REKLAMA
REKLAMA

MIASTO SANOK. To już pewne! Będą podwyżki opłat za śmieci

SANOK / PODKARPACIE. Trzecia podwyżka stawek opłat za śmieci w obecnej kadencji sanockiego samorządu stała się faktem. Rada Miasta Sanoka przegłosowała wniosek burmistrza Tomasza Matuszewskiego zakładający wzrost cen. Władze miasta tłumaczą, że podwyżki podyktowane są zwiększeniem kosztów funkcjonowania całego systemu gospodarki odpadami.

Wkrótce materiał video z dyskusji nad projektem uchwały oraz fotorelacja z sesji.

Od marca 29 złotych od osoby

Podjęta dziś uchwała wchodzi w życie 1 marca 2021 roku. Od tego dnia mieszkańcy Sanoka zapłacą za odbiór i zagospodarowanie segregowanych śmieci stawkę 29 zł od osoby. To wzrost o 6 złotych względem poprzedniej stawki obowiązującej w 2020 roku. Oznacza to, że dla przykładu czteroosobowa rodzina zamieszkująca Sanok zapłaci miesięcznie 116 złotych za śmieci. Rocznie daje to kwotę 1392 złotych.

Od 1 stycznia ubiegłego roku, każdy mieszkaniec ma obowiązek segregowania odpadów. Jeśli jednak ktoś nie wypełni tego obowiązku, to po dzisiejszym uchwaleniu nowych przepisów, będzie musiał liczyć się z opłatą w wysokości 58 zł. To wzrost o 12 zł względem poprzedniej stawki.

Obniżyć opłaty można poprzez kompostowanie bioodpadów. Dotyczy to właścicieli budynków jednorodzinnych. Zwolnienie wynosi 2 zł dla każdego mieszkańca takiej nieruchomości. Wcześniej zwolnienie z tego tytułu wynosiło 5,5 zł. Dodatkowo, uchwała zakłada obniżkę opłaty o 1 zł dla każdego członka rodziny wielodzietnej posiadającej Kartę Dużej Rodziny. Wcześniej wynosiła ona 11,50 zł.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały nastąpił wzrost kosztów niektórych składowych systemu gospodarowania odpadami. Ogólnie szacowany jest na 20%. Dlatego też, konieczna była zmiana dotychczasowej stawki dla mieszkańców.

Średni miesięczny koszt funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na nieruchomościach zamieszkałych, położonych na terenie Gminy Miasta Sanoka w 2020 r. wynosił 724.000,00 zł, zaś w roku 2021 koszt ten wyniesie miesięcznie ok. 854.000,00 zł , co daje wzrost o 20% – czytamy w dokumencie argumentującym propozycję podniesienia opłat przez miasto.


UZASADNIENIE – KLIKNIJ

PROJEKT UCHWAŁY – KLIKNIJ

SZCZEGÓŁY związane z projektem uchwały zakładającej podwyżkę stawek opłat za śmieci opisywaliśmy TUTAJ:

MIASTO SANOK. Kolejne podwyżki cen śmieci? W planie 29 złotych od osoby


Jak głosowali radni?

Dzisiaj wnioskiem zaproponowanym przez burmistrza Tomasza Matuszewskiego zajmowali się radni podczas sesji Rady Miasta Sanoka. Byliśmy świadkami szerokiej dyskusji w tym temacie. Po wymianie spostrzeżeń dotyczących projektu uchwały nastąpiło głosowanie.

Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych. Przeciwnych było 6, a 1 wstrzymał się od głosu.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowali: Ryszard Karaczkowski, Adam Kornecki, Piotr Kot, Wanda Kot, Grzegorz Kozak, Teresa Lisowska, Bogusława Małek, Łukasz Radożycki, Andrzej Romaniak, Katarzyna Sieradzka, Henryka Tymoczko, Radosław Wituszyński.

Przeciwko: Roman Babiak, Maciej Drwięga, Agnieszka Kornecka-Mitadis, Sławomir Miklicz, Jakub Osika, Beata Wróbel.

Od głosu wstrzymał się Marian Osękowski.

Wcześniej głosowano na komisjach

Tematem zajmowali się radni już podczas poniedziałkowego wspólnego posiedzenia dwóch komisji.

W głosowaniu w ramach Komisji Finansowo-Gospodarczej 4 radnych było za przyjęciem projektu uchwały, 3 przeciw, a aż 7 wstrzymało się od głosu.

W posiedzeniu wzięło udział również dwóch członków Komisji Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego. Oddano dwa głosy wstrzymujące się.

Grafika poglądowa

30-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)