REKLAMA
REKLAMA

Piknik Militarny połączony z rekonstrukcją bitwy okresu I wojny światowej!

Urząd Gminy w Bukowsku, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej i sołectwo Wola Sękowa  serdecznie zapraszają na wyjątkowe, spektakularne wydarzenie. Spotkajmy się całymi rodzinami już 10 września br. w Woli Sękowej na Pikniku Militarnym – w programie niezliczona ilość atrakcji!

 

Piknik rozpocznie się  o godz. 13:00 pokazem starych pojazdów oraz zawodami survivalowymi dla młodzieży. Chętni będą mogli wziąć udział w zawodach strzeleckich z broni pneumatycznej oraz jazy żukiem na korbę i przejazdu na czas starymi samochodami o puchar Wójta Gminy Bukowsko. Poznamy także zwyczaje i codzienne życie żołnierzy z armii austro-węgierskiej na stoisku poświęconemu bohaterowi książki Haszka.

Losy Dobrego Wojaka Szwejka przedstawione w satyrycznej powieści antywojennej autorstwa Jaroslava Haška zaprezentuje nam p. Leszek Mazan, znany dziennikarz i szwejkolog.

Rekonstrukcja historyczna bitwy z okresu I wojny światowej, zaplanowana na godz. 15:00,
z pewnością zrobi wrażenie na młodszych i starszych! Będziemy świadkami rekonstrukcji bitewnej poświęconej żołnierzom Wielkiej Wojny poległym na terenie Gminy Bukowsko w 1915 r. Pamięć o nich przywrócą rekonstruktorzy przy współpracy z prof. Andrzejem Olejko.

W trakcie pikniku Muzeum Militariów i Techniki w Woli Sękowej  zaprezentuje mobilną wystawę militariów z okresu I wojny światowej Wystawa  będzie zorganizowana wspólnie z Podkarpackim Stowarzyszeniem Poszukiwaczy „Ocalić od Zapomnienia”, którego członkiem jest pan Krzysztof Mindur – właściciel muzeum. Miłośnicy militariów i staroci będą mogli również zakupić ciekawe pamiątki podczas Giełdy Staroci. 

Ponadto żołnierze Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka zaprezentują współczesny sprzęt wojskowy i wyposażenie oraz podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami wydarzenia. Na pikniku dostępny będzie również punkt rekrutacyjny Wojskowego Centrum Rekrutacji z Sanoka. To oznacza, że chętni będą mogli rozpocząć karierę w wojsku.

Przybyli goście będą mogli ponadto posilić się pysznym jedzeniem przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Sękowej. Do tego darmowa strażacka grochówka, strefa zabaw dla najmłodszych z warsztatami edukacyjno-plastycznymi oraz dmuchanymi zjeżdżalniami, stoiska rękodzielnicze oraz regionalne przysmaki.

Cóż to będzie za piknik!

Projekt realizowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Edycja 2022 został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski.

Program:

13:00 Rozpoczęcie wydarzenia

 • Zawody strzeleckie z broni pneumatycznej
 • Pokaz i konkurs pojazdów zabytkowych oraz zawody (Jazda żukiem na korbę,  przejazd zabytkowych pojazdów na czas) o puchar Wójta Gminy Bukowsko
 • Poligon survivalowy dla dzieci i młodzieży
 •  „Dobry Wojak Szwejk” w opowieściach Leszka Mazana
 • Wystawa eksponatów Muzeum Militariów i Techniki  w Woli Sękowej  oraz diorama historyczna
 • Wystawa zabytkowego sprzętu fotograficznego i optycznego
 • Wystawa pamiątek rodzinnych z okresu I wojny światowej
 • Stosika WOT i WCR
 • Giełda staroci
 • Strefa zabaw dla dzieci
 • Regionalne produkty i darmowa strażacka grochówka

15:00  Rekonstrukcja historyczna bitwy z 1915 roku  (komentuje prof. Andrzej Olejko)

16:30  Ogłoszenie wyników zawodów i wręczenie Pucharów Wójta Gminy Bukowsko

17:00  Piknik rodzinny wraz z zabawą taneczną

 źródło: materiały nadesłane

09-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)