REKLAMA
REKLAMA

PRZEMYSŁAW GALEJ: „Sytuacja jest krytyczna”. Jakie objawy mają dzieci przebywające w sanockim szpitalu? (WYWIAD)

SANOK / PODKARPACIE. Rozmawiamy z ordynatorem oddziału dziecięcego sanockiego szpitala lek. Przemysławem Galejem, który mówi nam o aktualnej sytuacji panującej na pediatrii. Ocenia ją jako krytyczną. W weekend doszło już do sytuacji, w których trzeba było odmówić przyjęcia młodych pacjentów. Do Sanoka dzwoniły również między innymi rzeszowskie szpitale, z zapytaniem o możliwość zaopiekowania się kolejnymi zakażonymi dziećmi.

O skrajnie trudnej sytuacji sanockiego oddziału dziecięcego, spowodowanej lawinowo wzrastającą liczbą pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV 2 pisaliśmy tutaj:

SANOK. Dramatyczna sytuacja na oddziale dziecięcym. Brakuje miejsc dla zakażonych pacjentów

Jak informował nas Grzegorz Panek, dyrektor sanockiego szpitala, aktualnie, na ogólną liczbę 313 łóżek, 115 zajmowanych jest przez pacjentów chorych na COVID-19. Zgodnie z zarządzeniem wojewody, sanocki szpital ma przygotowanych łącznie 174 łóżka „covidowe”, w tym 10 respiratorowych i 3 dla osób podejrzanych o zakażenie COVID-19.

Najtrudniejsza sytuacja panuje na oddziale dziecięcym. O pracy na pediatrii w ostatnich dniach rozmawiamy z ordynatorem lek. Przemysławem Galejem.

Lek. Przemysław Galej, ordynator sanockiego oddziału dziecięcego. Foto: archiwum Esanok.pl

Tomasz Sokołowski, Esanok.pl: Ilu młodych pacjentów przebywa obecnie na oddziale i jak ta liczba zmieniała się w ostatnich dniach?

Przemysław Galej, ordynator oddziału dziecięcego sanockiego szpitala: Obecnie pod opieką mamy 19 chorych z COVID-19, w tym są również zakażeni rodzice.

Sytuacja jest krytyczna. Nigdy na oddziale nie przebywało tylu chorych na SARS-CoV 2

Trzeba zaznaczyć, że niedawno mieliśmy przygotowane dwa łóżka dla chorych na COVID-19. W ciągu zaledwie kilku dni, musieliśmy drastycznie zwiększyć bazę łóżek. Już w poprzednim tygodniu podjąłem trudną decyzję o zamontowaniu specjalnej ścianki na oddziale, dzięki której mogliśmy dostawić kolejnych pięć łóżek „covidowych”. Zostały one zapełnione w jeden dzień… Dodam, że wszyscy pacjenci przebywający w oddziale to dzieci nieszczepione.

Tomasz Sokołowski: Z jakimi objawami zgłaszają się do szpitala? Jak Pan ocenia stan leczonych pacjentów?

Przemysław Galej:

Zdecydowana większość dzieci, które do nas trafiają to dzieci kilku lub kilkunastomiesięczne. Mają objawy charakterystyczne dla infekcji wirusowej. Rodzice obserwują przede wszystkim: gorączkę, brak apetytu, zmianę zachowania, osłabienie, katar i kaszel

Chciałbym jednoznacznie przekazać rodzicom, że w aktualnej sytuacji epidemiologicznej, jeśli dziecko ma objawy zapalenia górnych dróg oddechowych, w pierwszej kolejności powinno się brać pod uwagę możliwość zakażenia wirusem SARS-CoV 2 i wykonać test. Jeśli wynik będzie pozytywny, należy odizolować dziecko od rówieśników, aby przerwać łańcuch zakażeń. Jeśli chodzi o dzieci leczone w oddziale, ich stan jest stabilny, ale bezwzględnie wymagający leczenia szpitalnego. Głównie ze względu na częste powikłania takie jak zapalenie płuc i zapalenie osierdzia.

Tomasz Sokołowski: Co jeśli nie uda się przerwać gwałtownego rozprzestrzeniania się wirusa wśród najmłodszych?

Przemysław Galej: Musimy zrobić wszystko, aby wypłaszczyć liczbę zachorowania. W mojej opinii, w najbliższych dniach i tygodniach nie będzie lepiej, trzeba być gotowym na to, że będzie gorzej. Jeśli nie uda się zatrzymać fali zachorowań wśród dzieci, wkrótce nie będziemy w stanie nieść pomocy. Dojdzie do sytuacji skrajnych, które pamiętamy z poprzednich fal, czyli do kolejek karetek oczekujących na przyjęcie do szpitala.

Tomasz Sokołowski: Co pana zdaniem należy zrobić, aby zmniejszyć liczbę zakażeń wśród dzieci?

Przemysław Galej: Moim zdaniem, jedynym sensownym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wprowadzenie nauki zdalnej w sanockich szkołach. O tym rozmawialiśmy już w zeszłym tygodniu ze starostą sanockim Stanisławem Chęciem, który w porozumieniu z dyrektorami szkół ponadpodstawowych uzgodnił odpowiednie działanie. Od poniedziałku szkoły średnie, w których występuje duża liczba absencji funkcjonują na nauce zdalnej.

Tomasz Sokołowski: Wiemy, że do sanockiego szpitala dzwonią inne jednostki z terenu województwa z pytaniami o możliwość przyjęcia pacjentów.

Przemysław Galej: Tak, potwierdzam. W weekend dzwoniły do nas nawet rzeszowskie szpitale, które chciały przesłać do Sanoka małych pacjentów, jednakże z uwagi na brak miejsc, nie było to możliwe. Miejsc zaczyna brakować nawet dla pacjentów z naszego terenu. W weekend musieliśmy przekierować kilka osób do innych szpitali.

Do tematu wrócimy.


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

25-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Objawy jak w każdej innej infekcji wirusowej.2022-01-24 18:51:57
2 1
Objawy jak w każdej innej infekcji wirusowej w sezonie zimowym. Ale wiadomo, że tylko za covidowego pacjenta płacą kasę, więc zrobi się test "na wszelki wypadek" XD
Odpowiedz
tak , to biznes2022-01-24 22:47:58
1 0
Lekarzom płacą za zgony a nie za wyleczenie i wychodzi, że przeciętny doktor i doktorzyca się połaszczy na to, bo odpowiedzialności prawnej nie ma żadnej za to. Jak powie, że na covid pacjent odleciał do nieba to covidianie powiedzą słowem "amen" i nie będzie dla nich problemu a kaska poleci do kitlowej kieszonki.
Brawo dzieci2022-01-24 22:43:06
1 0
dobrze, że nie są zaszczepione przejdą chorobę nabiorą odporności na nią i na nieudolną służbę zdrowia.
Odpowiedz
krytyczny jest poziom wiedzy lekarzy2022-01-24 23:37:47
1 0
W skrócie o białych fartuszkach. Studia zaliczane przeważnie "genetycznie" tzn. po tacie lub mamie imprezując na speedzie w okresie studiów 6-cio a nie 8-mie letnich jak kiedyś (jednostek chorobowych przybywa a semestrów nauki coraz mniej ???). Wiedza stosowana w praktyce = tylko aktualnie obowiązująca czyli płatna ze strony icd10data com np. co z tego , że odkrywca ADHD przyznał, że zmyślił tą chorobę skoro jest na stronie IDC10 to leczymy i koniec. Procedury medyczne - lekarze leczą wyłącznie na podstawie obowiązującej AKTUALNIE (płatnej ) procedury. Przysięga Hipokratesa - już nie obowiązuje.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)