BIESZCZADY. W poniedziałkowy poranek 19 września przy Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem rozpoczęło się wyjątkowe wydarzenie, plener rzeźbiarski „Ekosztuka”, będący efektem współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z Lasami Państwowymi. Głównym organizatorem artystycznego wydarzenia jest Nadleśnictwo Stuposiany.
Przez kilkanaście dni można będzie obejrzeć proces tworzenia prac przez siedmiu artystów, którzy codziennie za pomocą dłuta, siekiery, piły i innych narzędzi tworzą tajemnicze rzeźby pod wspólnym hasłem „Współistnienie”.
– Chcemy poprzez sztukę ukazać wagę współistnienia i relacji pomiędzy człowiekiem, a światem przyrody, będzie to również artystyczna próba przełożenia idei ochrony przyrody z języka informacji na język sztuki, stąd motto pleneru „współistnienie”, które chcemy przekuć w artystyczne wizje ożywione w kłodach drewna – objaśnia prof. Jacek Kucaba z ASP w Krakowie, goprowiec, miłośnik Bieszczadów, twórca wielu oryginalnych dzieł, m.in. ławeczki Wojtka Belona w Busku-Zdroju.
– Przez kolejne dni do piątku 30 września tworzone będą wielkoformatowe prace w kłodach drewna bukowego i jaworowego, a zwieńczeniem pracy będzie powstanie plenerowej galerii rzeźb w drewnie – mówi Ewelina Baran z Nadleśnictwa Stuposiany. – Częścią wydarzenia będą również prelekcje twórców powstających dzieł, zaś po zakończeniu pleneru planujemy wydanie katalogu dokumentującego tok prac i prezentującego dzieła krakowskich artystów.
Plener odbywa się na placu za Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, cały czas na żywo można śledzić postępy prac artystów aż do piątku 30 września.
tekst: Edward Marszałek
zdjęcia: Adam Szmiłyk
źródło: materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz