REKLAMA
REKLAMA

Droga energia. SPGK podniesie opłaty za wodę i ścieki

SANOK / PODKARPACIE. W 2023 roku czekają nas olbrzymie podwyżki, jeżeli chodzi o zakup energii elektrycznej. Jak informował w mediach społecznościowych burmistrz Sanoka, roczny koszt zakupu i dystrybucji energii w SPGK wzrośnie z 3,5 mln zł do 14 mln zł.

Na zdjęciu Krzysztof Jarosz. Foto: archiwum prywatne / Tadeusz Poźniak

– Drastyczny wzrost ceny za energię elektryczną skutkuje koniecznością przeznaczenia dodatkowych 10 mln zł na jej zakup! Jeśli chodzi o zakłady, największy udział zużycia energii posiada Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Zakład Ciepłowniczy – informuje Krzysztof Jarosz, prezes Zarządu SPGK Sp. z o.o.

Konieczne będzie podjęcie określonych działań oszczędnościowych. Jak słyszymy w zarządzie spółki, podjęto aktywne działania mające na celu zminimalizowanie skutków wzrostu cen energii. Sytuacja jest o tyle trudna, że podobny gigantyczny wzrost ceny obserwowany jest na miale węglowym (wzrost o 10 mln zł – z 6 mln zł na 16 mln zł).

– Powołane zostały zespoły do oceny optymalizacji zużycia energii oraz innych kosztów w Spółce. Podjęliśmy również decyzję o zakupie miału węglowego jeszcze zimą co umożliwiło zakup węgla w znacznie lepszej cenie, który zabezpieczy zapasy do końca tego roku. Od roku funkcjonuje w SPGK koncepcja zarządzania Lean Management (powołany zespół), której celem jest maksymalizacja wartości dla klienta przy jednoczesnej minimalizacji ewentualnych strat – uzupełnia K. Jarosz.

I dodaje: – Niestety nie ma możliwości „zaoszczędzenia” w Spółce ponad 20 mln złotych związanych z czynnikami zewnętrznymi, niezależnymi od Spółki, przejawiającymi się obecnie wspomnianym wzrostem kosztów energii czy węgla.

Grafika: Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski – Mieszkańcy, fb

Niestety wzrost cen zakupu energii czy węgla przełoży się rzecz naturalna na ceny usług świadczone przez spółkę.

– Wzrost ceny energii będzie miał wpływ na cenę realizowanych usług, przede wszystkim opłatę za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków oraz na cenę ciepła. W związku z tak dużym wzrostem ceny energii, ale również ceny węgla będziemy wnioskować o wzrost wysokości taryf. Dokładne wartości podamy po zatwierdzeniu taryf przez Urząd Regulacji Energetyki – taryfa na ciepło, oraz przez PGW Wody Polskie – taryfa na wodę i odprowadzanie ścieków – słyszymy w SPGK

Zarząd SPGK reaguje na gwałtownie zmieniające się otoczenie makroekonomiczne i nowe wyzwania, które stoją przed przedsiębiorstwami. – Jako spółka miejska jesteśmy w trakcie realizacji dużej inwestycji kotła na biomasę. Pozwoli to na zakup po atrakcyjniejszej cenie biomasy (zrębki drzewnej) w celu produkcji ciepła dla mieszkańców, jak również odciąży spółkę w kwestii opłat za emisję dwutlenku węgla. W 2022 r. opłaty za emisję CO2 dla SPGK to ponad 7 mln zł. Dzięki inwestycji w kocioł na biomasę ograniczymy emisję o połowę i adekwatnie o tyle zmniejszymy wspomnianą opłatę, co pozytywnie przełoży się na wysokość taryfy. Długofalowo, chcemy zrealizować Projekt Wodorowy w Sanoku, który da nam szansę na produkcję energii i ciepła z własnych zasobów i w efekcie zoptymalizowanie kosztów operacyjnych wobec dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku energii w Polsce i na świecie – podkreśla prezes.

Podczas sprawozdania przedstawionego w trakcie ostatniej sesji, prezes wspominał o propozycji wsparcia ze strony rządu. Jakie są szanse na takową pomoc?

– Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła została w poniedziałek opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z założeniami dostawcy ciepła będą mogli podnieść taryfy o 42% – jest to nieadekwatne jednak do wzrostu kosztów jakie dostawcy ciepła ponoszą z produkcją, zatem rząd zamierza pokryć ewentualną nadwyżkę odpowiednią rekompensatą, o którą z pewnością jako dostawca ciepła będziemy występować – zaznacza K. Jarosz.

Grafika poglądowaZOBACZ RÓWNIEŻ:

MOSiR SANOK: Ogromne rachunki za energię! Modernizacja lub zamknięcie? (VIDEO)


SANOK: Prezes SPGK o podwyżkach za ogrzewanie mieszkań (VIDEO)

 


SANOK: Kierunki rozwoju? Prezes spółdzielni mieszkaniowej mówi otwarcie (VIDEO)

26-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Jak by PiS i PO nie zamykały kopalni w Polsce 2022-09-26 15:10:37
2 1
Nie było by problemu z ciepłem i energią. Ale jak się zamyka kopalnie to nie dziwne że nie ma z czego produkować energię i ciepło
Odpowiedz
Polska leży na węglu 2022-09-26 15:16:36
1 1
I nikogo nie dziwi że go nie wydobywa a ZBAWCY narodu mówią że to Putina wina. Zamiast wydobywa polski węgiel kupowaliśmy go od Rosji
Odpowiedz
Sanoczanka2022-09-26 18:45:35
1 1
Zapłacimy więcej za energię a będziemy mieć jej mniej i niewykluczone, że nastąpią blackouty. Aż 59 procent ceny energii to koszt uprawnień do emisji CO2 wynikający z polityki klimatycznej Unii Europejskiej na którą zgodził się PiS w ostatnich latach! Wracamy do średniowiecza, bo te pseudorządy nieudaczników to już nawet nie komuna!
Odpowiedz
Seba2022-09-26 19:32:18
1 0
ciekawe kto zaakceptował tą polityke pseudoklimatyczną. Lepsze takie średniowiecze niż pod butem w IV rzeszy. W dupach co niektórym w mieście od podwyżek się poprzewracało, od projektów wodorowych nie mających racji bytu również. Kto nie wącha jeszcze w mieście? Gdzie remont mostu? Gdzie nowy most? Gdzie remont ul. Gajowej? A na podwyżki ośmiotysięczne w skali roku dla kilku osób się znalazło, a na szpital żebrali pod kościołami w Sanoku. 5% podatku gruntowego podnieść było mało? Podnieśli od razu o 10%. Zwolnić przydupasów, zwolnić cały powiatowy urząd od pseudo pracy, zwolnić pomoc która wypełnia rubryczki i nie pomaga - będą grube oszczędności. Zamknąć do maja MOSIR - będą oszczędności jeszcze większe. Kto chce pływać w zimnej wodzie w basenie? Może od razu - z morsami nad San. Po ch.j utrzymywać takie studnie bez dna.
Kazio2022-09-26 19:40:36
1 0
Na odprawę dla tego rzecznika prasowego okręgowego nr 56 pis będzie. pan prezes co najwyżej w wolnej chwili. Pomału trzeba zbierać - na kredyt który zaciągnięto na kupno kotła na biomasę (14 mln kredyt nie wiadomo na jaki procent), na mrożenie toru lodowego bo zawody początkiem 2023. I na zus dla pracowników szpitala też trzeba zrobić zrzutkę, bo pracodawca ma w dupie odprowadzanie składek od 1,5 roku.
Odpowiedz
Anna2022-09-26 19:53:24
1 0
Panie redahtorku - te 14 mln to w przypadku tylko mosir, a nie całego miasta. Grafiki się coś panu pomyliły. Posłuchaj pan sobie wystąpienia dyrektora mosir - nawet burmistrz udaje i wymyśla kwoty. Sanoczanie łykacie to? Już się boicie? O to właśnie teraz chodzi - ciągłe poczucie strachu. Z nowym rokiem kolejna bajeczka i wzrost opłat za śmieci - dla wszystkich - bo tak liczą w spółdzielniach - i z góry na dół dla wszystkich - + 100%. Kto wtedy będzie segregował? Bo w dokumentację jakiś procent segregalności trzeba wpisać
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)