REKLAMA
REKLAMA

Gondole kolei nad zaporą w Solinie zamontowane. Otwarcie latem (VIDEO, FOTO)

Gondole kolei nad zaporą w Solinie zamontowane. Otwarcie latem (VIDEO, FOTO)

SOLINA / PODKARPACIE. Na ten etap inwestycji Grupy PKL i PFR w Solinie czekali wszyscy! 25 gondoli kolei linowej – z których już latem turyści zobaczą Bieszczady z nowej perspektywy – zostało zamontowanych w powstającym ośrodku turystycznym.

Grafika poglądowa. PKL (2)

Po ostatnim spektakularnym etapie prac – związanym z rozciąganiem liny przy użyciu drona – do Soliny dotarły oraz zamontowane zostały nowoczesne wagony kolei widokowej. To niezapomniana chwila i przełomowy moment w budowie inwestycji podobnie, jak sam transport wagonów do nowego ośrodka Grupy PKL ze szwajcarskiej fabryki – jednego z najbardziej renomowanych producentów kolei linowych na świecie.

– Nowy ośrodek PKL Solina będzie nowoczesny. Dlatego również nowoczesne są wagony kolei widokowej, którymi turyści z prędkością 6m/s będą podróżować nad zaporą podziwiając niezwykłe krajobrazy. Zadbaliśmy o każdy detal, by nasi klienci czuli się nad Soliną komfortowo. Konstrukcja wagoników umożliwi widok 360 stopni, dzięki temu każdy podróżujący będzie mógł oglądać spektakularne widoki panoramy Bieszczad i Jeziora Solińskiego – mówi Daniel Pitrus, prezes Polskich Kolei Linowych.

Gondole do Soliny samochodem ciężarowym zostały dostarczone nie przez kogo innego, jak pochodzącą z Bieszczadów – Iwonę Blecharczyk. Najpopularniejszą kobietę w Polsce jeżdżącą samochodami ciężarowymi, youtuberkę oraz twórczynię znanego samochodowego kanału Trucking Girl.

Ten transport był dla mnie wyjątkowy. Wychowałam się na Podkarpaciu i pierwsze wyjazdy wakacyjne, jakie pamiętam, były właśnie nad Solinę. Dowiezienie gondoli moją własną wymarzoną ciężarówką, na którą pracowałam tyle lat, było jak ukoronowanie tych dziesięciu lat pracy i wpisanie się na karty historii Soliny za co jestem nieskończenie wdzięczna – mówi Iwona Blecharczyk.

Na ponad 1,5 km trasie kolei widokowej, przebiegającej nad solińską zaporą, zamontowanych zostało 25 gondoli, którymi już latem turyści wyruszą w podróż ze stacji początkowej Plasza znajdującej się przy solińskim deptaku do stacji końcowej usytuowanej na Górze Jawor.

Dobrą widoczność umożliwia zastosowanie specjalnego tworzywa, które nie tylko absorbuje promienie słoneczne, ale też jest odpowiednio przyciemnione, by móc oglądać wschody i zachody z wysokości wagonika nad zaporą w Solinie.

Wagoniki kolei w Solinie są 8-osobowe, co oznacza, że podczas podróży każdy będzie miał zapewniony komfort, by móc swobodne podziwiać niezwykłe widoki na monumentalną zaporę, Jezioro Solińskie oraz krajobrazy urokliwych Bieszczad.

Wagony kolei widokowej przystosowane są dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dla pasażerów korzystających z przejazdu koleją, komfortowe będzie również wsiadanie i wysiadanie z wagonów. Gondole w stacjach będą zwalniać do prędkości 0,2 m/s, umożliwiając łatwy dostęp dla podróżnych, dodatkowo wejście i wyjście z nich będzie bezstopniowe.

– Tworzymy atrakcyjny ośrodek turystyczny, który już latem tego roku będzie oferował nie tylko możliwość przejazdu wagonikiem kolei linowej nad zaporą w Solinie, ale również będzie całodziennym sposobem na poznanie historii oraz bieszczadzkich legend – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Nad Soliną trwa budowa atrakcji turystycznej, w której już latem tego roku będzie można spędzić bardzo wyjątkowo czas. To właśnie tutaj Polskie Koleje Linowe budują kolej gondolową, wieżę widokową oraz park tematyczny.

Już latem każdy będzie mógł również sam przetestować zamontowane wagoniki w ośrodku PKL Solina, oglądać Bieszczady z nowej perspektywy, a także przekonać się o wyjątkowości tego miejsca.

 

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach i Pieninach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Już wkrótce także w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniającym ponad 300 osób. Priorytetem PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) to grupa finansowa oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Naszymi priorytetami są: inwestycje infrastrukturalne, innowacje, rozwój przedsiębiorczości, eksport i ekspansja zagraniczna polskich przedsiębiorstw, wsparcie samorządów oraz realizacja programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

materiały nadesłane / PKL
video: PolskieKolejeLinowe / youtube.com

24-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)