Kto wystrzelił rakietę na Polskę? Prezydent USA o wstępnych ustaleniach (VIDEO, ZDJĘCIA)
POLSKA. Niektóre jednostki wojskowe oraz inne służby mundurowe zostały podniesione w stan gotowości po tym, jak przed godziną 16:00 we wsi Przewodów pod Hrubieszowem doszło do eksplozji, w których zginęło dwóch Polaków. Wciąż trwają czynności zmierzające do ustalenia, kto wystrzelił pocisk w kierunku miejscowości oddalonej o 5 km od Ukrainy. W nocy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym czytamy o „pocisku produkcji rosyjskiej”. – W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień – czytamy w oświadczeniu MSZ. Tymczasem, również w nocy, informacje w tej sprawie przekazał prezydent USA Joe Biden, tuż po kryzysowym spotkaniu grupy G7. – Mamy wstępne informacje, które podważają to, że rakieta została wystrzelona z Rosji – powiedział Joe Biden.
Do tragedii doszło wczoraj po południu w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim, na granicy województwa lubelskiego i podkarpackiego.
Na bieżąco informacje przekazywaliśmy tutaj:
Rakiety spadły na Polskę! Nie żyją dwie osoby (VIDEO, ZDJĘCIA)
Przypomnijmy, że w eksplozji zginęli dwaj rolnicy. Do zdarzenia doszło na terenie suszarni zbóż około godziny 15.40.
– Przyczyny tego zdarzenia nie są znane w tej chwili – mówił Radiu Lublin starszy kapitan Marcin Lebiedowicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. – Otrzymaliśmy zgłoszenie o wybuchu na placu suszarni. Faktycznie po przyjeździe potwierdzamy, że coś takiego się stało. Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu – dodał rzecznik.
Również po południu nastąpił zmasowany atak na Ukrainę. Rosjanie zaatakowali infrastrukturę krytyczną tego kraju. 7 mln ludzi miało być pozbawionych dostępu do prądu.
Premier Mateusz Morawiecki zwołał w trybie pilnym Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw obronnych. Po specjalnych spotkaniach i rozmowach z sojusznikami nie padły żadne konkretne informacje przesądzające o tym, kto wystrzelił rakietę w kierunku Polski. Niedługo później pojawił się komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych:
– W dniu 15 listopada 2022 r. miał miejsce kolejny wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień.
– Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej, ale jest to jeszcze w trakcie badania – powiedział w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda.
Przewodów, miejsce zdarzenia. Foto: Twitter
Tymczasem w nocy, przebywający na szczycie G20 na Bali prezydent USA Joe Biden uczestniczył w specjalnym posiedzeniu z liderami NATO i G7.
– Są wstępne informacje, które podważają to, że rakieta została wystrzelona z Rosji, ale nie chcę tego mówić, dopóki tego dokładnie nie zbadamy. Jednak patrząc na trajektorię, jest to mało prawdopodobne, żeby rakieta została wystrzelona z Rosji – powiedział prezydent USA podczas spotkania z dziennikarzami na Bali.
Dzisiaj rano czasu polskiego agencja AP podała:
– Urzędnicy amerykańscy: Wstępne ustalenia sugerują, że pocisk, który uderzył w Polskę, został wystrzelony przez siły ukraińskie w kierunku nadlatującego rosyjskiego pocisku – czytamy.
WASHINGTON (AP) — US officials: Initial findings suggest missile that hit Poland was fired by Ukrainian forces at incoming Russian missile.
— Seung Min Kim (@seungminkim) November 16, 2022
Jeszcze wczoraj, prezydent Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu w środę na godz. 12.00 Rady Bezpieczeństwa Narodowego, poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.
W jej skład wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie lub przewodniczący ich klubów i kół, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest sekretarzem Rady. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane.
Elementy znalezione w miejscu zdarzenia, Przewodów. Foto: Twitter
Najważniejsze informacje na temat zdarzenia w Przewodowie będziemy przekazywać na bieżąco.
źródło: Red., Radio Lublin, Onet.pl, oficjalna strona internetowa Prezydenta RP
Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz