SANOK / PODKARPACIE. W przyszłym roku do naszych domów będzie mógł zapukać urzędnik, kominiarz lub inspektor środowiska i skontrolować stan nieruchomości pod kątem termomodernizacji i użytkowanych źródeł ciepła. Celem jest zgromadzenie wiedzy o tym, ile rocznie zużywamy opału, ale także sprawdzenie jak grube są ściany i dachy w zamieszkiwanym przez nas budynku.
Zapowiedź przeprowadzenia powszechnego audytu termoenergetycznego budynków to kontynuacja działań związanych z ewidencjonowaniem emisyjności i źródeł ciepła. Przypomnijmy, że do 30 czerwca br. właściciele lub zarządcy budynków mieli obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – CEEB, a więc przekazania do systemu informacji o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Pisaliśmy o tym tutaj: Zgłoś źródło ogrzewania! Podpowiadamy jak to zrobić.
grafika poglądowa (2)
21 lipca br. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda oraz Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wręczyli statuetki Lidera CEEB gminom, które jako pierwsze zgromadziły komplet deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw.
Wtedy też, minister Buda zapowiedział kolejne kroki i cele. Jednym z nich jest nowa funkcjonalność w ramach systemu ZONE, którego częścią jest CEEB.
– W ramach kolejnego etapu CEEB chcielibyśmy przeprowadzić audyt termoenergetyczny budynków, który dałby realny obraz obecnego ich stanu i pozwoliłby sprawnie zdefiniować potrzeby remontowe i termomodernizacyjne – minister Waldemar Buda.
Inwentaryzacje miałyby ruszyć w I kwartale 2023 roku.
foto: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Co urzędnicy będą kontrolować w domach?
Zadaniem urzędników będzie przeprowadzenie oceny stanu technicznego budynku. Dlatego też, kontroli podlegać będą między innymi:
- Grubość ścian i dachu;
- Rodzaj ocieplenia (deklaracja złożona do CEEB);
- Roczne zużycie opału.
zdjęcie poglądowe
Zebrane w ten sposób dane mają pomóc organom samorządowym, które zyskają ważne narzędzie wspierające m.in. wymianę starych kotłów grzewczych („tzw. kopciuchów”).
– Pozyskane dane będą wykorzystywane do przygotowania sprawozdań z realizacji Programów Ochrony Powietrza oraz innych zadań wynikających z lokalnych uchwał antysmogowych, planowania polityk poprawy jakości powietrza oraz wydatków w tym zakresie. Obywatele natomiast uzyskają dostęp do informacji nt. wszystkich programów finansowania wymiany pieców i termomodernizacji, co przyczyni się do poprawy ich stanu bytowego, komfortu i jakości życia – czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
zdjęcie poglądowe
Przeprowadzona inwentaryzacja miałaby również wesprzeć właścicieli nieruchomości w szybszym i wygodniejszym załatwianiu urzędowych spraw. Dotyczyć to ma między innymi możliwości zamówienia online przeglądu kominiarskiego.
– E-usługa przyczyni się zatem do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa – obywatel zyska możliwość zamówienia online przeglądu kominiarskiego. Dodatkowo dostępny będzie jednolity protokół z przeglądu, z ustandaryzowanymi danymi – zwiększy on bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości i zapewni regularność przeprowadzania przeglądów – zapewnia GUNB.
Będzie można także wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego, niezbędny przy składaniu wniosków np. o dofinansowanie termomodernizacji obiektu.
W systemie ZONE będzie dostępna funkcja zgłoszenia tzw. „kopciucha”. Odpowiedzialne służby będą mogły zatem reagować szybciej.
– System ZONE będzie również gromadził dane, które pozwolą urzędnikom efektywniej zarządzać kwestią ubóstwa energetycznego. W planowanym module finansowym będą oni mieli dostęp do kompleksowych danych nt. udzielonego wsparcia finansowego w postaci dotacji czy zasiłku – czytamy w oficjalnej informacji przekazanej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
zdjęcie poglądowe
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz