REKLAMA
REKLAMA

Huta szkła: 1600 osób straci pracę? Wizyta Prezydenta RP (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. – Zbyt wysokie koszty zakupu gazu i energii elektrycznej, inflacja i ryzyko zniszczenia pieców hutniczych wskutek nagłej utraty zasilania – kładą się cieniem na jubileuszu 100-lecia naszej huty. Bez wsparcia od państwa, 1600 naszych pracowników jest narażonych na utratę pracy. Dlatego zaapelowaliśmy do Prezydenta o pomoc – powiedziała po spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą prezes Krosno Glass SA, Inga Kamińska.

Mimo odbudowania sprzedaży i odzyskanej w 2021 roku rentowności, dalsze losy jednego z największych pracodawców na Podkarpaciu stają pod znakiem zapytania. Zarząd huty Krosno Glass SA walczy o podtrzymanie działalności i utrzymanie miejsc pracy w dramatycznie trudnych warunkach recesji, inflacji i ograniczania popytu w kraju i na świecie.

Na zaproszenie zarządu Krosno Glass SA, Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził 18 listopada jedną z największych i najstarszych hut szkła użytkowego w Polsce. Prezydent zwiedził zakład, w tym wydział produkcji ręcznej.

– Wizyta Prezydenta to ogromnie ważne wydarzenie dla naszej huty. Niemal w przeddzień obchodów 100-lecia działalności mieliśmy zaszczyt pokazać, jak prężnie działa zakład, jak powstają wyroby szklane używane w polskich domach, a także w ponad 70 krajach na świecie. KROSNO to dziedzictwo narodowe, legendarna polska marka i ikona szkła, która jednak mierzy się obecnie z dramatycznie trudną sytuacją. Postanowiliśmy porozmawiać z Panem Prezydentem o tym, że niekorzystny rozwój sytuacji gospodarczej wobec braku programów pomocowych dla dużych firm może zachwiać bezpieczeństwem 1600 pracowników huty i ich rodzin, a także prawie 12 000 pracowników zatrudnionych w firmach z Podkarpacia współpracujących fabryką – powiedziała Inga Kamińska, prezes Krosno Glass.

Kluczowym punktem programu wizyty stało się spotkanie z zarządem Krosno Glass SA, radą nadzorczą, przedstawicielami właściciela spółki oraz organizacji związkowych, a także szefami kluczowych działów produkcji i administracji huty. Z kolei Prezydentowi w spotkaniu towarzyszyli: Piotr Ćwik – Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski – Ambasador RP w Watykanie i doradca społeczny Prezydenta RP oraz Barbara Brodowska-Mączka – Dyrektor Generalna w Kancelarii Prezydenta RP.

– Obecnie z pomocy rządowej dla przedsiębiorstw energochłonnych mogą skorzystać wybrane podmioty – przede wszystkim zakłady strategiczne oraz firmy z sektora MSP. W celu zabezpieczenia ciągłości pracy zostaliśmy zmuszeni do zakontraktowania zakupu energii elektrycznej i gazu w cenach dużo wyższych od obecnych cen rynkowych. Nasze koszty zakupu energii w 2023 roku będą prawie trzykrotnie wyższe wobec bieżącego, 2022 roku, a gazu ponad dwukrotnie. Bez wsparcia rządu lub spółek PGE i Orlen, Krosno Glass nie będzie w stanie konkurować z innymi producentami szkła na rynkach eksportowych. Kolejnym wyzwaniem jest brak gwarancji dostaw energii elektrycznej i gazu. Dla naszej huty konieczność wygaszenia pieców hutniczych w ciągu zaledwie 12 godzin przy podwyższeniu stopni zasilania, spowoduje stałą i nieodwracalną utratę zdolności produkcyjnych i zniszczenie infrastruktury. Dlatego zabiegamy o umożliwienie dostosowania się do stopni zasilania w okresie 14 dni – powiedziała prezes Krosno Glass.

Krosno Glass to jedna z największych hut szkła użytkowego w Polsce i jeden z największych pracodawców w województwie podkarpackim. Przedsiębiorstwo, które jest dumą nie tylko Podkarpacia, ale także polskiego przemysłu, w każdym roku opuszcza ponad 80 mln sztuk produktów szklanych, w tym 3,2 mln unikalnych wyrobów wytwarzanych ręcznie przez artystów-hutników. Trudno znaleźć w Polsce mieszkanie, w którym nie byłoby chociaż jednego produktu kultowej marki KROSNO. Dodatkowo Krosno Glass jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm eksportowych, aż 70% sprzedaży trafia za granicę, od Europy, przez USA, Amerykę Południową, aż do Australii.
W latach 2018-2022 spółka przeznaczyła na szeroko zakrojony program inwestycyjny kwotę prawie 100 mln zł, m.in. na modernizację wanien (pieców) szklarskich, unowocześnienie linii produkcyjnych, na budowę kotłowni i kompresowni oraz modernizację infrastruktury. Zrealizowana strategia restrukturyzacji i unowocześnienia huty pozwoliła na zoptymalizowanie kosztów i zbudowanie strategii rozwoju opartej na najwyższej rynkowej jakości. W 2021 roku Krosno Glass SA wygenerowała 280 mln przychodu, a osiągniętym pierwszym od lat pozytywnym wynikiem finansowym przypieczętowała zakończenie procesu restrukturyzacji zakładu, jednak w ocenie zarządu spółki, wszystko co zostało wypracowane, może zostać zniweczone przez dramatyczny wzrost kosztów produkcji.

– Jesteśmy niezwykle dumni, że tuż przed jubileuszowym rokiem 100-lecia huty KROSNO, mamy zaszczyt gościć głowę państwa w naszym zakładzie. Pan Prezydent wyraził troskę o przyszłość huty jako jednego z największych pracodawców na Podkarpaciu i potwierdził, że istnieje potrzeba znalezienia rozwiązań, które mogłyby wspomóc przedsiębiorstwo w tych trudnych czasach. Mamy nadzieję, że dzięki dzisiejszemu spotkaniu nasz głos stanie się słyszalny i otworzy drogę do uruchomienia wsparcia dla polskiego przemysłu – dla Krosno Glass i innych dużych firm znajdujących się w podobnej sytuacji – podsumowała spotkanie Inga Kamińska, prezes Krosno Glass.

materiały prasowe

19-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)