REKLAMA
REKLAMA

PODKARPACIE: Liczba żołnierzy i sprzętu rośnie (FOTO)

W poniedziałek i wtorek na rzeszowskim lotnisku Jasionka wylądowały kolejne samoloty z żołnierzami USA i sprzętem wojskowym. Zwiększona obecność wojsk sojuszniczych na terenie Polski to odpowiedź na zagrożenie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

– Zakończyliśmy uzgodnienia międzyresortowe ustawy o obronie Ojczyzny. Skierowałem najważniejszą regulację dotyczącą Sił Zbrojnych RP pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Dzięki ustawie znacznie zwiększymy liczebność Sił Zbrojnych RP i wydatki na obronność – przekazuje Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej. 

To kolejne próby nielegalnego przedostania się przez granicę. Z takimi sytuacjami polscy żołnierze i funkcjonariusze muszą mierzyć się niemal każdego dnia. Wczoraj nasze służby zostały obrzucone kamieniami. Sytuacja miała miejsce w pobliżu miejscowości Dubicze Cerkiewne.

W ochronę polskiej granicy od wielu miesięcy zaangażowanych jest kilkanaście tysięcy żołnierzy wojska. Wojskowi wzdłuż zapory inżynieryjnej wykonują patrole piesze, kołowe, konne, patrolują także wodne odcinki granicy oraz prowadzą obserwację z powietrza.

W środę i czwartek (16-17 lutego br.) Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw NATO, które odbędzie się pod przewodnictwem Sekretera Generalnego Jensa Stoltenberga w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

Spotkanie koncentrować się będzie na sytuacji we wschodniej części Europy, w tym działaniach Rosji wzdłuż granic NATO oraz ich konsekwencjach dla bezpieczeństwa Euroatlantyckiego. Będzie także poświęcone przygotowaniom do szczytu NATO w Madrycie.

Ministrowie podejmą kolejne decyzje dotyczące wzmocnienia odstraszania i obrony na wschodniej flance Sojuszu. Przedstawią również oczekiwania wobec nowej Koncepcji Strategicznej NATO oraz omówią możliwości zwiększenia budżetów obronnych. Ponadto, odniosą się do możliwości zacieśnienia współpracy NATO i Unii Europejskiej. Będzie to także pierwsza od dłuższego czasu okazja do spotkania z Gruzją i Ukrainą na poziomie ministrów obrony.

red. / gov.pl

16-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)