REKLAMA
REKLAMA

Sobótka w Czerteżu. Zobaczcie efektowne ognisko! (VIDEO, ZDJĘCIA)

Sobótka w Czerteżu. Zobaczcie efektowne ognisko! (VIDEO, ZDJĘCIA)

CZERTEŻ / PODKARPACIE. Mieszkańcy wsi Czerteż podtrzymują ludową tradycję związaną z Sobótką i Nocą Kupały. I w tym roku, choć nieco później, w Czerteżu zapłonęła ogromna sobótkowa sterta. Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy OSP, a duża grupa mieszkańców świetnie się bawiła i śpiewała do godzin porannych.

Tradycja przodków kultywowana od stuleci, sobótkowa sterta zapłonęła, a zgromadzeni do późnych godzin nocnych, a nawet porannych dobrze się bawili, śpiewali i świętowali Noc Kupały. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, dziękujemy czerteżanom i gościom za liczny udział, dziękujemy straży pożarnej za nadzór nad całym wydarzeniem i atrakcję dla dzieci jaką była możliwość poznania sprzętu strażackiego. W związku z dużym zainteresowaniem planujemy kolejne wydarzenia integracyjne w naszej wsi, tradycję będziemy podtrzymywać przez kolejne lata, by młodsze pokolenia wiedziały jak od wieków celebruje się Sobótkę – czytamy w krótkiej relacji zamieszczonej przez mieszkańców w mediach społecznościowych.

Sobótka – polska nazwa dużych ognisk palonych podczas świąt:

  • święta ludowego „ludorum ritum” obchodzonego w noc letniego przesilenia Słońca 21–22 czerwca, np. w Noc Kupały;
  • z 23 na 24 czerwca w noc świętojańską, czyli wigilię dnia św. Jana Chrzciciela (fr. feu de la Saint-Jean, wł. fuochi di San Giovanni daw. sabatina)
  • w wigilię św. Piotra i Pawła
  • w okresie Zielonych Świątek
  • oraz Wielką Sobotę (Peaskefjoer, Påskbrasa, niem. Osterfeuer).

Obecnie zwyczaj kultywowany jest w miastach i wsiach jako obchody ludyczne.

Podczas najkrótszej nocy w roku palono ogniska i tańczono wokół nich w rytm muzyki. RYtuał ten miał chronić przed chorobami i urokami, a także oczyszczać. W niektórych regionach, wrzucano do ognia zioła, które miały zapewnić płodność oraz urodzaj.

Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajowości, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską, posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca).

Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów ugrofińskich.

źródło: Red., Wikimedia – Creative Commons, Wieś Czerteż – Fb

foto: Wieś Czerteż – Fb

12-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)