REKLAMA
REKLAMA

W okolicach Arłamowa zatrzymano ośmiu imigrantów

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia zatrzymali sześciu Jemeńczyków i dwóch Somalijczyków, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. Celem ich nielegalnej wędrówki miały być kraje Europy Zachodniej.

Cudzoziemców zatrzymano kilka dni temu w górzystym i zalesionym rejonie w okolicach Arłamowa na Podkarpaciu. Funkcjonariusze SG z Huwnik obserwując teren zauważyli zmierzająca od strony Ukrainy grupę osób. Wszyscy zostali zatrzymani. Wśród ośmiu cudzoziemców było dwóch Somalijczyków i sześciu obywateli Jemenu. Zatrzymani to młodzi mężczyźni w wieku od 17 do 23 lat.

W trakcie składanych wyjaśnień przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy do Polski. Dodali, że na Ukrainę dostali się legalnie, a stamtąd chcieli wspólnie udać się na zachód Europy. Pomocna miała być w tym nawigacja w telefonie. W czasie zatrzymania imigranci byli w dobrej kondycji fizycznej. W plecakach posiadali ubrania na zmianę oraz pieniądze na dalszą podróż.

Aktualnie, trwają czynności związane z przekazaniem ich w drodze readmisji z powrotem na Ukrainę.

Od początku 2021 roku Straż Graniczna zatrzymała 165 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli podkarpacki odcinek granicy z Ukrainą i Słowacją. Byli to głównie obywatele Afganistanu, Turcji, Syrii i Somalii. Polskę traktowali jako punkt tranzytowy do krajów Europy Zachodniej.

W bieżącym roku presja migracyjna na Podkarpaciu utrzymuje się na podobnym poziomie jak w latach ubiegłych.

Kilka dni później funkcjonariusze Straży Granicznej z przejścia granicznego w Korczowej zatrzymali obywatela Ukrainy poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. Był w zainteresowaniu niemieckich służb w związku z oszustwem zagrożonym karą do pięciu lat więzienia.

47-letni obywatel Ukrainy zgłosił się (14 września) do kontroli na wjazd do Polski w Korczowej.

W trakcie sprawdzeń cudzoziemca w międzynarodowych bazach poszukiwawczych funkcjonariusze ustalili, że dane mężczyzny widnieją w europejskiej bazie SIS. Niemiecki wymiar sprawiedliwości wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Jest podejrzany o oszustwo samochodowe dokonane w jednej z tamtejszych wypożyczalni aut. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

O dalszym losie cudzoziemca zdecyduje sąd.

W bieżącym roku, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali już trzysta osób w związku, ze wpisem do krajowych bądź międzynarodowych baz poszukiwawczych.

źródło: BiOSG

19-09-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)