STRACHOCINA / PODKARPACIE. Zakończono pierwszy etap jednej z największych i najbardziej spektakularnych inwestycji w Gminie Sanok! Nowo powstałe na bazie dawnej Regionalnej Izby Pamięci – Centrum Kultury i Tradycji Regionalnej w Strachocinie, to unikatowy budynek w skali województwa łączący tradycje i nowoczesność, prezentujący industrialny i kulturowy dorobek Ziemi Sanockiej.
Trochę historii…
W 1992 roku w Strachocinie utworzono Regionalną Izbę Pamięci. Dzięki zbiorom eksponatów i przedmiotów użytkowych z XIX oraz początku XX wieku miała ona za zadanie dokumentować i prezentować historię i tradycję sanockiej wsi. Zbiory umieszczono w budynku, którego powstanie datuje się na okres pomiędzy 1900 a 1925 rokiem oraz drugiego z 1952 r. Obiekt położony w centrum wsi, od zawsze pełnił funkcje społeczne m.in. sali widowiskowej, świetlicy, biblioteki oraz sklepu. W późniejszym czasie obiekt pełnił rolę Izby Pamięci, który z każdym rokiem ulegał coraz większemu zniszczeniu i degradacji.
Jak powstało CKiTR?
Projekt pn. “Przebudowa i adaptacja budynku Gminnej Izby Pamięci na Centrum Kultury i Tradycji Regionalnej w Strachocinie na terenie Gminy Sanok” zakładał wykonanie robót budowlanych w zakresie przebudowy, adaptacji i modernizacji zdegradowanej Regionalnej Izby Pamięci na nowoczesny obiekt przeznaczony na działalność kulturalną, będący wizytówką Gminy Sanok oraz ważnym miejscem na kulturowej mapie regionu i kraju.
W 2021 roku wykonano prace rozbiórkowe, podbicie i izolację fundamentów, warstwy podposadzkowe, montaż konstrukcji drewnianej, drenaż oraz część instalacji odgromowej. W bieżącym 2022 roku zakończono prace budowlane, instalacje centralnego ogrzewania, sanitarną i elektryczną, stolarkę oraz ślusarkę drzwiową i okienną. Główną salę wystawienniczą i antresolę wyposażono w klimatyzację, zaś cały obiekt w instalację fotowoltaiczną. Zagospodarowano także teren wokół obiektu. Powstał amfiteatr z ławkami, nowe nasadzenia, kosze na śmieci, stojak na rowery, a także specjalnie sygnowana, drewniana ławka “IZBA” przed głównym wejściem do budynku.
Nowoczesnemu charakterowi obiektu w przyszłości będzie odpowiadała atrakcyjna i kompleksowa oferta kulturalna i edukacyjna, skierowana do mieszkańców ziemi sanockiej oraz turystów odwiedzających Strachocinę.
Inwestycja o wartości 3 127 704,26 zł została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wykonawcą jest “BORSTAR” Usługi Ogólnobudowlane Jerzy Borgosz.
UG Sanok
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz