REKLAMA
REKLAMA

Rozpoczyna się kolejne szkolenie żołnierzy WOT

Już dziś (19 bm.) w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpocznie się ósme w tym roku powołanie ochotników do służby. Kolejni kadeci rozpoczną 16-dniowe szkolenie podstawowe (dla osób które nie miały styczności ze służbą wojskową) oraz szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów.

Pierwszego dnia ochotnicy przejdą wstępne szkolenia, wypełnią dokumentację, dostaną mundury i niezbędny ekwipunek, wykażą się także kondycją fizyczną podczas testu sprawności.

Przez następne dwa tygodnie ochotnicy będą poznawać podstawy żołnierskiego rzemiosła. W trakcie szkolenia podstawowego i wyrównawczego, będą uczyć się sprawnego i bezpiecznego posługiwania się karabinkami MSBS GROT, poruszania się w terenie, prowadzenia marszu ubezpieczonego, opanują także podstawy medycyny pola walki, terenoznawstwa oraz regulaminy. Oprócz tego poznają elementy walki wręcz, obsługę radiostacji, przejdą również szkolenie saperskie.

– Dla nowo powołanych do służby jest to początek drogi, podczas szkolenia ochotnicy będą nabywać umiejętności praktyczne w zakresie działań taktycznych, strzeleckich czy medycznych. Cały pierwszy cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, minimum 2 dni w miesiącu i zintegrowanych przez 14 dni raz w roku – podsumowała ppor. Magdalena Mac, rzecznik prasowy 3.PBOT.

Rozpoczynające się szkolenie 16-dniowe zakończy się egzaminem tzw. pętlą taktyczną, a potem 4 grudnia złożeniem przysięgi wojskowej w obecności swoich rodzin, jak i starszych służbą kolegów.

Misją 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności województwa podkarpackiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Służba w 3.PBOT umożliwia najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy. Zasil szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej: zgłoś się do Wojskowego Centrum Rekrutacji lub skorzystaj z pomocy rekruterów.

Tekst: ppor. Magdalena Mac,
oficer prasowy 3PBOT
Zdjęcia: 3PBOT

19-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)