REKLAMA
REKLAMA

Dramatycznie niski stan wody na Sanie w Bieszczadach. W Rajskiem rzeka bliska wyschnięcia (ZDJĘCIA)

RAJSKIE / BIESZCZADY. Kraj obiegają zdjęcia Sanu na jego bieszczadzkim odcinku, w szczególności w miejscowości Rajskie. Na fotografiach Mirosława Pieli widać niemal całkowicie wyschnięte koryto rzeki. Tak źle nie było od dawna. Jak podają hydrolodzy, sytuacja pogarsza się w wielu regionach Polski. Poważnie zagraża nam susza, która już powoduje ogromne straty.

Szokujące zdjęcia Sanu z miejscowości Rajskie w Bieszczadach opublikował Mirosław Piela, pasjonat przyrody, fotograf i przewodnik turystyczny. Widać na nich dramatycznie niski stan wody. W niektórych miejscach koryto rzeki jest niemal wyschnięte. Taka skala zjawiska nie była obserwowana od wielu lat.

Nie lepiej jest na innych odcinkach Sanu, powyżej Jeziora Solińskiego, ale susza hydrologiczna dotyka wiele polskich rzek.

Serwis Dobra Pogoda24 podaje, że notowana jest susza hydrologiczna z ciągle spadającym stanem wody przykładowo na Wiśle w Warszawie. Na Bulwarach jej aktualny stan, to zaledwie 37 cm.

To oznacza, że od początku tej fali upałów woda w Wiśle w Warszawie w ciągu zaledwie kilku dni spadła o 23 cm! Do wyrównania historycznego niskiego poziomu wody Wisły w Warszawie brakuje zaledwie 11 cm. Jeśli w najbliższych dniach nie zacznie systematycznie padać w dorzeczu Wisły, to ustanowienie nowego rekordu w Warszawie, będzie jak najbardziej możliwe – czytamy w komunikacie Dobra Pogoda24.

Jeśli chodzi o San i Bieszczady, hydrolodzy nie wydali na razie ostrzeżeń dotyczących suszy hydrologicznej w tym regionie. Są natomiast alerty odnoszące się do odcinku Sanu w północnej części województwa.

W związku z występującymi niskimi przepływami wody oraz prognozowanymi nieznacznymi opadami atmosferycznymi, w kolejnych dniach w zlewni Sanu od ujścia Wiaru spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływ średni niski roczny). Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego (który obejmuje grupę zlewni monitorowanych przez PSHM) – podaje komunikat IMGW.


Mirosław Piela

Mirosław Piela. Urodził się w Bieszczadach. Jako pasjonat poświęcił im większość swojego życia. Jest absolwentem Technikum Leśnego w Lesku. Główne zainteresowania to przyroda, fotografia, praca społeczna i właśnie góry. Ponadto Mirosław Piela jest Przewodnikiem Turystycznym po mało znanych i trudno dostępnych rejonach z dala od dróg i szlaków. Od dwóch kadencji piastuje funkcję radnego gminy Lutowiska. Jest sołtysem Zatwarnicy, w której mieszka. Częste wyprawy w Bieszczady pozwalają uwieczniać wyjątkowe krajobrazy i zjawiska zarówno poprzez materiały video jak i zdjęcia.


źródło: Red., Dobra Pogoda24 – Fb

foto (7): Mirosław Piela

01-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)