REKLAMA
REKLAMA

Synagoga w Skansenie. To obiekt na skalę światową! (VIDEO)

Synagoga w Skansenie. To obiekt na skalę światową! (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. 7 października 2021 roku przejdzie z pewnością do historii Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. tego bowiem dnia oficjalnie otwarto zrekonstruowaną Synagogę z Połańca. To jedyny w Polsce, a prawdopodobnie nawet i na świecie, tak dokładnie odwzorowany obiekt synagogi z XVIII wieku.

Nad całością merytoryczną prac czuwała pani Renata Kinga Jara, kustosz muzeum, historyk sztuki, która jest autorką scenariusza i wyposażenia synagogi oraz ekspozycji judaików zlokalizowanej na drugiej kondygnacji synagogi. Jest ponadto autorką pracy „Synagoga z Połańca, czyli żydowski świat w miasteczku”. W swoim bogatym dorobku ma ponadto takie realizację jak aranżacja Dworu ze Święcan, plebanii czy domów żydowskich.

Odtworzeniem wewnętrznej polichromii synagogi zajęła się krakowska para konserwatorów zabytków, państwo Krystyna i Łukasz Stawowiakowie.

Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku wyróżnił ponadto okolicznościowymi statuetkami „Przyjaciel muzeum”, osoby, które współpracują i wspierają od lat sanocki Skansen oraz inicjatywy podejmowane przez dyrekcję placówki. Po obejrzeniu synagogi przyszedł czas na ucztę muzyczną, a konkretnie koncert pieśni żydowskich. Na scenie zaprezentowała się Urszula Makosz z zespołem.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SKANSEN SANOK: Otwarcie synagogi z Połańca! (VIDEO, ZDJĘCIA)

08-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Film który każdy powinien obejrzeć2021-10-08 17:22:14
1 0
Powrót do Jedwabnego - gorąco polecam. Może jeszcze nie zdążyli usunąć. Jest na cda.pl
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)