REKLAMA
REKLAMA

PODKARPACIE. Śmierć kobiety podczas snu. Mąż w ciężkim stanie w szpitalu

PODKARPACIE. Nie żyje 87-letnia mieszkanka gminy Padew Narodowa. Kobieta prawdopodobnie zatruła się czadem. Jej mąż, w stanie zagrażającym życiu przebywa w szpitalu. Policja wraz z prokuraturą wyjaśnia okoliczności tragicznego zdarzenia.

Wczoraj około godz. 9.30, oficer dyżurny mieleckiej komendy został powiadomiony o śmierci 87-letniej mieszkanki Wojkowa. Kobieta zamieszkiwała wraz z mężem w domu ogrzewanym piecami kaflowymi. Ze wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobną przyczyną śmierci kobiety było zaczadzenie. 89-letni mąż kobiety, nieprzytomny, w stanie ciężkiego zatrucia tlenkiem węgla został przewieziony do mieleckiego szpitala.

O zdarzeniu policjanci powiadomili prokuratora, który przybył na miejsce. Podczas przeprowadzonych czynności ustalono, że najprawdopodobniej w czasie, gdy małżeństwo spało, z pieca kaflowego znajdującego się w tym pomieszczeniu, wydobywał się czad. To on był przyczyną zatrucia.

Ciało zmarłej kobiety zostało zabezpieczone do badań. W sprawie trwają czynności, które wyjaśnią przyczyny tego tragicznego zdarzenia.

źródło: KPP Mielec

zdjęcie poglądowe / archiwum Esanok.pl

WARTO WIEDZIEĆ

Czad, czyli tlenek węgla, jest śmiertelnie niebezpieczny. Nie bez powodów nazywany jest cichym zabójcą. Nie ma bowiem zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu czy uczucia swędzenia. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym zagrożeniem.

Zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla wzrasta w okresie grzewczym zwłaszcza w domach i mieszkaniach, w których urządzenia oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub nieprawidłowo użytkowane.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Ważne jest również, aby zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza, dlatego należy uchylać okno kiedy korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia – pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej. Nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych należy korzystać z usług wykwalifikowanej osoby.

Pamiętajmy, że zgodnie z art. 62 ustawy – Prawo budowlane, obiekty budowlane, w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej.

Niewykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, jest też zagrożone karą grzywny.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

źródło: KPP Strzyżów

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

ZAGÓRZ. Pożar samochodu. Audi spłonęło doszczętnie (ZDJĘCIA)

foto: OSP KSRG Zagórz – Facebook


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

11-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)