REKLAMA
REKLAMA

Salmonella w przedszkolu. Proces rusza od nowa

SANOK / PODKARPACIE. Do zatrucia salmonellą w Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Sanoku doszło pod koniec października 2019 roku. Do szpitala zaczęli zgłaszać sie kolejni rodzice z dziećmi, które miały bóle brzucha, wysoką gorączkę i wymiotowały. W listopadzie tego roku proces w tej sprawie ma rozpocząć się na nowo.

Bakterię wykryto u 202 osób. 168 dzieci oraz 34 pracowników przedszkola. Osób zakażonych z podobnymi objawami było jednak kilkaset.

Proces musi rozpocząć się na nowo, ponieważ doszło do zmiany sędziego. Pierwszy z nich zachorował.

PAŁECZKI SALMONELLI to drobnoustroje, które w Polsce są najczęstszym powodem bakteryjnych zakażeń układu pokarmowego. Salmonella to rodzaj bakterii Gram-ujemnych. Dzieli się je na dwa podstawowe gatunki, z których Salmonella enterica jest gatunkiem odpowiedzialnym za choroby ludzi i zwierząt.

JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA?

Do zakażenia dochodzi głównie drogą pokarmową, w następstwie spożywania wody lub produktów zanieczyszczonych pałeczkami. Bakterie te dostają się do żywności, np. przez brudne lub rzadko i niedokładnie myte ręce, brak rozdziału produktów spożywczych surowych i poddanych już obróbce termicznej.

Najczęściej jednak przyczyną zachorowań jest spożywanie potraw przygotowanych na bazie jaj nie poddanych obróbce termicznej (krem, majonez) lub ogrzewanych krótko w temperaturze nie zapewniającej zniszczeniu drobnoustrojów. Zatrucie często powodują też zimne dania mięsne, drobiowe, sałatki garmażeryjne. Do zakażenia salmonellą może również dochodzić wskutek nieprawidłowego przechowywania żywności.

Bakterie Salmonelli najlepiej rozwijają się w temperaturze 37°C- 40 °C . Zniszczeniu ulegają bardzo szybko w temperaturze 100 ° C.

JAKIE SĄ OBJAWY ZAKAŻENIA PAŁECZKAMI SALMONELLA?

Pierwsze objawy salmonelli mogą pojawić się od 6 godzin po zakażeniu, do nawet 10 dni. W zależności od organizmu objawy mogą być bardziej lub mniej nasilone. Najczęstszym objawem jest ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, biegunka o różnym natężeniu, doprowadzająca czasem do zaburzeń w układzie elektrolitowym człowieka.

Zakażeniu towarzyszy zwykle wysoka temperatura ciała.

PAMIĘTAJ!

Najlepszym sposobem na zapobieganie zakażeniu salmonellą jest prawidłowe przechowywanie, staranna obróbka termiczna produktów spożywczych. Należy także zwracać uwagę na zachowanie odpowiednich zasad higieny w kuchni, przede wszystkim w przypadku jaj i mięsa drobiowego.

Znaczną rolę we wtórnym zakażeniu odgrywaj ludzie chorzy i nosiciele nie przestrzegający higieny osobistej.

red. / PSSE Sanok

19-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)