REKLAMA
REKLAMA

Szczepienia 16-latków. NIEDZIELSKI: Od poniedziałku uruchamiamy rejestrację

POLSKA / RZESZÓW. W Dzienniku Ustaw RP opublikowano rozporządzenie, w którym zawarto przepisy dotyczące rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 16 i 17 lat. – Od poniedziałku planujemy już uruchomienie rejestracji – zapowiedział w piątek w Rzeszowie minister zdrowia Adam Niedzielski.

DSC_0033 Foto: Justyna Żuczek / Rzeszów24.pl

W piątek, w Dzienniku Ustaw RP ukazała się nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Według nowego rozporządzenia osoby w wieku 16-17 lat mogą zarejestrować się na szczepienia przeciwko COVID-19, chodzi dokładnie o osoby urodzone w latach 2003-2005, które ukończyły 16. rok życia. Do rejestracji wymagana będzie zgoda rodzica lub prawnego opiekuna.

– W niedzielę chcemy udostępnić nowy formularz, bo ten formularz dla dzieci, czyli dla osób w tej granicy 16-18 lat musi mieć dodatkowy element w postaci zgody rodziców i tam jest osobna sekcja poświęcona właśnie tej zgodzie, gdzie trzeba wpisać podstawowe dane i po prostu przedstawić informacje o zgodzie – mówił w piątek w Rzeszowie minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Od poniedziałku planujemy już uruchomienie rejestracji – zapowiedział szef resortu zdrowia.

Ozdrowieńcy zaszczepią się szybciej

W nowelizacji rozporządzenia zapisano, że osoby, które przechorowały zakażenie wywołane wirusem SARS-CoV-2, mogą pójść na szczepienie przeciw COVID-19 po 30 dniach od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność COVID-19. Wcześniej musieli czekać trzy miesiące.

Zmiany również w turnusach rehabilitacyjnych

W noweli pojawił się przepis, według którego warunkiem wzięcia udziału w turnusie rehabilitacyjnym jest negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 uczestnika turnusu lub zaszczepienie przeciw COVID-19. Test musi być wykonany nie wcześniej niż cztery dni przed rozpoczęciem turnusu.

Nowelizacja rozporządzenia wchodzi w życie w sobotę. Wyjątkiem są przepisy dotyczące szczepień, które zaczną obowiązywać od poniedziałku 17 maja.

Treść rozporządzenia można przeczytać TUTAJ

Oprac. Kacper Ciuba

16-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)