REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Oświetlenie uliczne wyłączone od 23:30 do 5:30?

SANOK / PODKARPACIE. Kolejne miasta, w tym nasi sąsiedzi, podejmują decyzje o działaniach zmierzających do zaoszczędzenia energii elektrycznej, między innymi poprzez wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych. Wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie w Sanoku. Powstał pomysł, aby w naszym mieście latarnie nie świeciły w godzinach 23:30 – 5:30.

Niedawno decyzję o wyłączeniu oświetlenia ulicznego w godzinach 0:00-4:00 podjęło Krosno. Z zamiarem ograniczenia oświetlenia ulicznego nocą, noszą się także władze stolicy naszego województwa. Według planu, w Rzeszowie, nie działałby co trzecia latarnia. W skali roku dałoby to oszczędności rzędu 2 mln zł.

W Krośnie wyłączają oświetlenie uliczne. Jak będzie w Sanoku? (ANKIETA)

W związku ze znaczącym wzrostem kosztów energii elektrycznej, a także nieprzewidywalnością jej cen w przyszłości, miasto zmuszone jest do ograniczenia czasu działania oświetlenia ulicznego. Od najbliższej niedzieli (11.09) oświetlenie w całym mieście zostanie wyłączane w godzinach od północy do godz. 4:00 rano – przeczytali mieszkańcy Krosna w komunikacie wydanym przez magistrat.

Miasto Krosno, dla potrzeb obiektów miejskich i oświetlenia ulicznego kupuje energię elektryczną poprzez grupę zakupową organizowaną przez Krośnieński Holding Komunalny. W zakończonym kolejnym postępowaniu przetargowym najkorzystniejszą cenę zaproponował dotychczasowy sprzedawca energii. Dla oświetlenia ulicznego cena netto wynosi 1,69 zł/kWh wobec dotychczasowej kwoty 0,34 zł/kWh. Jest to zatem ogromny wzrost cen, który ukazuje dużą niestabilność i nieprzewidywalność sytuacji energetycznej w nachodzącym czasie.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach, podobnych decyzji można spodziewać się w Sanoku.

foto (3): Tomasz Sowa, archiwum eSanok.pl

Kilka dni temu, burmistrz Tomasz Matuszewski przedstawił w mediach społecznościowych wyliczenia obrazujące skalę podwyżek cen energii, z którymi będzie musiał zmierzyć się magistrat oraz jednostki podlegające miastu.

Wartość przetargu z 2021 roku przy wolumenie ok. 80 000 MWh wyniosła ok. 28,2 mln zł (netto), a wartość obecnego przetargu przy wolumenie ok. 54 000 MWh, czyli mniejszym, wynosi blisko 102 mln zł (netto). Wzrost kosztów energii jest olbrzymi, ale jednak członkowie Grupy Zakupowej podjęli decyzję o zakontraktowaniu energii po cenach, jakie zaoferowano w postępowaniu przetargowym, ponieważ ryzyko ich dalszego wzrostu jest bardzo duże. Na Towarowej Giełdzie Energii wahania cen energii elektrycznej są ogromne. W ostatnich dniach ceny energii elektrycznej z dostawą na rok 2023 sięgały niemal 2600 zł/MWh. Mamy zabezpieczoną energię dla całej Grupy Zakupowej na rok 2023, ale jest to bardzo droga energia – informuje burmistrz Matuszewski.

Z tego powodu w urzędzie miasta trwają przygotowania do wprowadzenia planu oszczędnościowego.

Jak podała miejska gazeta Tygodnik Sanocki, wyłączenia mogłoby się rozpocząć 1 października, a proponowane godziny to 23:30-5:30. Działania te mają być jeszcze omówione i skonsultowane przede wszystkim z zakładami pracy, w których funkcjonuje system wielozmianowy.

W urzędzie miasta dowiadujemy się, że ograniczenia będą z pewnością dotyczyć iluminacji świątecznych. Wykorzystane zostaną tylko te elementy, które miasto już posiada. Nie będzie wydzierżawiania dodatkowych urządzeń, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych.

Do elementów, które przystroją miasto w święta Bożego Narodzenia należą: choinka, dwie bramy w kształcie bombek i Michał Archanioł ustawiany na Placu św. Michała oraz napis SanOK instalowany na Rondzie Beksińskiego. Będą też świetlne dekoracje montowane przy lampach, przystrojony zostanie świerk na Placu Miast Partnerskich.

źródło: Red., Krosno Miasto Szkła – Fb, Tomasz Matuszewski, oficjalny profil burmistrza Sanoka – Fb

26-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

I bardzo dobrze!2022-09-26 13:40:41
0 1
Szkoda, że tak późno, wystarczy się raz przejść po mieście wieczorem żeby zobaczyć jaki to mamy ruch na ulicach i chodnikach. Tak trzymać!
Odpowiedz
...2022-09-27 22:20:26
0 0
No nie wiem czy tak Trzymać, wiem że oszczędności oszczędnościami ale ludzie kraść po nocach włamywać się na podwórka.
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)