REKLAMA
REKLAMA

KOMAŃCZA. Pożary, wypadki, poszukiwania. Duże ćwiczenia strażaków i mieszkańców (ZDJĘCIA)

GMINA KOMAŃCZA / PODKARPACIE. W dniu 30 kwietnia i 1 maja br. w gminie Komańcza odbyły się ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz szkolenie społeczności lokalnej z powszechnej samoobrony przed zdarzeniami niepożądanymi.

Organizatorami ćwiczeń byli: Gmina Komańcza, Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku oraz Gminny Oddział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Udział w ćwiczeniach wzięła lokalna społeczność, pracownicy Urzędu Gminy, w tym gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Komańcza: OSP KSRG Komańcza, OSP KSRG Rzepedź, OSP Nowy Łupków, OSP Wisłok Wielki, OSP Szczawne, jak również zaproszone jednostki: OSP Cisna, OSP Wiśniowa, OSP Długie, OSP Nowosielce.

Ćwiczenia zostały poprzedzone mszą świętą w intencji strażaków ochotników, która miała miejsce w Kościele Parafialnym w Nowym Łupkowie. Po jej zakończeniu Roman Bzdyk – wójt gminy Komańcza, powitał przybyłych gości oraz wszystkich uczestników ćwiczeń.

Następnie po przeprowadzeniu odprawy kierownictwa ćwiczeń z przedstawicielami jednostek OSP biorącymi udział w zmaganiach, sprawdzeniu wyposażenia i sprzętu ratowników biorących udział w ćwiczeniach, przygotowaniu i ustawieniu pozoracji miejsc zdarzenia, przystąpiono do praktycznej realizacji epizodów ćwiczeń, które zakładały m.in.: gaszenie pożaru obiektu w pobliżu instalacji gazowej, zaliczanej do infrastruktury krytycznej; ewakuacja osób z płonącego składu pociągu; poszukiwanie zaginionej osoby; pomoc osobom poszkodowanym w wyniku wypadku komunikacyjnego.

W równoległym czasie, na terenie strzelnicy Zakładu Karnego w Nowym Łupkowie odbywało się szkolenie społeczności lokalnej z powszechnej samoobrony, w tym zasady postępowania z bronią palną, obsługa broni, warunki strzelania oraz strzelanie z broni palnej z centralnym zapłonem do wybranych celów.

Pododdział Wojsk Obrony Terytorialnej zaprezentował na terenie strzelnicy sprzęt oraz wyposażenie wojskowe.

Zaproszenie na ćwiczenia przyjęli i czynnie w nich uczestniczyli: Piotr Uruski – poseł na Sejm RP, Cecuła Janusz – wicestarosta sanocki oraz radni i sołtysi z gminy Komańcza.

W trakcie podsumowania zakończonych szkoleń i ćwiczeń, wójt gminy Komańcza oraz Adam Pasiniewicz – przewodniczący rady gminy Komańcza wręczyli podziękowania dla organizatorów ćwiczeń: członków Oddziału Gminnego Związku OSP, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku na czele z Grzegorzem Oleniaczem – Komendantem Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku oraz wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej uczestniczących w ćwiczeniach.

Na zakończenie intensywnego dnia ćwiczeń, uczestnicy oraz goście udali się na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Łupkowie.

Szkolenie strzeleckie bojowe przeprowadzone zostało przez Stowarzyszenie o Charakterze Strzeleckim i Kolekcjonerskim „PEPESZA”. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z zasadami bezpiecznego obchodzenia się z bronią palną oraz technikami posługiwania się bronią palną (ćwiczenia i strzelanie). Broń palna używana podczas szkolenia: pistolety GLOCK oraz karabinki AK.

Założenia do ćwiczeń pod kryptonimem „Nowy Łupków 2022” obejmowały:

1. Pożar obiektu w pobliżu instalacji gazowej zaliczanej do infrastruktury krytycznej miejscowości Nowy Łupków;
2. Pożar składu kolejowego, ewakuacja poszkodowanych ze składu pociągu;
3. Poszukiwanie osoby zaginionej;
4. Wypadek komunikacyjny;
5. Poszukiwanie osób poszkodowanych w wypadku.

Ponadto założenia szkolenia w dniu 1 maja br. obejmowały:

1. Kwalifikowana Pierwsza Pomoc medyczna;
2. Pokaz sprzętu i wyposażenia żołnierzy WOT;
3. Podstawowe zasady survivalu;
4. Zasady postępowania z bronią palną, budowa i obsługa broni, warunki bezpieczeństwa i strzelania z broni palnej, strzelanie do wybranych celów z broni centralnego zapłonu.

źródło: Red., Gmina Komańcza

foto: Gmina Komańcza

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

WETLINA, KALNICA. Wilk na placu zabaw. Łania zagryziona obok przedszkola! (VIDEO, DRASTYCZNE ZDJĘCIA)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

04-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)