REKLAMA
REKLAMA

Kto wystrzelił rakietę na Polskę? Prezydent USA o wstępnych ustaleniach (VIDEO, ZDJĘCIA)

Kto wystrzelił rakietę na Polskę? Prezydent USA o wstępnych ustaleniach (VIDEO, ZDJĘCIA)

POLSKA. Niektóre jednostki wojskowe oraz inne służby mundurowe zostały podniesione w stan gotowości po tym, jak przed godziną 16:00 we wsi Przewodów pod Hrubieszowem doszło do eksplozji, w których zginęło dwóch Polaków. Wciąż trwają czynności zmierzające do ustalenia, kto wystrzelił pocisk w kierunku miejscowości oddalonej o 5 km od Ukrainy. W nocy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym czytamy o „pocisku produkcji rosyjskiej”. – W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień – czytamy w oświadczeniu MSZ. Tymczasem, również w nocy, informacje w tej sprawie przekazał prezydent USA Joe Biden, tuż po kryzysowym spotkaniu grupy G7. – Mamy wstępne informacje, które podważają to, że rakieta została wystrzelona z Rosji – powiedział Joe Biden.

Do tragedii doszło wczoraj po południu w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim, na granicy województwa lubelskiego i podkarpackiego.

Na bieżąco informacje przekazywaliśmy tutaj:

Rakiety spadły na Polskę! Nie żyją dwie osoby (VIDEO, ZDJĘCIA)

Przypomnijmy, że w eksplozji zginęli dwaj rolnicy. Do zdarzenia doszło na terenie suszarni zbóż około godziny 15.40.

Przyczyny tego zdarzenia nie są znane w tej chwili – mówił Radiu Lublin starszy kapitan Marcin Lebiedowicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. – Otrzymaliśmy zgłoszenie o wybuchu na placu suszarni. Faktycznie po przyjeździe potwierdzamy, że coś takiego się stało. Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu – dodał rzecznik.

Również po południu nastąpił zmasowany atak na Ukrainę. Rosjanie zaatakowali infrastrukturę krytyczną tego kraju. 7 mln ludzi miało być pozbawionych dostępu do prądu.

Premier Mateusz Morawiecki zwołał w trybie pilnym Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw obronnych. Po specjalnych spotkaniach i rozmowach z sojusznikami nie padły żadne konkretne informacje przesądzające o tym, kto wystrzelił rakietę w kierunku Polski. Niedługo później pojawił się komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

W dniu 15 listopada 2022 r. miał miejsce kolejny wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień.

Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej, ale jest to jeszcze w trakcie badania – powiedział w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda.

Przewodów, miejsce zdarzenia. Foto: Twitter

Tymczasem w nocy, przebywający na szczycie G20 na Bali prezydent USA Joe Biden uczestniczył w specjalnym posiedzeniu z liderami NATO i G7.

Są wstępne informacje, które podważają to, że rakieta została wystrzelona z Rosji, ale nie chcę tego mówić, dopóki tego dokładnie nie zbadamy. Jednak patrząc na trajektorię, jest to mało prawdopodobne, żeby rakieta  została wystrzelona z Rosji – powiedział prezydent USA podczas spotkania z dziennikarzami na Bali.

Dzisiaj rano czasu polskiego agencja AP podała:

Urzędnicy amerykańscy: Wstępne ustalenia sugerują, że pocisk, który uderzył w Polskę, został wystrzelony przez siły ukraińskie w kierunku nadlatującego rosyjskiego pocisku – czytamy.

Jeszcze wczoraj, prezydent Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu w środę na godz. 12.00 Rady Bezpieczeństwa Narodowego, poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

W jej skład wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie lub przewodniczący ich klubów i kół, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest sekretarzem Rady. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane.

Elementy znalezione w miejscu zdarzenia, Przewodów. Foto: Twitter

Najważniejsze informacje na temat zdarzenia w Przewodowie będziemy przekazywać na bieżąco.

źródło: Red., Radio Lublin, Onet.pl, oficjalna strona internetowa Prezydenta RP


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

16-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

w tvPiS ciagle manipuluja i insynułują że to Rosjanie 2022-11-16 09:11:55
2 0
Trzeba zacząć rozmawiać o pokoju a nie o ciągłych próbach wciąganiu Polski w wojnę przez komika z Kijowa i tych w Polsce których chcą z polaków zrobić mięso armatnie
Odpowiedz
wxl2022-11-16 09:14:13
0 0
Tarcza antyrakietowa jak widać działa
Odpowiedz
Prezydent Ukrainy Władimir Zełeński. – Terror nie ogranicza się do granic naszych państw. Rosyjskie rakiety uderzyły w Polskę. (…) Wystrzelili rakiety na terytorium NATO. To rosyjski atak rakietowy na zbiorowe bezpieczeństwo! To bardzo istotna eskala2022-11-16 09:16:55
2 0
Czyli to Ukraina chce nas wciągnąć w wojnę ?
Odpowiedz
Dokładnie tak 2022-11-16 09:23:05
2 0
Ma Pan/Pani świętą rację. Dość wciągania Polski w wojnę i opłacania tej całej farsy. Wszystko drogie, podatki coraz wyższe, bo chcą napędzać machinę wojenną naszymi pieniędzmi. Koniec tego! I nie damy się pozabijać za tą usilnie przez USA napędzaną wojnę.
Odpowiedz
Na Polskę prawdopodobnie spadła rakieta wystrzelona przez Ukrainę2022-11-16 09:37:34
1 0
Wstępne ustalenia sugerują, że pocisk, którzy uderzył we wtorek w Przewodów pod Hrubieszowem, został wystrzelony przez Ukraińców jako element obrony przeciwrakietowej przed salwą rosyjskich rakiet — twierdzą trzy źródła agencji AP w amerykańskiej administracji.
Odpowiedz
prawdy się nie dowiemy2022-11-16 09:38:16
2 0
Być może to nasi braci chcieli wciągnąć nas w wojnę
Odpowiedz
Yoda2022-11-16 10:01:07
0 0
Tubą propagandową być nie dobrze. Ludzi straszyć teraz żle.
Odpowiedz
Vlad Palownik2022-11-16 14:00:35
1 0
Nic innego jak fałszywa flaga w ch*jowym wykonaniu ukrainy by bardziej wciągnąć Polskę w ten chory konflikt.
Odpowiedz
SWÓJ CHŁOP2022-11-16 16:38:03
0 0
UKRAINIEC NIGDY NIEBYŁ I NIE BEDZIE PRZYJACIELEM POLAKA PAMIETAMY WOŁYŃ I BIESZCZADY
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)