obowiązywać już od lipca 2021 roku.

Jeżeli organ regulacyjny nie wniesie uwag do przedłożonych przez SPGK Spółka z o.o. taryf, biorąc pod uwagę ustalone w ustawie terminy, nowe taryfy obowiązywać będą dopiero od m-ca lipca – potwierdzają zapisy w jednym z dokumentów z sesji.

Krótka wymiana zdań na temat wyższych opłat za wodę dla sanoczan w materiale VIDEO.

grafika poglądowa

Na wczorajszej sesji jedynie zaznaczono temat zbliżających się podwyżek. Procedowano inny projekt uchwały, dotyczący rozpatrzenia wniosku burmistrza w sprawie dopłat do ceny dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków dla gospodarstw domowych w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych. Jak czytamy w uzasadnieniu, ma to związek z trwającymi procedurami uzyskiwania zgody Wód Polskich na zmianę taryf, a co za tym idzie koniecznością przedłużenia obowiązujących do tej pory ulg.

PROJEKT UCHWAŁY – KLIKNIJ

UZASADNIENIE – KLIKNIJ

Do sprawy wrócimy.

ZDJĘCIA Z SESJI RADY MIASTA SANOKA – 25.05.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK. Prawico, co się z Tobą dzieje?

26-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)