SANOK. Zwiększa się liczba młodych osób sięgających po używki ANKIETA
SANOK / PODKARPACIE. Uzależnienie jest chorobą, która ma szkodliwy wpływ na funkcjonowanie fizyczne, psychiczne i społeczne. Czy pandemia wpływa na liczbę osób potrzebujących pomocy? Jak wygląda terapia osoby uzależnionej? Czy często zdarza się powrót do nałogu? Zauważany jest wzrost liczby młodych pacjentów?
Uzależnienie to silne pragnienie zażywania substancji psychoaktywnej bądź wykonywania jakiejś czynności, zdobywanie jej w wystarczającej ilości i silna skłonność do wznowienia zażywania po przerwie w zażywaniu. Najczęstszymi używanymi substancjami uzależniającymi są: alkohol, narkotyki, ale również i hazard. Warto pamiętać, że uzależnienie nie zna wieku, płci ani statusu społecznego dlatego też jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia. Uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy hazardu, o ile są zbieżne w swoich mechanizmach, o tyle różnią się pod względem ścieżki leczenia.
W 2020 roku podczas rozmowy z ”Wprost” jeden z wolontariuszy Infolinii Anonimowych Alkoholików zaznaczył, że podczas pandemii ludzie dzwonią coraz częściej, jednak najczęściej dzwonią osoby, które szukają pomocy dla swoich bliskich.
– Ludzie sobie nie radzą. Stracili pracę. Żyją w izolacji. Nie mają kontaktu z drugim człowiekiem. Szukają ratunku. Alkohol jest najprostszym wyborem – powiedział w rozmowie z ”Wprost” Robert Michalak, konsultant z Infolinii Anonimowych alkoholików.
Niektórzy są trzeźwi od kilku miesięcy lub lat, jednak pomimo dość długiej walki z uzależnieniem koronawirus przerwał im tę walkę.
– W styczniu i lutym była cisza. W marcu już zobaczyliśmy wzrost, a w kwietniu przyrost o 100 proc. – mówił Michalak w 2020 roku.
Na Podkarpaciu 74 placówki mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie osób zmagających się z uzależnieniami. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda obecnie w sanockich oddziałach terapii uzależnień, jak wygląda program leczenia oraz czy pacjenci często powracają na oddział i z czego to wynika.
– Terapia w naszych Oddziałach oparta jest na programach terapeutycznych opracowanych przez specjalistów w dziedzinie psychoterapii uzależnień, zatwierdzonych przez NFZ i stosowanych w szeroko rozumianym leczeniu uzależnień. Po zakończeniu terapii w Oddziałach, stacjonarnym lub dziennym, każdy pacjent jest informowany i zachęcany do kontynuacji leczenia w formie grup terapeutycznych spotykających się w Poradni Leczenia Uzależnień przy ul. Lipińskiego. Sesje grupowe odbywają się przeważnie 1-2 razy w tygodniu i obejmują swoim programem różne poziomy leczenia terapeutycznego. Równolegle pacjenci mają możliwość udziału w sesjach indywidualnych z terapeutami – informuje nas Edyta Dżułyk, kierownik Działu Organizacyjnego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Sanoku.
Warto zaznaczyć, że nie ma określonych ram czasowych procesu leczenia, gdyż wszystko ściśle związane jest z determinacją i zaangażowaniem pacjenta.
Czy pandemia wpływa na wzrost liczby przyjmowanych pacjentów?
– W trakcie pandemii nie stwierdzono spektakularnego wzrostu lub zmniejszenia ilości pacjentów. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż nasze jednostki podległe COZP, stosując się do powszechnie obowiązujących obostrzeń, wykonywały świadczenia w normalnym trybie. Zachowując przy tym wszelkie zalecane środki ostrożności. Odnotowuje się dosyć często pacjentów, którzy uczestniczą po raz kolejny w terapii. Są to zwykle osoby niepotrafiące utrzymać abstynencji, co wynika przeważnie z faktu, iż nie chcą kontynuować terapii po opuszczeniu Oddziału terapeutycznego. Dotyczy to również osób, które ukończyły lub nie ukończyły pełnej terapii w innych ośrodkach w Polsce – przekazuje nam kierownik Dżułyk.
W trakcie leczenia udział otoczenia osoby uzależnionej ogranicza się zwykle do jej wsparcia w sferze psychicznej oraz materialnej. Natomiast przed rozpoczęciem leczenia pomocnym jest zwykle zaangażowanie w motywowanie osoby uzależnionej. Często również najbliżsi w poczuciu bezsilności zwracają się do organów administracji publicznej o pomoc w skierowaniu na leczenie takiej osoby, szczególnie kiedy sam uzależniony nie potrafi tego uznać. W potocznym rozumieniu każdy sposób jest dobry, jeśli skutecznie prowadzi do leczenia, zwłaszcza jeśli degradacja samego uzależnionego poważnie zagraża jego zdrowiu i życiu.
– Pomocne wydają się również wszelkie projekty i akcje mające na celu rozwijanie świadomości społecznej w zakresie uzależnienia jako choroby wymagającej pomocy. Ponadto wydaje się, że leczenie uzależnień, szczególnie w formie stacjonarnej wymaga skupienia większych środków kierowanych na podniesienie poziomu komfortu pacjentów poprzez inwestycje infrastrukturalne – zaznacza kierownik Działu Organizacyjnego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Sanoku.
Postanowiliśmy również zapytać, czy zauważalna jest wzrastająca liczba młodych osób uzależnionych od używek.
– Wydaje się niemożliwym wskazanie konkretnych przedziałów wiekowych osób uzależnionych i ich cech charakterystycznych. W tym obszarze można jedynie stwierdzić, że rok po roku zwiększa się liczba osób młodych, do 25 roku życia, uzależnionych od alkoholu, przy czym ten zakres wieku charakteryzuje się jednoczesnym używaniem narkotyków lub innych środków chemicznych wraz z alkoholem – przekazuje nam Edyta Dżułyk.
W Sanoku oprócz Oddziału Terapii Uzależnienia od Alkoholu (stacjonarny) mieszczącego się przy ul. Konarskiego oraz Oddziału Dziennego Terapii Uzależnienia od Alkoholu przy ul. Lipińskiego, funkcjonuje również Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sanoku.
Zadaniem Komisji jest:
- prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz działań związanych z przeciwdziałaniem przemocy,
- podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego,
- opiniowanie wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz interwencją w przypadku naruszania przepisów w tym zakresie,
- kontrola punków sprzedaży napojów alkoholowych w zakresie zgodności z wydanym zezwoleniem na sprzedaż napojów alkoholowych,
- współpraca z Pełnomocnikiem ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
źródło: Red., gov., ”Wprost”
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
SANOK. Dwa razy więcej prób samobójczych! Zabijają się coraz młodsi… (ANKIETA)
POWIAT SANOCKI. Konieczna pomoc młodym z zaburzeniami psychicznymi
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz