REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Niebezpiecznie pod szkołą. Nagranie kierowcy (VIDEO)

SANOK. Niebezpiecznie pod szkołą. Nagranie kierowcy (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Otrzymaliśmy filmik z samochodowej kamerki, który pokazuje sytuację z ul. Słowackiego w Sanoku z 21 września. Tuż pod szkołą, przed oznakowanym przejściem dla pieszych, samochód gwałtownie hamuje po tym jak na zebrę wjeżdża dziecko na rowerze. Tym razem skończyło się na strachu. Zobaczcie filmik, oceńcie kto w tej sytuacji mógł zachować się lepiej.

Do zdarzenia doszło 21 września, na ul. Słowackiego w Sanoku, tuż pod szkołą podstawową.

Dziecko przejechało przed autem o włos. Kto popełnił błąd? – pyta autor nagrania przesłanego do naszej redakcji.


Przypominamy kilka zasad, które mogą się przydać w kontekście sytuacji z nagrania.

Obowiązki kierowcy przy przejściu dla pieszych:

Kierowca ma przede wszystkim obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, a od 1 czerwca – również pieszemu wchodzącemu na to przejście.

2. Zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność, a więc m.in. każdorazowo zredukować prędkość, tak aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego.

3. Trzeba bacznie obserwować nie tylko samo przejście dla pieszych, lecz także jego okolicę, aby umożliwić bezpieczne skorzystanie z przejścia tym, którzy właśnie na nie wchodzą.

4. Nie należy omijać bądź wymijać samochodu kierowcy ustępującego pierwszeństwa pieszemu. Nie wolno wtedy próbować zdążyć przed pieszym.

5. W takiej sytuacji złym pomysłem jest też rozpoczynanie manewru wyprzedzania.

6. Kierowca powinien pamiętać o kierowaniu się zasadą ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, zwłaszcza widząc dziwne zachowanie pieszego czy innych kierujących w okolicach przejścia.

7. Nie wolno parkować w pobliżu przejść dla pieszych. To znacznie ogranicza widoczność i naraża pieszego, ponieważ uniemożliwia bezpieczne skorzystanie z przejścia.

Pieszy – obowiązki i prawa

Pieszy jest to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i nie wykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej;

Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych lub znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Takie przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że pieszy nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

Przejście dla pieszych – jak sama nazwa wskazuje – służy pieszym do przekraczania jezdni

Zgodnie z przepisami drogowymi rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych jeśli chce je przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest niedozwolone, a ignorowanie tego przepisu grozi 100 zł mandatem karnym.

Znak drogowy D-6 – przejście dla pieszych

Do prowadzących pojazdy kierujemy apel, aby uważnie obserwowali nie tylko jezdnię, ale również chodnik w jej obrębie. Nie bez powodu zarówno na pieszym, jak i na kierującym — zgodnie z przepisami — ciąży obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przy okazji przekraczania jezdni lub poruszania się nią. Niewątpliwie dla każdej ze stron nie jest to łatwe zadanie, a relacja kierujący-pieszy często w codziennym funkcjonowaniu powoduje różne skomplikowane sytuacje. Należy jednak pamiętać, że jeśli dojdzie do kontaktu pojazdu i człowieka, to wszystkie nieodwracalne szkody i kontuzje ponosi tylko człowiek. Warto, żeby zarówno pieszy znał cenę, jaką może zapłacić za swoje lub czyjeś błędy, a kierujący pamiętał, jak niebezpieczne dla pieszego jest zderzenie z pojazdem i jak tragiczne może być w skutkach. Ta świadomość powinna skłaniać kierowców do unikania niebezpiecznych sytuacji i szczególnej troski o pieszego. Jeśli wszyscy uczestnicy ruchu będą mieć na uwadze bezpieczeństwo własne i innych, tragicznych zdarzeń będzie coraz mniej. O tej fundamentalnej zasadzie powinniśmy zawsze pamiętać! – apeluje policja.


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

źródło: Red., KPP Lubin, KPP Nidzica, KPP Pruszcz Gdański

video: materiały nadesłane

22-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

BRAWO2022-09-22 10:59:29
0 0
a że trawa obok nie skoszona to nie napiszecie? Wstyd i Hańba
Odpowiedz
Liście, trawa - jak co roku2022-09-22 20:22:59
0 0
Trawa nie została skoszona bo to jest działka należąca do miasta. Patrz - skrzyżowanie - Sadowa - Kiczury - tam to jest dżungla. Panie Burmistrzu - jeden telefon - do roboty!
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)