BRZOZÓW / POWIAT BRZOZOWSKI / PODKARPACIE. W Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie otwarto pierwszą w kraju poradnię prehabilitacji onkologicznej. Poradnia ma przygotować pacjentów do operacji, do przyjęcia chemioterapii, radioterapii. Do dyspozycji pacjentów będą m.in. psycholodzy i dietetycy.
W poradni prehabilitacji onkologicznej, która mieści się w Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie, do dyspozycji pacjentów będą m.in. psycholodzy czy dietetycy, który zadbają o to, by pacjencji byli jak najlepiej przygotowani do rozpoczęcia walki z chorobą.
Jak zaznacza prof. Tomasz Banasiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prehabilitacja jest to wstęp do leczenia pacjenta w sytuacjach trudnych, kiedy pacjent wymaga leczenia długotrwałego.
prof. Tomasz Banasiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu / kadr z filmu Starostwa Powiatowego w Brzozowie / YouTube
– Gdy proces leczenia jest dla pacjenta obciążeniem, przygotowujemy go i to przygotowanie powinno być traktowane jako element leczenia — mówił prof. Tomasz Banasiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Jak dodaje profesor, poradnia staje się powoli elementem kompleksowego leczenia pacjentów.
Pacjenci, po zdiagnozowaniu choroby zostaną objęci opieką psychologiczną, ponadto zostaną im wdrożone odpowiednie ćwiczenia poprawiające kondycję ogólną, dietetycy zaś zajmą się poprawą stanu odżywienia organizmu poprzez wdrożenie odpowiedniej diety, tak by pacjenci byli, jak najlepiej przygotowani do podjęcia chemioterapii czy radioterapii, które stanowią duże obciążenie dla organizmu.
Prehabilitacja – co to takiego?
Najprościej ujmując, prehabilitacja jest to szerokie pojęcie oznaczające wcześniejsze przygotowanie organizmu do ciężkiego wysiłku, związanego z dużym obciążeniem fizycznym i energetycznym. W medycynie odnosimy to do przygotowania metabolicznego pacjenta na czekający go proces terapeutyczny, jak również wsparcie podczas samej terapii. To działanie profilaktyczne, mające na celu stworzenie rezerwy czynnościowej i metabolicznej celem lepszej tolerancji spodziewanego wysiłku i obciążenia.
źródło: red., Starostwo Powiatowe w Brzozowie; Szpital Brzozów
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz