REKLAMA
REKLAMA

23 lata Polski w NATO. Orędzie Prezydenta Andrzeja Dudy

23 lata Polski w NATO. Orędzie Prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystym Zgromadzeniu Posłów i Senatorów zwołanym z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. W parlamencie wystąpili również łącząc się on–line Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

– Dzisiaj najważniejsza jest jedność, jedność i jeszcze raz jedność. Zarówno w ramach Sojuszu, jak i w Unii Europejskiej. Dla Polski równie ważna jest obecność w NATO, jak i Unii Europejskiej. To fundamenty naszego bezpieczeństwa. To polska racja stanu! – podkreślał Andrzej Duda.

12 marca 1999 roku ostatecznie zakończył się pojałtański porządek świata i wywołany przez niego podział na sfery wpływów – mówił Prezydent RP w orędziu, podkreślając jednocześnie, że dziś nie jest czas na radosne świętowanie. – Niczym niesprowokowany atak Rosji na niepodległą Ukrainę zszokował świat. Od ponad dwóch tygodni armia i naród ukraiński stawiają bohaterski opór najeźdźcom – powiedział.

– Nasi sąsiedzi dają całemu światu przykład, czym jest prawdziwa odwaga i umiłowanie naszych wspólnych wartości – wolności, suwerenności i demokracji – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent przekonywał również, że bezpieczeństwo zapewnia się siłą sojuszy, ale przede wszystkim siłą własnej armii. – Dlatego od lat modernizujemy i rozwijajmy polskie wojsko, wzmacniamy zdolności obronne i umacniamy naszą armię, odbudowujemy ją – wskazywał, dodając, że obecna sytuacja wymaga jednak od nas wszystkich zwiększonych wysiłków.

Wspomniał, że w parlamencie trwają właśnie prace nad ustawą o obronie ojczyzny, która zakłada rozbudowę, a także istotne zwiększenie wydatków na rozwój i modernizację polskiej armii do 3 proc. PKB już w przyszłym roku. – To dla naszego państwa i dla naszego społeczeństwa sprawa absolutnie priorytetowa – ocenił.

Prezydent dziękował posłom i senatorom ze wszystkich stron sceny politycznej za deklaracje i poparcie ustawy o obronie ojczyzny.

– Mam nadzieję, że sprawy związane z bezpieczeństwem Polski i rozwojem naszych sił zbrojnych będą właśnie tymi, wokół których uda się zbudować ponadpartyjne porozumienie, wyłączyć je z politycznego sporu. Tak jak członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim – podkreślał.

Źródło: www.Prezydent.pl

12-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)