REKLAMA
REKLAMA

Leśnicy nie zawiedli. Pomagają całe rodziny

Leśnicy z Podkarpacia od dwóch tygodni włączają się w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Na podkarpackich przejściach granicznych pomoc świadczą zarówno miejscowe nadleśnictwa, jak też leśnicy i ich rodziny indywidualnie, pracując jako wolontariusze.

Zaraz na początku wojny w nadleśnictwach Narol, Oleszyce i Sieniawa zorganizowano zbiórki finansowe wśród swoich pracowników i ich rodzin. Za zgromadzone środki (prawie 14 tys. zł.) zakupiono najpotrzebniejsze artykuły higieniczne, żywność i leki, które samochodami służbowymi dostarczono do Rawy Ruskiej, tamtejszego odpowiednika naszego nadleśnictwa. Nadleśnictwo Oleszyce zadeklarowało też miejsca noclegowe dla 40 osób.

Zebrano też dary rzeczowe, głównie artykuły higieniczne dla dzieci. Zbiórka była skoordynowana z potrzebami leśników ukraińskich. W tę inicjatywę zaangażował się również Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Kolejną inicjatywą, którą warto wyróżnić jest zbiórka finansowa wśród pracowników z terenu RDLP, łącznie około 75 tys. zł. Całość środków zebranych została przeznaczona na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla dzieci przebywających w Domu Sierot Wojennych w Samborze na Ukrainie. Pierwszy transport z darami trafił już na miejsce, drugi jest w trakcie przygotowania.

Nadleśnictwa Jarosław i Krasiczyn dostarczyły na dwa przejścia graniczne przewoźne toalety i zapewniają ich ciągłą obsługę. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne udostępniło teren nieopodal przejścia granicznego w Krościenku, utwardzając go na potrzeby punktu recepcyjnego. Z kolei Nadleśnictwo Bircza zapewniło wyposażenie punktu w namioty, warniki i termosy, dostarcza też drewno opałowe do ogrzewania.

– Wiem, że wielu leśników przyjęło uchodźców pod swój dach, nie chwaląc się tym na zewnątrz. Cieszy również pomoc materialna świadczona w postaci zbiórek pieniężnych. W taki czas ludzka solidarność z ofiarami wojny jest oczywistą powinnością – mówi Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie. – Na prośbę Wojewody Podkarpackiego przygotowaliśmy też procedury udziału naszych pracowników w punktach recepcyjnych dla uchodźców. Nieustannie zachęcamy też do udzielania pomocy, w formie koordynowanej przez instytucje rządowe.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 POLSKA. Tragedia. Znaleziono ciała trzech chłopców z ranami ciętymi szyi!

POLSKA. Zabójstwo trzech chłopców. Policja poszukuje ojca jednego z nich! (FOTO)

Zderzenie dwóch busów na autostradzie! Dwie osoby poszkodowane (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE: Śmiertelne potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych!

12-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)