REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Obiecanki cacanki w sprawie mostu na Białą Górę? (VIDEO)

SANOK. Obiecanki cacanki w sprawie mostu na Białą Górę? (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Mieszkańcy osiedla Biała Góra walczą o to, żeby po wybudowaniu przez miasto nowego mostu w pobliżu Sosenek i ul. Gajowej, możliwe było dojeżdżanie do domów samochodami przez „stary” most. We wtorek odbyło się spotkanie burmistrza Tomasza Matuszewskiego z zainteresowanymi tematem sanoczanami. W dyskusji wziął udział również starosta Stanisław Chęć. Padły deklaracje i zapewnienia, że ruch samochodów zostanie zachowany. Pytanie jednak, czy składający deklaracje mówcy, w świetle obowiązujących przepisów, są w stanie zagwarantować mieszkańcom takie rozwiązanie?

Spotkanie, które zorganizowano we wtorek w restauracji przy moście na Białą Górę było pokłosiem petycji podpisanej przez ponad 500 mieszkańców, głównie osiedla Biała Góra oraz Międzybrodzia, w sprawie organizacji ruchu na istniejącej przeprawie przez San, po wybudowaniu nowego mostu w okolicach Sosenek i ul. Gajowej.

Sygnatariusze petycji obawiają się przede wszystkim o to, że gdy nowy most zostanie oddany do użytku, stary będzie służył jako kładka pieszo-rowerowa, bez możliwości przejechania na drugą stronę samochodem. – W jaki sposób dojedziemy do naszych domów, gdy San znów wystąpi z brzegów i zaleje ul. Rybickiego? – pytają w petycji mieszkańcy.

Obawy te wydają się być zasadne, choćby w kontekście funkcjonujących w przestrzeni publicznej dokumentów wymienianych pomiędzy miastem i powiatem, ale także po tych słowach burmistrza Tomasza Matuszewskiego, wypowiedzianych na oficjalnym profilu burmistrza na Facebooku. Film opublikowano 14 listopada 2020 roku:

Na pytanie umieszczone na grafice:

Co się stanie z mostem na Białą Górę?

Burmistrz odpowiedział:

Zgodnie z umową z zarządem powiatu sanockiego w momencie wybudowania i oddania do użytku nowej przeprawy mostowej na Sanie, tymczasowy most przejdzie pod administrację miasta i docelowo będzie się po nim odbywał ruch pieszo-rowerowy.

screen z filmu (Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski – Mieszkańcy, Facebook)

Między innymi na zasadnicze pytanie postawione w petycji postanowili odpowiedzieć we wtorek przedstawiciel magistratu organizującego spotkanie i realizującego inwestycję dotyczącą nowego mostu, czyli burmistrz Tomasz Matuszewski oraz starosta sanocki Stanisław Chęć, który kieruje samorządem administrującym istniejącym mostem na Sanie.

Tomasz Matuszewski. Foto: Esanok.pl

Tak jest. Będzie dalej ruch kołowy. Ruch kołowy taki, który będzie dopuszczalny dla samochodów, o których tutaj mówimy, czyli do 30 ton – odpowiedział na zadane przez mieszkankę Białej Góry pytanie Tomasz Matuszewski.

Stanisław Chęć. Foto: Esanok.pl

Proszę się nie obawiać. Jeśli teraz poprawimy stan techniczny mostu, to po to, aby przez lata nam on służył […] Nawet jeśli ul. Rybickiego zostanie zalana, to tym mostem spokojnie przejedziecie – potwierdził starosta Stanisław Chęć.

Chciałbym, abyście państwo wracając do domów byli świadomi, że tego mostu nikt wam nie zamyka – dodał w późniejszej części spotkania Tomasz Matuszewski.

Mimo wydawało się jasnych przekazów ze strony władz miasta i powiatu, można było odnieść wrażenie, że nie rozwiały one wszystkich obaw mieszkańców obecnych na spotkaniu, ponieważ to, o co zapytano już w pierwszym wystąpieniu mieszkańca, wybrzmiało również pod koniec.

W pewnym momencie spotkania, starosta przypomniał o tym, kto tak naprawdę decyduje o organizacji ruchu między innymi na mostach.

Za organizację ruchu na drogach powiatowych, gminnych i miejskich odpowiada starosta i to starosta podejmie decyzję, czy to będzie ograniczony ruch pieszo-rowerowy czy ograniczony ruch kołowy – powiedział Stanisław Chęć. Wcześniej zaznaczał, że on nie zamierza ograniczać możliwości przejazdu samochodom. Planowany przez starostwo remont, ma dać możliwość przejeżdżania przez most samochodami w kolejnych latach.

Jest jednak jedno „ale”.

Zapis art. 10 ustawy „Prawo o ruchu drogowym” każe zastanowić się nad pokryciem jakichkolwiek deklaracji w zakresie organizacji ruchu na moście po wybudowaniu i oddaniu do użytku nowego, co ma się stać najprawdopodobniej w 2025 roku. Na 2023 rok zaplanowano bowiem wybory samorządowe i na ten moment nie wiadomo, kto będzie starostą w nowej kadencji i czy nie zmieni się mapa samorządowych sił na naszym terenie. Pewne jest natomiast to (jeśli nie dojdzie do modyfikacji przepisów), że to do starosty przyszłej kadencji należeć będzie decyzja o organizacji ruchu na moście na Białą Górę, a nowe władze uchwałodawcze, będą mogły zmienić jakiekolwiek ewentualne regulacje w tej sprawie podjęte przez poprzednie rady.

Oczywiście, nie można zakładać, że starosta kolejnej kadencji będzie miał inne plany wobec organizacji ruchu na moście, ale też wykluczyć się tego nie da. Składane przez obecne władze deklaracje mogą zatem nie znaleźć pokrycia i być tylko czczymi obietnicami.

Art. 10. – Organy zarządzające ruchem na drogach oraz wykonywanie nadzoru nad zarządzaniem – Prawo o ruchu drogowym.

5.
Starosta zarządza ruchem na drogach powiatowych i gminnych, z zastrzeżeniem ust. 6.

Ustęp 6. traktuje o miastach na prawach powiatu, dlatego nie zmienia niczego w zapisie ust. 5. i sytuacji z mostem na Białą Górę w Sanoku.

Mimo wszystko, jak przekazuje nam Paweł Poraszka, pełnomocnik części sygnatariuszy, wtorkowe spotkanie w pewnym stopniu uspokoiło mieszkańców.

Paweł Poraszka. Foto: archiwum Esanok.pl

Biorąc pod uwagę dokument podpisany przez wiceburmistrza Pawła Hydzika oraz krążące w przestrzeni publicznej informacje, mieszkańcy ze zdumieniem przyjęli deklaracje władz miasta i powiatu. Ze zdumieniem, ale też z nieukrywanym zadowoleniem. Oczekują jednak gwarancji udzielonej pisemnie przez starostę, jako aktualnego zarządzającego mostem na Białą Górę. Mile widziane byłoby również pisemne potwierdzenie ze strony burmistrza Sanoka, w perspektywie porozumienia o przekazaniu mostu gminie po wybudowaniu nowej przeprawy – przekazuje nam zdanie reprezentowanych mieszkańców Paweł Poraszka, radca prawny.

Pytanie o to, kto i kiedy tak naprawdę będzie decydował o organizacji ruchu na moście na Białą Górę podczas spotkania nie padło, ale jak widać, przekaz władz skutecznie trafił do mieszkańców.

W mediach społecznościowych wszem i wobec ogłoszono, że „wątpliwości zostały rozwiane”.

Dużo więcej informacji, pytań i odpowiedzi w naszym materiale VIDEO. Publikujemy zapis całego spotkania z mieszkańcami Białej Góry.

Do sprawy będziemy wracać.

grafika poglądowa


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

O petycji mieszkańców pisaliśmy tutaj:

SANOK. Petycja w sprawie mostu. Podpisy ponad 500 mieszkańców

Realizowaliśmy również materiały VIDEO:

SANOK. Mieszkańcy osiedla BIAŁA GÓRA: Jak dojedziemy do domów?! (VIDEO, ANKIETA)

MOST na BIAŁĄ GÓRĘ. Starosta: Ruch samochodów będzie zachowany! (VIDEO)

Most na Białą Górę można kompleksowo przebudować. Za 12 mln złotych (ZDJĘCIA)

Zobacz także:

KOMENTARZ: „Święta wojna po sanocku”?

20-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)