REKLAMA
REKLAMA

POWIAT SANOCKI. Demokraci chcą odblokowania środków z KPO. „Pomogą zwalczyć inflację” (MATERIAŁY)

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Klub Demokratów Ziemi Sanockiej złożył wniosek o podjęcie uchwały z apelem do rządu w sprawie odblokowania i uruchomienia środków unijnych z KPO.

grafika poglądowa

Projekt uchwały „w sprawie apelu do rządu RP o niezwłoczne podjęcie działań w celu odblokowania i uruchomienia środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy” zgłosił w imieniu klubu Demokratów na wtorkowej sesji Rady Powiatu Sanockiego radny Sebastian Niżnik

Polska ciągle nie korzysta ze środków unijnych z KPO i na razie nie widać, aby w bliskim terminie je pozyskała. Nawet Węgry doszły do porozumienia z Komisją Europejską i jesteśmy jedynym krajem UE, który nie ma uruchomionego KPO. Te pieniądze są potrzebne samorządom, przedsiębiorcom, służbie zdrowia, edukacji, kolei i obywatelom — argumentował radny Sebastian Niżnik przedstawiając treść projektu uchwały.

W apelu czytamy, że kluczowym sposobem na poradzenie sobie z inflacją i spowolnieniem gospodarczym jest wzrost inwestycji w rozwój. One uchronią miejsca pracy. Bez inwestycji wielu firmom grozi upadłość. W dzisiejszych realiach nie da się zwiększyć inwestycji bez udziału środków z Krajowego Planu Odbudowy. Niemożność skorzystania z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027, będzie dużym ciosem dla samorządów, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z rzeczywistością postcovidową, rosyjską napaścią na Ukrainę, koniecznością dywersyfikacji źródeł energii, rosnącą inflacją i panującą drożyzną oraz poważnym kryzysem w dostawach surowców energetycznych.

Uchwała trafi pod obrady podczas najbliższej sesji rady powiatu sanockiego.

Przypomnijmy, że chodzi o niemałe pieniądze. Z samego Funduszu Odbudowy możemy dostać (w postaci KPO) ok. 36 mld euro (w tym 24 mld euro dotacji i 12 mld euro pożyczek), co przy kursie 4,5 zł za euro daje ponad 160 mld zł. „Zwykły” siedmioletni budżet UE na lata 2021–2027 razem z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji to kolejne 76 mld euro. Razem daje to ponad 510 mld zł (bez transferów w ramach polityki rolnej) na siedem lat, czyli średnio ponad 70 mld zł rocznie. Wypłatę tych pieniędzy Komisja Europejska uzależnia od wypełnienia tzw. kamieni milowych – podaje klub Demokraci Ziemi Sanockiej.

Fundusze unijne oddziałują na poziom inwestycji w Polsce na cztery sposoby:

– realizacja polityki spójności bezpośrednio przekłada się na zwiększenie inwestycji w infrastrukturę publiczną,

– dotacje i pożyczki zachęcają sektor prywatny do inwestycji i pomagają wypełnić tzw. lukę finansową,

– lepsza koniunktura zachęca do inwestycji firmy prywatne, które spodziewają się lepszego zbytu na swoje produkty,

– rozwój infrastruktury publicznej i kapitału ludzkiego tworzy warunki sprzyjające inwestycjom w przyszłości.

Niestety od kilku lat mamy z inwestycjami problem i zauważalny jest trend spadkowy w tym zakresie. Sytuacji nie poprawia wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja i ogólnie nieprzewidywalność gospodarki nawet w krótkim okresie. Bez wsparcia z funduszy UE czeka nas wolniejszy rozwój, wzrost zadłużenia, poważny regres polskiej gospodarki, znaczne ograniczenie skali inwestycji, rosnąca inflacja. Korzyści zaś nie widać żadnych – słyszymy z obozu DZS.

źródło: materiały nadesłane

30-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Inflacja spadnie jak PiS przestanie drukować puste pieniądze2022-11-30 15:22:27
1 1
Wydrukowali miliardy na tarcze, zamknęli firmy podczas plandemi. Teraz dalej drukują na metry i zadłużają państwo więc inflacja rośnie i rosnąć będzie
Odpowiedz
PO = Putinowskie Onuce2022-11-30 22:15:58
0 0
Kpina z ludzi gloszac takie bzdury, zapytajcie swoja ProtekOrke tepa dzide i jej przyjacio z targowicy antypolskiej dlaczego glosuje przeciwko Polsce i szczuje w PE przeciw Polsce, zaden polityk z innych krajow europejskich nie pozwolil by sobie zeby pluto na jego kraj i blokowano pieniedze dla wlasnego kraju, do budy pociotki i slizgacze !!
Odpowiedz
To że nie ma pieniędzy to wina Morawieckiego i PiSu2022-12-01 01:03:01
1 0
Jak byśmy byli silnym państwem Niemcy nie pozwolili by blokować cokolwiek --- Ta sytuacja pokazuje że nikt z nami się nie liczy i pod rzędami Morawieckiego i PiSu każdy może nas kopać w dupę nawet Ukraina ...
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)