REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Czy samorządowcy „dostaną” dodatkowe pół roku sprawowania władzy? (ANKIETA)

SANOK / POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Zjednoczona Prawica przygotowuje projekt ustawy zakładający przesunięcie terminu wyborów samorządowych, które zgodnie z Kodeksem Wyborczym mają się odbyć na jesień 2023 roku. Ze względu na to, że przed rozpoczęciem aktualnie obowiązującej kadencji, wydłużono czas sprawowania władzy w samorządach do pięciu lat, w roku wyborczym może dojść do zbiegu terminów wyborów samorządowych i parlamentarnych. Przedstawiciele ekipy rządzącej pomysł argumentują niejasnościami dotyczącymi finansowania kampanii wyborczych oraz ewentualnymi problemami organizacyjnymi. Opozycja upatruje w projekcie chęć osiągnięcia korzyści politycznych przez PiS i Zjednoczoną Prawicę. Zgodnie ze wstępnymi założeniami projektu ustawy, wybory samorządowe miałyby zostać przeniesione na wiosnę 2024 roku. Oznaczałoby to, że obecna kadencja zostałaby przedłużona o około pół roku.

O planowanej zmianie terminu wyborów samorządowych w kuluarach mówi się od kilku miesięcy. Głośniej zrobiło się kilka dni temu, kiedy kraj obiegła wiadomość o zbliżającym się zakończeniu prac nad projektem ustawy w tym zakresie. Miałby on zakładać przede wszystkim przeniesienie terminu wyborów lokalnych z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku.

10 czerwca szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w polskatimes.pl, że ustawa w sprawie przeniesienia wyborów samorządowych jest już gotowa i niedługo ma trafić do Sejmu. Zdaniem Terleckiego, projekt nie powinien budzić kontrowersji.

Ekipa sprawująca władzę tłumaczy pomysł możliwymi problemami dotyczącymi transparentności finansowania i rozliczania kampanii wyborczych. Podawany jest przykład kandydatów, którzy mogliby się znaleźć zarówno na listach samorządowych, jak i parlamentarnych. Mówi się też o ewentualnych kłopotach organizacyjnych. Wybory to ogromne przedsięwzięcie, a do ich przeprowadzenia potrzebne są długotrwałe i skrupulatne przygotowania.

Wczoraj na antenie TVN24.pl do sprawy odniósł się doradca prezydenta RP Łukasz Rzepecki. Został zapytany o to, jakie zdanie na ten temat ma prezydent Andrzej Duda. Odpowiedział: – Na razie ten temat funkcjonuje w sferze medialnej. – My czekamy na konkretny projekt ustawy, czekamy na konkretne, szczegółowe uzasadnienie. – Wtedy będzie prezydent się nad tym pochylał, kiedy ustawa przejdzie przez parlament, szczegółowo analizował i podejmował decyzję. Teraz rozmawia z różnymi osobami, także z samorządowcami, zasięga opinii, ale decyzję podejmie w odpowiednim momencie.

Suchej nitki na tej argumentacji oraz na samym projekcie nie pozostawiają przedstawiciele opozycji, upatrując w nim tylko i wyłącznie dążenia Zjednoczonej Prawicy do osiągnięcia korzyści politycznych. Posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska powiedziała również na antenie TVN24.pl: – PiS znowu próbuje manipulować ordynacją wyborczą tylko po to, by nie wpaść w spiralę przegranych wyborów, bo wiedzą, że wypadają słabo. – Mogą przegrać wiele sejmików, tracąc wpływy w samorządach i na tym sukcesie opozycja może umocnić się w samorządach, a potem pójść po wygraną na poziomie krajowym.

Projekt ustawy ma wkrótce trafić pod obrady Sejmu. Jeśli zostanie przegłosowany, zajmie się nim Senat. Następnie dokument trafi na biurko prezydenta. Ewentualny podpis sprawi, że wydłużona do pięciu lat obecna kadencja wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zostanie dodatkowo przedłużona o około pół roku.

zdjęcie poglądowe / archiwum eSanok.pl

Przypomnijmy.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, termin wyborów samorządowych ustala się na dzień wolny od pracy, przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji. Wybory samorządowe dla obecnej kadencji odbyły 21 października 2018 r., co oznacza, że kończy się ona 21 października 2023 r. Dlatego też, najbliższe wybory samorządowe powinny odbyć się pomiędzy 21 września 2023 r. a 14 października 2023 r.

Możliwe terminy wyborów samorządowych w 2023 roku:

I tura 24 września, II tura – 8 października
I tura 1 października, II tura – 15 października
I tura 8 października, II tura – 22 października

Z kolei jeśli chodzi o wybory parlamentarne kodeks mówi, że ich data powinna zostać wyznaczona na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Kadencja Sejmu rozpoczyna się w dniu pierwszego posiedzenia. W obecnej kadencji odbyło się ono 12 listopada 2019 r. 4 lata miną 12 listopada 2023 r. Zatem wybory parlamentarne powinny się odbyć pomiędzy 13 października 2023 r. a 11 listopada 2023 r.

Możliwe terminy wyborów parlamentarnych w 2023 roku:

15 października
22 października
29 października
5 listopada

Obecnie, w jednostkach samorządowych powiatu sanockiego, władzę sprawują:

– Starosta sanocki Stanisław Chęć
– Burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski
– Burmistrz Zagórza Ernest Nowak
– Wójt gminy Besko Mariusz Bałaban
– Wójt gminy Bukowsko Marek Bańkowski
– Wójt gminy Komańcza Roman Bzdyk
– Wójt gminy Sanok Anna Hałas
– Wójt gminy Tyrawa Wołoska Teresa Brzeżawska-Juszczak
– Wójt gminy Zarszyn Magdalena Gajewska

Grafika poglądowa. Foto: Red., UM Sanok, UG Tyrawa Wołoska

źródło: Red., Portal Samorządowy, TVN24.pl, forsal.pl

Kiedy Twoim zdaniem powinny odbyć się wybory samorządowe?


JESIEŃ 2023. W terminie ustalonym na podstawie Kodeksu wyborczego
WIOSNA 2024. W terminie, o którym mowa w przygotowywanym przez Zjednoczoną Prawicę projekcie ustawy
Już głosowałeś w tej ankiecie. Zobacz wyniki głosowania.
Pokaż wyniki głosowania.
JESIEŃ 2023. W terminie ustalonym na podstawie Kodeksu wyborczego (84)
WIOSNA 2024. W terminie, o którym mowa w przygotowywanym przez Zjednoczoną Prawicę projekcie ustawy (21)
Zagłosuj.
20-06-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)