REKLAMA
REKLAMA

Urzędnik i kominiarz przyjdą skontrolować dom! (ANKIETA)

SANOK / PODKARPACIE. W przyszłym roku do naszych domów będzie mógł zapukać urzędnik, kominiarz lub inspektor środowiska i skontrolować stan nieruchomości pod kątem termomodernizacji i użytkowanych źródeł ciepła. Celem jest zgromadzenie wiedzy o tym, ile rocznie zużywamy opału, ale także sprawdzenie jak grube są ściany i dachy w zamieszkiwanym przez nas budynku.

Zapowiedź przeprowadzenia powszechnego audytu termoenergetycznego budynków to kontynuacja działań związanych z ewidencjonowaniem emisyjności i źródeł ciepła. Przypomnijmy, że do 30 czerwca br. właściciele lub zarządcy budynków mieli obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – CEEB, a więc przekazania do systemu informacji o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Pisaliśmy o tym tutaj: Zgłoś źródło ogrzewania! Podpowiadamy jak to zrobić.

grafika poglądowa (2)

21 lipca br. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda oraz Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wręczyli statuetki Lidera CEEB gminom, które jako pierwsze zgromadziły komplet deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw.

Wtedy też, minister Buda zapowiedział kolejne kroki i cele. Jednym z nich jest nowa funkcjonalność w ramach systemu ZONE, którego częścią jest CEEB.

W ramach kolejnego etapu CEEB chcielibyśmy przeprowadzić audyt termoenergetyczny budynków, który dałby realny obraz obecnego ich stanu i pozwoliłby sprawnie zdefiniować potrzeby remontowe i termomodernizacyjne – minister Waldemar Buda.

Inwentaryzacje miałyby ruszyć w I kwartale 2023 roku.

foto: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

Co urzędnicy będą kontrolować w domach?

Zadaniem urzędników będzie przeprowadzenie oceny stanu technicznego budynku. Dlatego też, kontroli podlegać będą między innymi:

  • Grubość ścian i dachu;
  • Rodzaj ocieplenia (deklaracja złożona do CEEB);
  • Roczne zużycie opału.

zdjęcie poglądowe

Zebrane w ten sposób dane mają pomóc organom samorządowym, które zyskają ważne narzędzie wspierające m.in. wymianę starych kotłów grzewczych („tzw. kopciuchów”).

Pozyskane dane będą wykorzystywane do przygotowania sprawozdań z realizacji Programów Ochrony Powietrza oraz innych zadań wynikających z lokalnych uchwał antysmogowych, planowania polityk poprawy jakości powietrza oraz wydatków w tym zakresie. Obywatele natomiast uzyskają dostęp do informacji nt. wszystkich programów finansowania wymiany pieców i termomodernizacji, co przyczyni się do poprawy ich stanu bytowego, komfortu i jakości życia – czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

zdjęcie poglądowe

Przeprowadzona inwentaryzacja miałaby również wesprzeć właścicieli nieruchomości w szybszym i wygodniejszym załatwianiu urzędowych spraw. Dotyczyć to ma między innymi możliwości zamówienia online przeglądu kominiarskiego.

E-usługa przyczyni się zatem do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa – obywatel zyska możliwość zamówienia online przeglądu kominiarskiego. Dodatkowo dostępny będzie jednolity protokół z przeglądu, z ustandaryzowanymi danymi – zwiększy on bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości i zapewni regularność przeprowadzania przeglądów – zapewnia GUNB.

Będzie można także wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego, niezbędny przy składaniu wniosków np. o dofinansowanie termomodernizacji obiektu.

W systemie ZONE będzie dostępna funkcja zgłoszenia tzw. „kopciucha”. Odpowiedzialne służby będą mogły zatem reagować szybciej.

System ZONE będzie również gromadził dane, które pozwolą urzędnikom efektywniej zarządzać kwestią ubóstwa energetycznego. W planowanym module finansowym będą oni mieli dostęp do kompleksowych danych nt. udzielonego wsparcia finansowego w postaci dotacji czy zasiłku – czytamy w oficjalnej informacji przekazanej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

zdjęcie poglądowe

Czy to dobry pomysł, aby od 2023 roku urzędnicy kontrolowali domy w ramach audytu termoenergetycznego?


TAK
NIE
Już głosowałeś w tej ankiecie. Zobacz wyniki głosowania.
Pokaż wyniki głosowania.
TAK (72)
NIE (690)
Zagłosuj.
05-08-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Państwo Policyjne 2022-08-04 16:57:13
2 0
Za róże dostajesz miskę ryżu będą cie kontrolować. To tylko będzie narastać i się rozrastać.
Odpowiedz
aaa2022-08-04 20:50:32
1 0
a może jeszcze skontrolują ile mam psów i kotów. I tak ich nie wpuszczę.
Odpowiedz
Toż to rewizja2022-08-04 23:08:17
1 0
Aby dokonać rewizji potrzebna jest zgoda sądu - oczywiście sądu niezależnego a nie pisowskiego.
Odpowiedz
order Alfreda Hitchcocka2022-08-05 22:59:15
0 0
ojojoj, Maseczki już nie modne, pyłu PM10 coś nie widać, szczepienia spauzowane, no to czas na pomiar grubości ścian! Zaglądanie w komin! WOW. Ale za co? A za jajco, bo nie ma w artykuliku za ani jednego przepisu, ani jednej ustawy za to kary, oj kary, urzędnik wejdzie - oj wejdzie, a jakże! Już od 2023 WOW! Ale pisać tonem straszącego wróble ... to upadek albo ... to włażenie w rurę partyjną. A do tego ta płatna promocja donosicielstwa w ZONE to już FUuuu... oj redakcjo no co to to nie , oj nieładnie zaglądać w cudzy komin i namawiać do opowiadania co tam w z niego ten tego. Podpisał bym się ale ponieważ autora nie widzę to tylko uśmiecham się tajemniczo wpuszczając ekologiczny dym w stronę zawietrzną po to aby mi się redakcyjny fotograf nie zalęgł.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)