REKLAMA
REKLAMA

Zmiana na stanowisku dyrektora RDLP. Grażyna Zagrobelna odeszła na emeryturę (FOTO)

PODKARPACIE. W czwartek 25 lutego dr Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP, odwołał Grażynę Zagrobelną z funkcji dyrektora RDLP w Krośnie w związku z jej przejściem na emeryturę. Jednocześnie na to stanowisko powołał Marka Mareckiego, dotychczasowego zastępcę dyrektora ds. gospodarki leśnej.

Grażyna Zagrobelna kierowała krośnieńską dyrekcją lasów w latach 1998-2001 (jako pierwsza kobieta w historii LP) i od 2016 roku do tej pory. Jako działaczka NSZZ Solidarność aktywnie uczestniczyła w tworzeniu prawa leśnego, w tym ustawy o lasach, była współautorką 43. w skali kraju Ponadzakładowego Zbiorowego Układu Pracy zarejestrowanego 29 maja 1998 r. Jej zasługą jest m.in. wprowadzenie do regionu szkółkarstwa kontenerowego; prawie 20 lat temu powstała w Oleszycach, jako czwarta w Polsce, szkółka kontenerowa, a pierwsza oparta wyłącznie na polskich technologiach.

Dyrektor Zagrobelna zainicjowała też wprowadzenie Strategii gospodarki łowieckiej na obszarach OHZ RDLP w Krośnie, zaś na potrzeby czynnej ochrony żubrów powołała specjalny zespół doradczy złożony z wybitnych specjalistów.

To między innymi dzięki współdziałaniu ze środowiskami naukowymi i lekarzami weterynarii mamy dziś tak mocną populację żubrów w górach – zaznacza dyrektor Zagrobelna. – Za wielki sukces z okresu mojej pracy uważam wdrożenia pakietu prywatyzacyjnego dla pracowników przechodzących do pracy w ZUL na terenie RDLP w Krośnie, jak również przyspieszenie skutecznej przebudowy drzewostanów na gruntach porolnych na drzewostany zgodne z siedliskiem na terenie całego regionu.

Dyrektor Zagrobelna była inicjatorką i współzałożycielką Fundacji Pomoc Leśnikom. Bardzo angażowała się też w przypominanie wydarzeń historycznych na terenie lasów, m.in. inicjowała posadzenie Lasu Katyńskiego Leśników, upamiętnień powstańców styczniowych i konfederatów barskich. Jest autorką monografii „60 lat służby Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Oleszyce”.

Jej zasługą jest też wdrożenie drugiej w kraju submisji drewna cennego, która w tym roku organizowana była już po raz 22. Na uwagę zasługuje też żarliwa obrona polskiego leśnictwa wobec ataków ekoaktywistów. W ostatnich latach zaangażowała się w tworzoną na poziomie UE strategię dla Karpat, lobbując w niej leśne aspekty gospodarowania w górach.

tekst i zdjęcie: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

źródło: RDLP w Krośnie

25-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)