REKLAMA
REKLAMA

„Z kufra Babuni”. Świetna zabawa, przepyszne jadło! (FOTO)

KOSTAROWCE / PODKARPACIE. W niedzielę 23 października br. w sali Wiejskiego Domu Kultury w Kostarowcach odbyło się XVIII Spotkanie Biesiadne pn. „Z kufra Babuni”. Ta cykliczna, gminna impreza tym razem zgromadziła reprezentacje 24 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Sanok. Tradycyjnie już dekorację sali wykonano w stylu starej chaty, a na stołach zamiast obrusów pojawiła się juta i zastawa z kamionki.

Zebranych na sali gości, sołtysów, Koła Gospodyń Wiejskich, a także zespoły i kapele ludowe serdecznie przywitali Wójt Gminy Sanok Anna Hałas oraz poseł na Sejm RP Piotr Uruski. Z powodów zdrowotnych zabrakło niestety Babci Antoliczki (p. Teresa Podolak), która prezentując zawartość swojego kuferka, tradycyjnie rozbawiała publiczność do łez. Dawkę dobrego humoru tym razem zapewnił kabaret „Moherowe Berety”. Program czterech artystek z Podlasia był strzałem w dziesiątkę! Panie dostarczyły dobrej zabawy wywołując przy tym salwy głośnego śmiechu wśród publiczności.

Licznie zgromadzonym biesiadnikom „na ludową nutę” czas umilała gminna Kapela Ludowa KAMRATY, a gościnnie wystąpiły Kapele Ludowe KMIECIE z Boguchwały oraz BUKOWIANIE z Bukowska.

Ciekawostką okazała się prezentacja świeżutkiej publikacji KGW Wujskie pt. „Apetyt na tradycję”. Sołtys miejscowości Agnieszka Pastuszak w obecności przewodniczącej KGW Janiny Kobiałki wstępnie opowiedziała o projekcie zachęcając jednocześnie pozostałe KGW do pozyskiwania środków na działalność. Publikacja z tradycyjnymi przepisami powstała dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” w ramach PROW 2014-2020.

Jak na prawdziwą biesiadę przystało, stoły uginały się od swojskiego jadła przygotowanego przez panie z KGW. Wśród potraw znalazł się tradycyjny żurek z Płowiec, gołąbki z tartych ziemniaków z Sanoczka i Falejowki, pierogi z Kostarowiec czy bigos z Załuża! Ponadto kompot z suszu (tzw. juszka), swojskie chleby, bułeczki, rogaliki, kapuśniaczki, ciasta i wiele innych tradycyjnych wypieków. Bardzo się cieszymy się, że po okresie pandemii jedna z najbardziej związanych z naszą gminą imprez mogła powrócić wciąż budząc wiele radości i wzruszeń.

UG Sanok

25-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)