REKLAMA
REKLAMA

SKANSEN SANOK: Na ludową nutę! Finał WOŚP 2022 w Sanoku!

SANOK / PODKARPACIE. Piknik rodzinny, zwiedzanie skansenu, warsztaty artystyczne i zabawy z animatorami dla dzieci, mini zoo, bieg „Policz się z cukrzycą”, morsowanie i nauka udzielania pierwszej pomocy, a wszystko to w pięknej scenerii sanockiego skansenu. Tak w tym roku będzie wyglądał finał WOŚP w Sanoku.

Sebastian Niżnik. Archiwum prywatne, fb

– W tym roku finał WOŚP w Sanoku odbędzie się na Rynku Galicyjskim w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. A jak skansen to motywem przewodnim nie mogło być nic innego, jak kultura ludowa. Rynek Galicyjski wypełni się więc ludowymi kapelami, straganami z rękodziełem i pysznym regionalnym jedzeniem – mówi Sebastian Niżnik z Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP.

W godzinach od 13 do 15 będzie można zwiedzać obiekty w Rynku Galicyjskim, w tym synagogę z Połańca, jedyny taki obiekt w skansenach w Polsce oraz pocztę, aptekę i resztę. Czynna będzie także piekarnia, cukiernia i sklep kolonialny.

Odbędą się także warsztaty ludowe dla dzieci organizowane przez animatorów Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Stragany zapełnią Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Sanok oraz Besko. Różnorodność sprzedawanych artykułów i smakołyków może przyprawić o zawrót głowy. Stoły zapełnią się tradycyjnymi polskimi potrawami. Najlepszą grochówką w regionie częstować będą druhowie z OSP w Jaćmierzu. Sprzedawane będą także wysokiej jakości wyroby z całego regionu, jak biżuteria, ceramika, rzeźby, dekoracje, odzież i ozdoby.

Atrakcją, nie tylko dla dzieci, będzie Mini Zoo zorganizowane przez hodowcę i dyrektora PODR w Boguchwale, Roberta Pieszczocha.

O godzinie 14 odbędzie się występ Zespołu Mażoretkowego VIVID, który powstał we wrześniu 2015 roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaćmierzu i działa pod kierownictwem Pauliny Baran, certyfikowanej instruktorki i choreografki.

Muzyczny klimat zapewnią Pakoszowianie, którzy w swoim repertuarze posiadają utwory ludowe, folkowe i biesiadne oraz kapela Biesiada, która w swojej twórczości kultywuje ludowe wartości.

Biegaj i pomagaj

Jarmarkowi po roku przerwy towarzyszyć będzie bieg “Policz się z cukrzycą”, podczas którego Bieszczadzki Sztab WOŚP będzie zbierał fundusze na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży. Odbędzie się on w dzień Wielkiego Finału, 30 stycznia 2022 roku.

Organizatorem biegu jest Łukasz Łagożny, ultramaratończyk i himalaista z Sanoka, pierwszy mieszkaniec Podkarpacka, który zdobył Koronę Ziemi – wszystkie dziewięć najwyższych szczytów siedmiu kontynentów.

Łukasz Łagożny. Archiwum prywatne, fb

Bieg rozpocznie się o godzinie 11. Start i meta będą zlokalizowane w sanockim skansenie. – Trasa została tak zaplanowana, że poradzi sobie z nią nie tylko wytrawny biegacz, ale także amator, dlatego zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, także całe rodziny z dziećmi – mówi Łukasz Łagożny.

Na mecie każdy zawodnik otrzyma niepowtarzalny medal, zaprojektowany i przygotowany specjalnie dla Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP przez pracownię „Zapiecek” z Przemyśla.

Wśród osób, które zarejestrują się do udziału w biegu do 20 stycznia zostaną także rozlosowane gadżety związane z biegiem „Policz się z cukrzycą”. Wcześniej zarejestrowani biegacze otrzymają także pamiątkowy numer startowy.

Na starcie biegu w stoisku przygotowanym przez Uczelnię Państwową w Sanoku będzie można zmierzyć poziom glukozy we krwi.

Morsy i Łucznicy

Piotr Banasiewicz. Archiwum prywatne, fb

WOŚP-owe działania tradycyjnie wesprą także morsy ze Stowarzyszenia Wesołe Morsy Hipotermia Sanok. Będzie jak zwykle energetycznie, kolorowo i… ludowo. – Skoro skansen, to nasze morsowanie nie mogło mieć innego charakteru, jak ludowy właśnie, dlatego motywem przewodnim tegorocznego WOŚP-owego morsowania będą elementy ludowe. Gorąco zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy i zapraszamy wszystkie morsy z okolicy – mówi Piotr Banasiewicz z Wesołych Morsów Hipotermia Sanok. Na miejscu będzie rozstawiony basen, więc mroźnej kąpieli będzie mógł spróbować każdy chętny.

Swoje stoisko z indiańskim tipi i ogniskiem będą mieli także członkowie Stowarzyszenia Łucznicy Sanoka.

Oddaj z nami krew na WOŚP

Martyna Sokołowska. Archiwum prywatne, fb

Po raz kolejny Bieszczadzki Sztab WOŚP organizuje także zbiórkę krwi. Akcja “Oddaj z nami krew na WOŚP” odbędzie się w dniach 26 i 27 stycznia w godzinach od 7 do 11:30 w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Konarskiego 24 w Sanoku. – Chcemy promować oddawanie krwi, bo nie da się jej wyprodukować i tylko dzięki dawcom można uratować ludzkie życie – pomagać ofiarom wypadków, chorym i potrzebującym – zachęca Martyna Sokołowska z Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP.

Każdy, kto w tych dniach zdecyduje się oddać krew, dostanie pamiątkowy gadżet niespodziankę przygotowany specjalnie na tę akcję.

Krew może oddać każda zdrowa, dorosła osoba. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg. Jednorazowo od dawcy pobiera się 450 mililitrów krwi. To bezpieczna ilość, która nie powoduje uszczerbku na zdrowiu u dawcy. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa od kilku do kilkunastu minut.

Katarzyna Borys. Archiwum prywatne, fb

Podczas finału WOŚP 30 stycznia na ulicach Sanoka i okolic kwestować będzie setka wolontariuszy Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP. – Mamy niezwykłą ekipę osób o wielkich sercach, które chcą bezinteresownie pomagać i z wielkim zaangażowaniem włączają się w 30., jubileuszowy finał WOŚP – mówi Katarzyna Borys z Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP.

Licytuj i pomagaj

Ale zbiórka funduszy to nie tylko wolontariusze, ale także aukcje Allegro, które wystartują już niebawem. Wśród licytowanych przedmiotów będą m.in. grafika Zdzisława Beksińskiego, spotkanie z dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku, który oprowadzi po muzealnych zbiorach, a potem zaprasza na kawę i rozmowę na temat twórczości Beksińskiego, obrazy lokalnych artystów, gadżety od Ciarko STS Sanok, w tym oryginalna koszulka bramkarza Patrika Spesnego oraz zdjęcie drużyny STS Sanok z podpisami wszystkich zawodników, gadżety związane z serialem “Wataha” anioły wykonane przez mieszkańców Domu Inwalidy Bezdomnego w Sanoku, biżuterię i warsztaty z kowalstwa artystycznego od Kuźni Skarbów oraz karnety na stok narciarski, weekend w Bieszczadach, warsztaty w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła i przejazdy drezynami rowerowymi i wiele innych.

Aukcje Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP można znaleźć pod linkiem https://allegro.pl/uzytkownik/WOSP_Sanok

– Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania jubileuszowego, 30. finału WOŚP i wsparcia tegorocznej zbiórki – zachęcają członkowie Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP.

W tym roku Fundacja WOŚP zbiera fundusze na zakup sprzętu dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

źródło: Bieszczadzki Sztab WOŚP

 

25-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)