SANOK. Pierwszy dzień regionalnego Kongresu Polska Wielki Projekt w Sanoku wypełniły trzy ciekawe panele dyskusyjne poświęcone napaści Rosji na Ukrainę.
Wojna trwale zmieniła architekturę bezpieczeństwa na naszym kontynencie, w tym szczególnie dotknęła Podkarpacie, które jako region przygraniczny odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu skutkami wojny po stronie polskiej.
Wielu Ukraińców uciekających przed wojną znalazło schronienie i otrzymało pomoc właśnie u nas. Wojna wpłynęła też istotnie na gospodarkę, w tym rynek pracy czy logistykę. To wyzwania, przed którymi stanęły lokalne władze i społeczność. Jak sobie z nimi radzą i jak tę tragiczną sytuację można przekuć w szansę dla regionu? Na te pytania odpowiadali goście Kongresu zorganizowanego w auli Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku.
Spotkanie w Sanoku to kolejne wydarzenie z cyklu Polska Wielki Projekt w regionach, gdzie w miastach powiatowych lokalni liderzy opinii dyskutują na temat najistotniejszych wyzwań i szans stojących przed ich społecznościami. To jeden z najważniejszych projektów realizowanych przez Fundację Polska Wielki Projekt, który ma na celu wsłuchanie się w głos Polski powiatowej i przekazanie jej postulatów decydentom na szczeblu ogólnokrajowym.
Moderatorem konferencji był Robert Pytka, dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów.
Wczorajszy program obejmował następującą tematykę:
- Wpływ wojny na gospodarkę w regionie (poseł Piotr Uruski, przewodniczący sejmowej podkomisji stałej ds. turystyki, Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Paweł Wais, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego: Urząd Marszałkowski).
- Podkarpackie – pomiędzy wschodem a zachodem, logistyczne serce Europy (Paweł Wais, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego: Urząd Marszałkowski, Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, Robert Pieszczoch, dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale).
- Rozwój wspólnoty w dobie niepokoju (Bartłomiej Rychter, adwokat, Marek Andruch, Starosta Bieszczadzki, Bartosz Marczuk, Polski Fundusz Rozwoju).
Dzisiaj drugi dzień Kongresu. W programie:
10:00 – Otwarcie Kongresu
10:15 – Zarządzanie kryzysowe a kryzys humanitarny.
Paneliści:
- Maria Makarska-Cynk, PKO BP;
- Agnieszka Kisała, Inspektor Wojewódzki, Wydział Polityki Społecznej;
- Hubert Marek, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka.
11:25 Koncert zespołu Bieszczadersi
12:10 Przerwa lunchowa
12:50 Udział Polski w odbudowie Ukrainy.
Paneliści:
- Krzysztof Mrówczyński, Pekao SA;
- ks. Marcin Jakubiak, Caritas;
- Piotr Babinetz, Poseł, Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu;
- Radosław Mrozowicz, Podkarpackie Centrum Innowacji.
źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz