SANOK / PODKARPACIE. Na Rynku w Sanoku zorganizowano konferencję prasową z udziałem ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Wójcika oraz posła na Sejm RP Piotra Uruskiego. Tematem przewodnim była akcja zbierania podpisów w obronie chrześcijan i ludzi wierzących. W miesiąc zebrano ponad 50 tys. podpisów, najwięcej na Podkarpaciu. – Nie będziemy się cofać. Pewne sprawy zaszły za daleko. Doszło do incydentów zdecydowanie niedopuszczalnych z punktu widzenia osób wierzących – mówił w Sanoku minister Wójcik.
Konferencję prasową z udziałem polityków Zjednoczonej Prawicy zorganizował Piotr Uruski, poseł ziemi sanockiej. Obok niego, przed kamerami stanął minister – członek Rady Ministrów Michał Wójcik.
Tym, co obaj panowie mają do powiedzenia, zainteresowane były ogólnopolskie media, a wśród nich TVP, TVN i PAP.
A mówili przede wszystkim o zainicjowanej przed miesiącem akcji zbierania podpisów w obronie chrześcijan i ludzi wierzących. Inicjatywa obywatelska Solidarnej Polski została utworzona w czerwcu. Celem komitetu ustawodawczego „W obronie wolności chrześcijan” jest zgłoszenie projektu nowelizacji kodeksu karnego. Zmiany miałyby polegać przede wszystkim na jasnych i konkretnych zasadach penalizowania „publicznego lżenia lub wyszydzania” Kościoła lub związku wyznaniowego.
– W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia między innymi z malowaniem kościołów, przerywaniem mszy świętych, piłowaniem krzyża, malowaniem wizerunku Maryi na toaletach czy przedstawianiu Matki Boskiej w kształcie waginy. To dla katolików poważne ciosy. Nie może dochodzić do takich sytuacji. Nie może być przepisów, które w sposób niedoskonały określają tego typu zachowania, w sposób nieprecyzyjny kwalifikują znamiona czynu zabronionego. Niestety, byliśmy świadkami wielu takich sytuacji – powiedział w Sanoku minister Michał Wójcik.
Polityk Solidarnej Polski podkreślił, że walka idzie nie tylko o katolików, ale w ogóle chrześcijan oraz wyznawców innych religii.
– Polska zawsze była krajem tolerancji religijnej. Kiedy w innych krajach Europy Zachodniej, między innymi w Niemczech, toczyły się wojny religijne w wieku XVI i później, to w Polsce mieliśmy pokój. Poszczególne nacje i przedstawiciele różnych wyznań potrafiły ze sobą rozmawiać i żyć w pokoju, a przecież Rzeczpospolita była wielonarodowościowa, wielowyznaniowa, wielokulturowa i pięknie ten konglomerat religii i ludzi ze sobą żył i współpracował. Chcemy, żeby tak było zawsze – zadeklarował Piotr Uruski, poseł na Sejm RP.
W miesiąc zebrano ponad 50 tys. podpisów. Najwięcej na Podkarpaciu. Celem jest minimum 100 tys. podpisów.
Podczas konferencji prasowej mówiono również o inwestycjach przeprowadzanych na terenie ziemi sanockiej oraz Bieszczadów. Ponadto, minister Wójcik odpowiadał na pytania dziennikarzy o sprawy związane z polskim wymiarem sprawiedliwości.
Zapis video całej konferencji prasowej w naszym materiale filmowym.
* artykuł aktualizowany
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz