REKLAMA
REKLAMA

POWIAT SANOCKI: Czy gminy podniosą opłaty za śmieci?

Zewsząd słyszymy o podwyżkach, które sami zauważamy w sklepach. Od nowego roku mają wzrosną drastycznie opłaty choćby za energie elektryczną. Wszystko to ma wpływ na cenę usług, z których korzystamy. Nie inaczej jest w przypadku odbioru odpadów komunalnych.

GMINA BESKO: Kosmetyczna podwyżka

Obecnie stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynoszą 22 zł od osoby dla gospodarstw domowych kompostujących odpady i 23 zł dla gospodarstw domowych nie kompostujących odpadów. Projekt uchwały Rady Gminy na 2023 rok zawiera propozycje 23,50 zł od osoby dla gospodarstw kompostujących i 24,50 zł dla gospodarstw niekompostujących odpadów, co stanowi około 6% wzrost stawki w stosunku do roku 2022. Powyższe kwoty będą przedmiotem dyskusji na najbliższej sesji Rady Gminy Besko w dniu 5 grudnia 2022 r.

– W ramach wniesionych opłat mieszkańcy gminy Besko otrzymują, darmowe worki na odpady segregowane oraz odbiór śmieci z każdej posesji. Ponadto wszystkie frakcje odpadów nie podlegające segregacji są odbierane w PSZOK-u zlokalizowanym na terenie ZGK w Besku. Podstawowymi przyczynami wzrostu stawek są: Ponad 8% wzrost kosztów zbiórki i transportu odpadów – w listopadzie b.r zamknięto przetarg na zbiórkę i odbiór odpadów na najbliższe dwa lata. Wzrost kosztów przetwarzania odstawionych odpadów w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie.  Jednocześnie nadmieniam, że ZUO w Krośnie zastrzega sobie możliwość podniesienia stawek za odbierane odpady w trakcie roku rozliczeniowego – informuje Mariusz Bałaban, wójt gminy Besko.

GMINA SANOK: Podwyżka znacząca, ale nie jest najdrożej

Stawka opłaty za odpady komunalne wynosi obecnie – 22 zł od mieszkańca. Zniżka dla osób prowadzących kompostowanie bioodpadów wynosi 3 zł od mieszkańca, czyli właściciel nieruchomości kompostujący bioodpady w przydomowym kompostowniku płaci 19 zł od mieszkańca.

Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny stawka wynosi 44 zł od mieszkańca.

– Powyższe stawki obowiązują od 2020 roku. W związku ze znacznymi wzrostami kosztów, szczególnie w zakresie transportu, ale również kosztów energii i kosztów osobowych, niewątpliwie konieczne będzie podwyższenie opłat za odpady. W roku 2020 mieliśmy nadwyżkę opłat, którą w całości dołożyliśmy do gospodarki odpadami w 2021 roku, a i tak musieliśmy dołożyć z budżetu 81 tyś zł. Dzięki współpracy z Miastem Krosno w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych oraz podwyższeniu opłat dla podmiotów, które wciąż mamy objęte systemem, udało się utrzymać w 2022 roku opłatę dla mieszkańców na tym samym poziomie – wyjaśnia Anna Hałas, wójt gminy Sanok.

Koszt całego systemu gospodarki odpadami na 2022 rok skalkulowany był na poziomie 3,7 mln zł, kalkulacja na rok 2023 jest na poziomie 4,6 mln zł.

– Obawiam się, że w świetle rosnących kosztów, czy to w zakresie utrzymania placówek publicznych, czy inwestycji gminnych, które jednak musimy realizować, nie stać nas na wyłożenie brakujących środków z budżetu. Planujemy podwyżkę na poziomie 4 zł od mieszkańca, będziemy o tym rozmawiać z Radą Gminy – dodaje wójt gminy Sanok.

GMINA ZARSZYN: Nie zaplanowano podwyżek

Stawka za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców gminy Zarszyn w tym roku wynosi 23 zł – jest to opłata za odbiór odpadów komunalnych od osób które nie posiadają kompostownika , natomiast osoby posiadające kompostownik ponoszą opłatę w kwocie 22 zł.

– W 2023 r. nie zaplanowano podwyżek opłat za odbiór odpadów, stawka pozostaje bez zmian, wzorem lat ubiegłych nie przewidujemy również dopłat – podkreśla Magdalena Gajewska, wójt gminy Zarszyn.

Zapytanie dotyczące opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wystosowaliśmy do wszystkich gmin naszego powiatu. Z pozostałych samorządów na chwilę obecną odpowiedzi nie wpłynęły.

Grafika poglądowa.

foto: arch. prywatne (2), red.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

MIASTO SANOK: Radni przeciw podwyższaniu opłaty za śmieci (VIDEO)

30-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Jak to możliwe że w Brzozowie nie ma podwyżek za śmieci ?2022-12-01 01:08:04
0 0
Jak to możliwe że w Brzozowie nie ma podwyżek za śmieci ?
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)