REKLAMA
REKLAMA

Zimowe zgrupowanie zwiadowców (FOTO)

To już kolejne zgrupowanie zimowe zwiadowców Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w którym uczestniczyli żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie odbyło się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach Zdrój.

W ubiegłym tygodniu żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej powrócili z zimowego zgrupowania zwiadowców. Dzięki uprzejmości Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych terytorialsi z Podkarpacia uczestniczyli w szkoleniu, którego zakres obejmował zajęcia z taktyki w warunkach zimowych. W czasie tygodniowego ćwiczenia nasi żołnierze wykonywali marsze ubezpieczone z wykorzystaniem nart skiturowych, rakiet śnieżnych oraz indywidualnego sprzętu wspinaczkowego. W ostatnich dniach szkolenia żołnierze z 3. PBOT otrzymali zadanie wykonania marszu z m. Sienna w okolice Śnieżnika, a następnie zorganizowania bazy do bytowania z wystawionymi posterunkami obserwacyjnymi i ubezpieczeniami. W nocy terytorialsi wykonali przemieszczenie na szczyt Śnieżnika.

– Na początku skupiliśmy się na technice podchodzenia i zjazdach na nartach. Następnie przygotowaliśmy żołnierzy do budowania wyciągowych układów linowych. W czasie szkolenia ćwiczyliśmy wybór i budowę posterunku obserwacyjnego. Jednym z trudniejszych zagadnień było doskonalenie techniki poruszania się na nartach z rannym żołnierzem przy wykorzystaniu noszy typu „SCED”. Przez całe szkolenie doskonaliliśmy elementy wspinaczki wysokogórskiej wykorzystując indywidualny sprzęt wspinaczkowy. Ten tydzień szkolenia był bardzo intensywny i mroźny, ale cel szkolenia został osiągnięty – relacjonuje kpt. Sławomir Woch dowódca pododdziału ćwiczącego.

Przytoczone zadania to tylko część szerokiego spektrum działań, jakie realizowali podczas zgrupowania żołnierze podkarpackiej brygady. Każdy dzień szkolenia był inny. Szkolenie zaczynało się wcześnie rano i trwało do nocy, było intensywne, ale też ciekawe. Zgrupowanie było też nawiązaniem współdziałania żołnierzy – ochotników WOT z żołnierzami wojsk operacyjnych.

kpt. Witold SURA
rzecznik prasowy 3. PBOT

zdjęcia: 3. PBOT

03-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)